Różeniec górski czyli arktyczny korzeń – właściwości lecznicze i działanie różeńca

2015-06-29 13:51

Różeniec górski, znany też jako arktyczny korzeń, to roślina lecznicza od dawna stosowana w tradycyjnej medycynie rosyjskiej i azjatyckiej. Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie różeńca górskiego w ziołolecznictwie. Różeniec górski – jak stosować.

Różeniec górski (łac. Rhodiola rosea), inaczej arktyczny korzeń, rośnie w centralnej i północnej Azji – w górach Ałtaj, Mongolii, Syberii, w górskich regionach całej Europy, a także na Alasce, w Kanadzie i północnych górach Stanów Zjednoczonych. To właśnie dzięki występowaniu tej rośliny w górzystych i arktycznych rejonach świata zyskała ona nazwę arktyczny korzeń. W Polsce różeniec górski można spotkać w Sudetach i Karpatach, zwłaszcza w Tatrach, na wilgotnych, skalistych murawach i piargach.
Właściwości lecznicze różeńca górskiego od dawna wykorzystuje się w tradycyjnej medycynie rosyjskiej i azjatyckiej. Skuteczność różeńca potwierdzili liczni badacze, którzy polecają go m.in. sportowcom i osobom żyjącym w ciągłym stresie. Jakie jeszcze zastosowanie znalazł różeniec górski?

Różeniec górski – pozyskiwanie i suszenie surowca

W medycynie naturalnej wykorzystuje się kłącza i korzenie różeńca górskiego, które zbiera się w okresie kwitnienia.

Różeniec górski – skład i właściwości

Różeniec górski zawiera kwasy organiczne, garbniki, olejek eteryczny, a także fenylopropanoidy, związki fenolowe i flawonoidy. Dzięki tym trzem ostatnim substancjom arktyczny korzeń ma wpływa pobudzająca na ośrodkowy układ nerwowy i zmniejsza zmęczenie. Poprawia reakcję na stres, ułatwiając szybki powrót organizmu do równowagi po ustąpieniu czynników stresujących, w związku z tym jest polecany osobom żyjącym w napięciu nerwowym, mającym problemy ze snem. Ponadto arktyczny korzeń poprawia pamięć i koncentrację, dlatego jest polecany uczniom, studentom i innym osobom pracującym umysłowo.

Różeniec górski poprawia także wydolność organizmu i skraca czas potrzebny na odpoczynek między seriami intensywnych ćwiczeń (co potwierdzono w badaniach naukowych), dlatego mogą po niego sięgać sportowcy. Zioło to chroni serce czynnikami, które mogą doprowadzić do jego uszkodzenia, np. wolnymi rodnikami, a także przed arytmią. Poza tym różeniec górski powinien się znaleźć w apteczce nadciśnieniowców, gdyż reguluje ciśnienie krwi. Pomaga również przy chorobie Parkinsona, Alzheimera i innych chorobach neurologicznych. Niektórzy przekonują, że jest pomocny w zapobieganiu zaburzeniom seksualnych i pozwala utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi przez wzrost wrażliwości komórek na insulinę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE