Rabarbar - uprawa rabarbaru w przydomowym ogrodzie warzywnym. Kiedy i jak sadzić rabarbar?

2024-03-05 15:02

Rabarbar to roślina wieloletnia, której część podziemna bardzo dobrze zimuje w gruncie. Jadalne ogonki liściowe rabarbaru wykorzystuje się do soków, kompotów i do ciast. Radzimy jak uprawiać rabarbar w ogrodzie i jak rozmnażać rabarbar.

Spis treści

 1. Jak wygląda rabarbar?
 2. Uprawa rabarbaru w ogrodzie
 3. Jak rozmnażać rabarbar?
 4. Kiedy i jak sadzić rabarbar?
 5. Zbiór rabarbaru
 6. Wykorzystanie ogonków rabarbaru

Jak wygląda rabarbar?

Rabarbar ogrodowy (synonimy: rabarbar zwyczajny, rzewień ogrodowy, rzewień zwyczajny, łac. Rheum rhaponticum) to roślina wieloletnia, której część podziemna zimuje w gruncie. Część nadziemna rabarbaru na zimę zamiera, wiosną roślina wypuszcza nowe liście. Rabarbar jest odporny na mróz, z powodzeniem zimuje w naszym klimacie. Pędy nadziemne rabarbaru dorastają do 1,5 m wysokości. Jadalne są ogonki liściowe rabarbaru, które przybierają czerwone zabarwienie i mają kwaśny smak.

Uprawa rabarbaru w ogrodzie

 • Stanowisko i podłoże dla rabarbaru

Rabarbar należy sadzić na stanowisku słonecznym (tutaj rośnie lepiej i daje większy plon) lub półcienistym. Najlepsza dla rabarbaru jest gleba wapienna, żyzna i wilgotna, natomiast roślina źle rośnie na glebach piaszczystych i podmokłych.

 • Podlewanie rabarbaru

Rabarbar jest wrażliwy na niedobór wody, szczególnie w okresie wytwarzania pąków liściowych i wzrostu liści. Przy niedoborze wody plon jest niższy, a ogonki liściowe gorszej jakości.

 • Nawożenie rabarbaru

Rabarbar nawozi się jesienią nawozem organicznym: kompostem bądź obornikiem, a wiosną nawozami mineralnymi. Dodatkowo w okresie zbiorów stosuje się nawożenie pogłówne azotem.

 • Odchwaszczanie rabarbaru

W sezonie rabarbar należy systematycznie odchwaszczać.

 • Usuwanie pędów kwiatostanowych u rabarbaru

Rabarbar kwitnie w maju – pędy kwiatostanowe należy jednak usuwać, ponieważ ich rozwój osłabia roślinę i uniemożliwia wykształcanie paków liściowych.

Jak rozmnażać rabarbar?

Najlepiej rozmnażać rabarbar przez podział w marcu rozrośniętych karp korzeniowych. Każda sadzonka powinna mieć kilka korzeni oraz minimum jeden pąk. Sadzonki sadzi się do wcześniej wykopanych dołków o średnicy 20–30 cm i podobnej głębokości, w rzędach co około 100 cm, wyłożonych warstwą kompostu lub dobrze rozłożonego obornika. Sadzonki umieszcza się tak, aby pąki znajdowały się około 2 cm od powierzchni gruntu.

Kiedy i jak sadzić rabarbar?

Rabarbar najlepiej sadzić do gruntu jesienią – na przełomie września i października, ale możliwy jest też wiosenny termin sadzenia (w marcu).

Odmiany słabo rosnące rabarbaru sadzi się w rozstawie 100-150 x 100-120 cm, natomiast odmiany silnie rosnące rabarbaru sadzi się w rozstawie 150-200 x 120-150 cm. Sadzonki rabarbaru sadzi się na takiej głębokości, aby pąki liściowe znajdowały się2-3 cm pod powierzchnią gleby. Po posadzeniu karp rabarbaru, ziemię wokół nich należy mocno ugnieść.

Zbiór rabarbaru

Ogonki liściowe rabarbaru zbiera się od początku maja do lipca, najwcześniej w drugim roku po posadzeniu. Ogonki zbiera się wyłamując je nisko nad ziemią. Zbiera się ogonki, które osiągnęły minimum 20 cm długości, nie więcej niż 1/3 liści z rośliny.

warto wiedzieć
Rabarbar

Autor: GettyImages

Wykorzystanie ogonków rabarbaru

Rabarbar zawiera dużo witaminy C oraz soli mineralnych. Ogonki liściowe rabarbaru nadają się na przetwory – można z nich robić kompoty, dżemy, soki, wina bądź dodawać do ciast. Korzeń rabarbaru wykorzystuje się do produkcji leków.

Uwielbiasz rabarbar, ale czy jesteś jego prawdziwym znawcą?

Pytanie 1 z 11
Rabarbar to warzywo czy owoc?
Rabarbar
Rabarbar - jakie ma właściwości? Dlaczego warto jeść rabarbar?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają