Rośliny trujące dla kota. Jak chronić nasze zwierzęta domowe?

2020-02-20 11:04 Piotr Sosnowski (Sosna i jego Sadzonki)
Kot i kwiatek
Autor: Photo by Simon Matzinger on Unsplash Wiedza o roślinach jest przydatna, gdy mamy w domu zwierzęta

Jako właściciel trzech kotów w różnym wieku i miłośnik roślin, nie mogłem przejść obojętnie obok tematu roślin toksycznych dla moich pupili oraz roślin przyjaznych zwierzętom. Jak sobie z tym radzić i jak siać trawę dla kotów, która odciąga ich uwagę od innych roślin?

Moje koty jakoś dziwnym trafem w miarę dogadują się z roślinami. Natomiast zdaję sobie sprawę, jak większość właścicieli zwierząt domowych, że rachunki za wizyty w lecznicach weterynaryjnych mogą być ogromne w przypadku zjedzenia przez zwierzę toksycznej rośliny. Wychodzę więc z założenia, że lepiej poświęcić trochę czasu na to aby zdobyć wiedzę, która roślina może być niebezpieczna, a którą nasze zwierzęta mogą spokojnie sobie podgryzać niż gnać z duszą na ramieniu do weterynarza. Zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” jest w tym przypadku godna zastosowania!

Rośliny trujące dla kota: sposoby na zabezpieczenie przestrzeni

Moim sposobem na zabezpieczenie przed dostępem do roślin toksycznych to wymyślone i zaprojektowane przeze mnie ścianki mobilne oraz półki. Utrudniają one kotom dostęp do roślin dla nich niebezpiecznych. Natomiast w ich zasięgu stawiam rośliny bezpieczne, co zachowuje harmonię w domu.

Taka sama zasada bezpieczeństwa odnosi się do małych dzieci. Nie trzymajmy trujących roślin w pobliżu miejsca zabaw dzieci oraz w ich zasięgu. Zwracajmy uwagę także na to, czy przypadkiem nasze dziecko nie podgryza jakiejś rośliny. Oczywiście jak we wszystkim: należy zachować zdrowy rozsądek.

Mango z pestki - jak wyhodować drzewko mango w domu >>>

Rośliny trujące dla kotów i zwierząt domowych
Trujące rośliny - Sosna i jego sadzonki

Autor: Piotr Sosnowski

- Aloes

- Asparagus

- Grubosz jajowaty

- Mięta

- Difenbachia

- Sansewieria

- Monstera dziurawa

- Filodendron

- Bluszcz 

- Palma Madagaskaru

- Róża pustyni 

W przypadku zjedzenia przez kota lub inne zwierzę domowe roślin trujących i zauważeniu niepokojących objawów, takich jak: podrażnienie pyska i warg, nudności trudności z oddychaniem, wysypka, załzawione oczy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii i podać jaką roślinę zjadło zwierzę. Dobrym sposobem jest posiadanie naklejek z nazwą rośliny lub nauczenie się nazw roślin jakie mamy w domu.

Rośliny nietoksyczne dla kotów i zwierząt domowych
Rośliny przyjazne kotom i innym domowym zwierzętom Sosna i jego Sadzonki

Autor: Piotr Sosnowski

- Zielistka

- Maranta

- Palma koralowa

- Stopa słonia

- Bazylia

- Tymianek

- Paprotka

- Figowiec sprężysty

- Awokado

Trawa dla kotów

Bardzo się cieszę, że istnieją rośliny nietoksyczne dla kotów i zwierząt domowych. Dzięki temu osoba mająca obsesję na punkcie roślin (tak jak ja) może spać spokojnie.

Dobrym sposobem, który polecam jest wysianie trawy dla kotów, która ma wiele witamin. Nasypujemy w doniczkę ziemi uniwersalnej, wysiewamy nasiona gęsto i przysypujemy cienką warstwą podłoża. Zapewniamy wilgotność przez zraszanie i czekamy aż trawa wzejdzie. Nasze koty będą szczęśliwe, gdy będą mogły ją podgryzać!

Koty Sosna i jego sadzonki
Autor: Piotr Sosnowski Moje wylegujące się na parapecie koty
Piotr Sosnowski
Piotr Sosnowski

Znany jako Sosna i jego sadzonki. Miłośnik roślin doniczkowych i natury. Pasjonat projektów z drewna z odzysku i designu. Prowadzi autorską pracownię ze swoim tatą Wacławem, gdzie realizują projekty upcyklingowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE