Rdestówka Auberta - silnie rosnące pnącze doskonałe do ogrodów

2014-04-02 13:36

Rdestówka Auberta to silnie rosnące pnącze, które potrzebuje solidnej podpory. Jest najsilniej rosnącym pnączem, które znakomicie nadaje się do obsadzania budynków i wysokich ogrodzeń oraz do sadzenia przy altanach czy pergolach.

Rdestówka Auberta (łac. Fallopia aubertii) jest pnączem z rodziny rdestowatych Polygonaceae. W w stanie naturalnym występuje w zachodnich Chinach i Tybecie. Dorasta do 10 m wysokości, wspina się wokół podpór. Rozrasta się na  5–8 m szerokości. Jest najsilniej rosnącym pnączem, roczne przyrosty pędów mogą dochodzić do 6 m długości. Liście nieduże, oszczepowate, zielone, opadają jesienią po silniejszych przymrozkach. Młode pędy są czerwone, a liście pozostają zielone aż do mrozów, przemarznięte opadają. Rdestówka Auberta kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty drobne, białe ale bardzo liczne.

Rdestówka Auberta nie ma dużych wymagań w stosunku do podłoża. Toleruje gleby ubogie oraz suszę, ale na żyznych i umiarkowanie wilgotnych glebach znacznie szybciej rośnie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, może rosnąć w półcieniu, ale wtedy słabiej kwitnie. Wrażliwa na niskie temperatury i w mroźniejsze zimy może przemarzać, lecz na wiosnę szybko odrasta.

Rdestówka Auberta jest stosowana do obsadzania budynków i wysokich ogrodzeń, ale nadaje się również do sadzenia przy altanach, pergolach i różnych podporach o mocnej konstrukcji. Bardzo szybko zarasta podpory, jest nawet nadmiernie ekspansywna. Można ją swobodnie przycinać, gdy tylko nadmiernie się rozrośnie i zacznie zagłuszać inne rośliny. Nadaje się szczególnie jako roślina osłonowa chroniąca przed hałasem w aglomeracjach miejskich i przy drogach. Można ją także uprawiać w dużych donicach i skrzyniach na tarasach i balkonach.

Pnącza w ogrodzie