Aranżacja ogrodu: drzewa i krzewy tworzące nastrój w ogrodzie

2013-04-30 17:03 Opracowanie: redakcja serwisu
aranżacja-ogrodu
Autor: Piotr Gorączko

Komponując aranżację ogrodu, możemy drzewami i krzewami o charakterystycznym pokroju stworzyć nastrój w ogrodzie. Poradnik aranżacja ogrodu: wybieramy krzewy i drzewa do ogrodowych kompozycji.

Dobra aranżacja ogrodu to wybór odpowiednio skomponowanych ze sobą roślin. Zobacz porady, jak aranżacja ogrodu wykorzystuje drzewa i krzewy. Drzewa w ogrodzie poprawiają mikroklimat – osłaniają przed palącym słońcem, powstrzymują wiatr, zwiększają wilgotność powietrza, dostarczają tlen, zatrzymują kurz i zanieczyszczenia, chronią przed hałasem. O tym, na jakie odmiany możemy sobie pozwolić, decyduje ilość miejsca w ogrodzie. Zanim posadzimy drzewo, trzeba się dowiedzieć, jaka będzie przybliżona średnica jego korony po kilkudziesięciu latach oraz ile miejsca zajmą korzenie (przyjmuje się, że sięgają 50–100 cm poza zasięg korony; im większe drzewo, tym dalej). To pozwoli zorientować się podczas aranżacji ogrodu, w jakiej odległości od budynku, ogrodzenia czy poprowadzonych pod ziemią instalacji powinno rosnąć. Zbyt duże drzewa niekiedy zabierają całe światło, pochłaniają też większość wody i substancji odżywczych z podłoża. Dlatego zanim wybierzemy drzewa do ogrodu, zastanów się nad aranżacją ogrodu i dobrze rozplanujemy nasadzenia.

Drzewa i krzewy w ogrodzie: udana aranżacja ogrodu

Aranżacja ogrodu: estetyka. Czasem wystarczy jeden bardzo atrakcyjny egzemplarz (drzewo lub okazały krzew w ogrodzie), który stanie się centralnym punktem kompozycji. To jemu podporządkowane zostaną inne elementy aranżacji ogrodu.

Drzewa i krzewy w małym ogrodzie. Pamiętajmy wykonując aranżację ogrodu, że drzewa przeznaczone do oglądania z bliska powinny być szczególnie efektowne. Możemy więc urządzając ogród zdecydować się na drzewa lub krzewy o niezwykłym pokroju (kolumnowym, kulistym, stożkowym), szczególnie uformowanej koronie (zwisającej, parasolowatej), liściach o wyjątkowym kształcie lub ładnie przebarwiających się jesienią czy też obficie kwitnącą i owocującą.

aranżacja-ogrodu
Autor: Piotr Gorączko

Drzewa i krzewy a aranżacja ogrodu

Odpowiednio dobrane drzewa i krzewy w ogrodzie potrafią stwarzać różne aranżacje. Przeczytaj, jak wybierać drzewa i krzewy do aranżacji, by uzyskać zamierzony efekt w ogrodzie.

1. Porządek w aranżacji ogrodu. Drzewa, które mają zwarte korony o regularnym kształcie, wprowadzają do aranżacji ogrodu porządek

2. Dynamiczna aranżacja ogrodu. Drzewa smukłe o pokroju kolumnowym są elementem dynamizującym w kompozycji ogrodu.

3. Uspokojenie w aranżacji ogrodu. Drzewa lub krzewy o kulistych czy parasolowatych koronach to element uspokajający w aranżacji ogrodu.

4. Romantyzm w aranżacji ogrodu. Drzewa obficie kwitnące tworzą nastrój romantycznej lekkości w ogrodzie.

5. Rozjaśnienie otoczenia w aranżacji ogrodu. Drzewa i krzewy w ogrodzie, których liście przebarwiają się jesienią na złoto lub purpurowo, rozjaśniają otoczenie nawet w pochmurne i deszczowe dni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE