Drewno do kotła c.o. lub kominka - jak najlepiej składować?

2009-11-13 1:00

Drewno wykorzystywane do ogrzewania domu kominkiem lub lub kotłem c.o. wymaga odpowiedniego składowania. Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej przechowywać ten rodzaj opału i jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią, aby skutecznie ogrzewać swój dom.

Drewno pod dachem
Autor: Wiktor Greg

Drewno pod zadaszeniem

Jeśli mamy możliwość wygospodarowania na działce kilku metrów kwadratowych, warto wybudować wolno stojącą konstrukcję z zadaszeniem. Najlepiej, jeśli nie będzie ona w żaden sposób osłonięta. Wówczas świeże powietrze będzie owiewało opał z każdej strony, dzięki czemu drewno wyschnie w miarę szybko i równomiernie.

Drewno pod wiatą

Do składowania opału możemy też wykorzystać wiatę, pod którą parkujemy auto. Drewno pocięte na szczapy lub okrąglaki i ułożone pomiędzy słupami konstrukcyjnymi wiaty będzie stanowiło swego rodzaju ścianę. Pamiętajmy tylko, aby zgromadzony w ten sposób opał nie utrudniał wsiadania i wysiadania z pojazdu. Układając drewno, zadbajmy również o nasze bezpieczeństwo – róbmy to starannie, a wysokie ściany drewna zabezpieczmy dodatkowo przed zawaleniem się.

Drewno w stosach

Drewno składowane „pod chmurką” najlepiej jest gromadzić w stosach na planie koła. Szczapy powinny być ułożone dachówkowo, tak aby woda spływała po powierzchni stosu na zewnątrz, a nie do jego środka. Opału nie należy układać bezpośrednio na ziemi, ponieważ będzie chłonął z niej wilgoć. Nie powinno się go także umieszczać na powierzchniach nieprzepuszczalnych (np. na betonie lub folii) – gromadząca się przy dnie stosu woda nie będzie miała odpływu i może powodować zawilgotnienie drewna.

Gdy nasz dom jest ogrzewany kominkiem lub kotłem na drewno, musimy zadbać o odpowiedni zapas opału. Do jego gromadzenia niezbędne jest miejsce z dostępem do świeżego powietrza, aby drewno mogło dobrze wyschnąć. Wilgotne źle się pali i mocno dymi. Wpływa także negatywnie na ekonomikę palenia – zużywamy go o wiele więcej niż drewna wysuszonego, gdyż część energii wytwarzanej podczas jego spalania jest wykorzystywana do procesu odparowywania wody. Warto więc zadbać o odpowiednie składowanie drewna i uchronić je przed wilgocią. Drewno na opał możemy przechowywać w przydomowym ogrodzie. Świeżo ścięte należy ułożyć w stosy – powinno tak przeleżakować przynajmniej do przyszłego sezonu.

Pozostałe podkategorie