Helichrysum Tall Curry – kocanka curry: wymagania i uprawa

2014-05-27 12:52

Helichrysum angustifolia Tall Curry to roślina, którą można wykorzystać jako naturalny lek w domowej apteczce, aromatyczną przyprawę w kuchni lub żywą dekorację. Podpowiadamy jak uprawiać kocankę curry.

kocanka-curry
Autor: PLANTPOL Helichrysum angustifolia Tall Curry to roślina lecznicza, przyprawowa i ozdobna

Helichrysum angustifolia Tall Curry zwyczajowo zwana jest kocanką curry. Roślinę tę coraz częściej można spotkać w przydomowych ogrodach. Jak ją uprawiać?
Liście kocanki curry wydzielają silny aromat przypominający egzotyczną mieszankę przypraw. W cieplejszych krajach jest uprawiana w gruncie jako roślina wieloletnia, w Polsce natomiast nie wytrzymuje mrozów (zamiera w temperaturze poniżej –5 st. C). Roślina zazwyczaj dorasta do 40–60 cm wysokości. Charakteryzują ją długie, wąskie, zimozielone liście o srebrzystej barwie.

Helichrysum Tall Curry: wymagania 

Helichrysum Tall Curry najlepiej uprawiać na stanowisku ciepłym i słonecznym, wtedy prawidłowo rośnie i daje najlepszy plon. Natomiast jej wymagania dotyczące podłoża są niewielkie – toleruje słabsze, suche podłoża. Jednolite, torfowe podłoże nie jest odpowiednie, można je jednak wymieszać z piaskiem. Ważne, aby gleba była przepuszczalna.

Helichrysum Tall Curry : uprawa

Helichrysum Tall Curry jest odporna na krótkotrwałą suszę i nadaje się do dekoracji słonecznych balkonów czy skalniaków. Zwykle kupowane są uformowane sadzonki, które należy przesadzić w większe pojemniki. Warto zapewnić im dobry drenaż, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. Roślina może rosnąć również w gruncie, ale przed nadejściem zimy należy przenieść ją do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Uprawa w pojemnikach jest więc wygodniejsza. Trzeba ją regularnie, ale niezbyt obficie podlewać, natomiast nawożenie mineralne nie jest konieczne. Co pewien czas sadzonki warto przyciąć – dzięki temu łatwiej się krzewią i dłużej zachowują atrakcyjny wygląd.
Warto również pamiętać, że gatunek ten nie przechodzi zimą w całkowity stan spoczynku. Podlewanie należy ograniczyć do minimum, jednak bez tego zabiegu roślina uschnie.

kocanka-curry
Autor: PLANTPOL Helichrysum angustifolia Tall Curry to roślina lecznicza, przyprawowa i ozdobna