Rdestówka Auberta - silnie rosnące pnącze doskonałe do ogrodów

2014-04-02 13:36

Rdestówka Auberta to silnie rosnące pnącze, które potrzebuje solidnej podpory. Jest najsilniej rosnącym pnączem, które znakomicie nadaje się do obsadzania budynków i wysokich ogrodzeń oraz do sadzenia przy altanach czy pergolach.

Rdestówka Auberta (łac. Fallopia aubertii) jest pnączem z rodziny rdestowatych Polygonaceae. W w stanie naturalnym występuje w zachodnich Chinach i Tybecie. Dorasta do 10 m wysokości, wspina się wokół podpór. Rozrasta się na  5–8 m szerokości. Jest najsilniej rosnącym pnączem, roczne przyrosty pędów mogą dochodzić do 6 m długości. Liście nieduże, oszczepowate, zielone, opadają jesienią po silniejszych przymrozkach. Młode pędy są czerwone, a liście pozostają zielone aż do mrozów, przemarznięte opadają. Rdestówka Auberta kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty drobne, białe ale bardzo liczne.

Rdestówka Auberta nie ma dużych wymagań w stosunku do podłoża. Toleruje gleby ubogie oraz suszę, ale na żyznych i umiarkowanie wilgotnych glebach znacznie szybciej rośnie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, może rosnąć w półcieniu, ale wtedy słabiej kwitnie. Wrażliwa na niskie temperatury i w mroźniejsze zimy może przemarzać, lecz na wiosnę szybko odrasta.

Rdestówka Auberta jest stosowana do obsadzania budynków i wysokich ogrodzeń, ale nadaje się również do sadzenia przy altanach, pergolach i różnych podporach o mocnej konstrukcji. Bardzo szybko zarasta podpory, jest nawet nadmiernie ekspansywna. Można ją swobodnie przycinać, gdy tylko nadmiernie się rozrośnie i zacznie zagłuszać inne rośliny. Nadaje się szczególnie jako roślina osłonowa chroniąca przed hałasem w aglomeracjach miejskich i przy drogach. Można ją także uprawiać w dużych donicach i skrzyniach na tarasach i balkonach.

Pnącza w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE