Pielęgnacja drzewek bonsai rosnących na zewnątrz (outdoor)

2013-12-16 16:36

Drzewka bonsai rosnące na zewnątrz (outdoor) wymagają znacznie więcej uwagi niż inne rośliny doniczkowe. Oprócz odpowiedniego stanowiska, trzeba zapewnić im stały dostęp do wody. Jak pielęgnować bonsai rosnące na zewnątrz.

bonsai
Autor: photos.com Bonsai z Pinus mugo

Drzewka bonsai rosnące na zewnątrz (outdoor) należy otoczyć szczególną opieką: wybrać dla nich odpowiednie stanowisko, regularnie podlewać i nawozić, a także zabezpieczyć właściwe warunki zimowania. Podpowiadamy jak pielęgnować drzewka bonsai outdoor.

Pielęgnacja bonsai outdoor: stanowisko

Większość drzewek bonsai outdoor wymaga słonecznego stanowiska, tylko nieliczne gatunki mogą rosnąć w półcieniu. Dostęp do słońca jest niezbędny, aby rośliny prawidłowo rosły, dlatego doniczki z roślinami ustawiamy w miejscach, gdzie nie będą cieniowane przez wysokie drzewa. Rośliny warto ustawiać na podwyższeniu – wtedy zawsze będą dobrze widoczne. Nie można jednak narażać ich na działanie silnych wiatrów i obfitych opadów deszczu. Przed burzą najlepiej schować drzewka bonsai w bezpiecznym miejscu.

Pielęgnacja bonsai outdoor: podlewanie i nawożenie

Drzewka bonsai outdoor rosnąc w płaskich doniczkach z niewielką ilością ziemi, narażone są na szybkie przesychanie. Podlewamy je zatem codziennie (najlepiej wieczorem), a w czasie letnich upałów nawet dwa razy dziennie. Nawozy stosujemy w formie rozpuszczalnej w wodzie przy okazji podlewania. Najlepiej kupować specjalistyczne nawozy do bonsai outdoor i stosować je tylko zgodnie z zaleceniami producenta.

Pielęgnacja bonsai outdoor: zimowanie

Bonsai rosnące na zewnątrz, tak jak wszystkie inne rośliny ogrodowe, poddane są prawom zmienności pór roku. Zimę powinny spędzić pod okryciem z gałązek świerkowych i białej agrowłókniny. Dodatkowo ich wrażliwy system korzeniowy należy zabezpieczyć styropianem lub zadołować doniczki w ziemi.

bonsai
Autor: photos.com Bonsai z Pinus mugo