Zaniedbana kamienica w Bytomiu stała się domem dla 4 rodzin. Remont prowadzony przez Habitat for Humanity Poland wspomogła Fundacja Saint-Gobain

2026-03-27 13:47

Do niedawna był to niezamieszkany pustostan, jakich niestety jest wiele w Bytomiu. Teraz dzięki remontowi przeprowadzonemu przez miasto oraz później przez „zjednoczone siły” wolontariuszy przy współudziale m.in. Fundacji Saint-Gobain budynek błyszczy nowością i zapewnia godne warunki zamieszkania potrzebującym rodzinom.

Kamienica przeszła metamorfozę

Niewielka kamienica przy ul. Piekarskiej 40 w Bytomiu była jednym z wielu pustostanów w zasobach miejskich. Remont przebiegał w dwóch etapach – pierwszy sfinansowało miasto ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Obejmował remont dachu, renowację elewacji, wymianę okien oraz montaż nowoczesnego ogrzewania gazowego. Drugi etap był finansowany i koordynowany przez Habitat for Humanity Poland trwał od czerwca 2024 r. do kwietnia 2025 r. W jego trakcie zajęto się wnętrzem kamienicy. Usunięto stare tynki, drewniane podłogi i stolarkę drzwiową, w ich miejsce założono nowe, oczyszczono i wzmocniono piwnice, zamontowano nowe instalacje, przeprowadzono wszelkie prace wykończeniowe pozwalające na użytkowanie wnętrz. W kamienicy powstały cztery mieszkania o powierzchni od 50 do 70 m² - łącznie 526 m².

Praca zespołowa się opłaca

Władze Bytomia wytypowały budynek i zarządzały przydziałem mieszkań. Prace koordynowane przez Habitat for Humanity Poland wsparła logistycznie i materiałowo Fundacja Saint-Gobain. Była partnerem korporacyjnym – zaoferowała darowiznę materiałów budowlanych z szerokiego portfolio koncernu, wykwalifikowanych pracowników-wolontariuszy, a także grant finansowy. Cztery rodziny, trzy ukraińskie i jedna polska wprowadziły się do wyremontowanych mieszkań przed nastaniem zimy w 2025 r.

Fundacja Grupy Saint-Gobain

Działa od 2008 roku wspiera projekty solidarnościowe w dwóch głównych obszarach:

  • zrównoważone budownictwo socjalne
  • integracja zawodowa (w obszarze budownictwa)

W każdym kraju, w którym działa Grupa Saint-Gobain (obecnie 80 krajów na 5 kontynentach), projekty te są "sponsorowane" przez naszych pracowników, zarówno czynnych, jak i emerytowanych, we współpracy z lokalnymi organizacjami non-profit. Co ważne w naszym rozumieniu "sponsorem" nazywamy osobę - pracownika lub emerytowanego pracownika, który inicjuje (zgłasza potrzebę) i prowadzi projekt od strony organizacyjnej, natomiast finansowanie pochodzi z Grupy Saint-Gobain (zarząd fundacji cyklicznie dokonuje wyboru najciekawszych, najbardziej potrzebnych w danym momencie spośród wszystkich zgłoszonych inicjatyw w 80 krajach). Do tej pory zrealizowano już ponad 387 projektów w różnych krajach (z Habitat for Humanity współpracujemy tez w innych krajach na świecie). Nie wszystkie projekty są opisane i pokazane na stronie Fundacji SG, ale przykładem realizacji projektu, który był bardzo potrzebny w danej chwili jest projekt w Dąbrowie Górniczej - adaptacja nieużywanego budynku szkoły na mieszkania dla uchodźców z Ukrainy (z 2022 roku).

Murator Google News
Podcast Architektoniczny
Nie chcę, ale… Konieczny i Grodzicki o realiach pracy w architekturze