Bataty - uprawa w przydomowym warzywniku. Jak uprawiać słodkie ziemniaki?

2024-05-15 13:24

Bataty, znane jako słodkie ziemniaki, z roku na rok zyskują coraz większa popularność w naszym kraju. Zapewniając właściwe warunki wzrostu, można bataty uprawiać w ogrodzie, a nawet w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Jak uprawiać bataty? Bataty uprawa – krótki poradnik.

Spis treści

  1. Gdzie uprawia się bataty?
  2. Kiedy sadzić bataty do gruntu?
  3. Jak uprawiać bataty?
  4. Szkodniki na batatach
  5. Kiedy zbiera się bataty?

Batat, a właściwie wilec ziemniaczany (łac. Ipomoea batatas), to egzotyczne warzywo sprowadzone z Ameryki Środkowej i Południowej. Najczęściej uprawiane są słodkie odmiany batatów, które spożywa się po ugotowaniu lub upieczeniu.

Na rynku można dostać odmiany batatów o ozdobnych liściach. To ciekawa dekoracja balkonów i tarasów.

Gdzie uprawia się bataty?

Bataty można uprawiać w warzywniku, na tarasie lub balkonie. To gatunek mało odporny na mróz, dlatego w Polsce traktuje się go jako roślinę jednoroczną.

Pod uprawę batatów należy wybierać stanowiska nasłonecznione (najlepiej o świetle rozproszonym), ciepłe, osłonięte od wiatru. Takie warunki zwiększą plonowanie i zminimalizują ryzyko wystąpienia chorób. W miejscach o zbyt prażącym słońcu bataty trzeba będzie często podlewać. Warzywo preferuje żyzne, przepuszczalne podłoża.

Kiedy sadzić bataty do gruntu?

Bulwy batatów zaleca się sadzić po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków – dopiero wtedy panują dobre warunki do wzrostu roślin. Zabiegu nie można przeprowadzać zbyt późno ze względu na 4-miesięczny okres wegetacyjny warzywa. Jesienny zbiór może powodować uszkodzenia plonów na wskutek niskich temperatur. Dobrą metodą jest uprawa pod osłonami – wtedy bulwy są większe, a termin sadzenia bardziej elastyczny.

Przeczytaj też:

Jak uprawiać bataty?

Batat to pnącze – dla lepszego wzrostu można zapewnić mu podpory. W czasie wegetacji rośliny powinno się regularnie podlewać. Źle reagują na przesuszenie – szybko dochodzi do zamierania liści. Z zabiegiem nie można jednocześnie przesadzać, gdyż zalanie wodą może spowodować gnicie bulw. Warzywo dobrze reaguje na nawozy organiczne.

Rośliny uprawiane w pojemnikach przed nadejściem mrozów trzeba przenieść do pomieszczenia. Rozmnaża się je z bulw lub przez ukorzenianie sadzonek pędowych.

Szkodniki na batatach

Bataty należy chronić przed szkodnikami. Częstym problemem są wciornastki i przędziorek. Można stosować ekologiczne preparaty z roślin, np. z pokrzywy.

Kiedy zbiera się bataty?

Zbioru batatów dokonujemy we wrześniu lub październiku przed nadejściem pierwszych przymrozków. Do zbioru bulw można przystąpić, gdy nadziemna część rośliny zżółknie i zwiędnie.

Bulwy po zbiorze należy pozostawić na kilka dni, aby obeschły.

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to:
Bataty, pataty, słodkie ziemniaki: co to jest? Właściwości batatów i zastosowanie kulinarne