Różeniec górski czyli arktyczny korzeń – właściwości lecznicze i działanie różeńca

2015-06-29 13:51

Różeniec górski, znany też jako arktyczny korzeń, to roślina lecznicza od dawna stosowana w tradycyjnej medycynie rosyjskiej i azjatyckiej. Poznaj właściwości lecznicze i zastosowanie różeńca górskiego w ziołolecznictwie. Różeniec górski – jak stosować.

Różeniec górski (łac. Rhodiola rosea), inaczej arktyczny korzeń, rośnie w centralnej i północnej Azji – w górach Ałtaj, Mongolii, Syberii, w górskich regionach całej Europy, a także na Alasce, w Kanadzie i północnych górach Stanów Zjednoczonych. To właśnie dzięki występowaniu tej rośliny w górzystych i arktycznych rejonach świata zyskała ona nazwę arktyczny korzeń. W Polsce różeniec górski można spotkać w Sudetach i Karpatach, zwłaszcza w Tatrach, na wilgotnych, skalistych murawach i piargach.
Właściwości lecznicze różeńca górskiego od dawna wykorzystuje się w tradycyjnej medycynie rosyjskiej i azjatyckiej. Skuteczność różeńca potwierdzili liczni badacze, którzy polecają go m.in. sportowcom i osobom żyjącym w ciągłym stresie. Jakie jeszcze zastosowanie znalazł różeniec górski?

Różeniec górski – pozyskiwanie i suszenie surowca

W medycynie naturalnej wykorzystuje się kłącza i korzenie różeńca górskiego, które zbiera się w okresie kwitnienia.

Różeniec górski – skład i właściwości

Różeniec górski zawiera kwasy organiczne, garbniki, olejek eteryczny, a także fenylopropanoidy, związki fenolowe i flawonoidy. Dzięki tym trzem ostatnim substancjom arktyczny korzeń ma wpływa pobudzająca na ośrodkowy układ nerwowy i zmniejsza zmęczenie. Poprawia reakcję na stres, ułatwiając szybki powrót organizmu do równowagi po ustąpieniu czynników stresujących, w związku z tym jest polecany osobom żyjącym w napięciu nerwowym, mającym problemy ze snem. Ponadto arktyczny korzeń poprawia pamięć i koncentrację, dlatego jest polecany uczniom, studentom i innym osobom pracującym umysłowo.

Różeniec górski poprawia także wydolność organizmu i skraca czas potrzebny na odpoczynek między seriami intensywnych ćwiczeń (co potwierdzono w badaniach naukowych), dlatego mogą po niego sięgać sportowcy. Zioło to chroni serce czynnikami, które mogą doprowadzić do jego uszkodzenia, np. wolnymi rodnikami, a także przed arytmią. Poza tym różeniec górski powinien się znaleźć w apteczce nadciśnieniowców, gdyż reguluje ciśnienie krwi. Pomaga również przy chorobie Parkinsona, Alzheimera i innych chorobach neurologicznych. Niektórzy przekonują, że jest pomocny w zapobieganiu zaburzeniom seksualnych i pozwala utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi przez wzrost wrażliwości komórek na insulinę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.