Centralne odkurzanie bez tajemnic: Jak dobierać jednostkę centralną? Na co zwrócić uwagę podczas jej montażu?

2015-03-18 14:38

Odkurzanie to dla wielu osób ciężki i przykry obowiązek. Wszelkie udogodnienia są więc mile widziane. W systemie centralnego odkurzania można ich znaleźć wiele. Wiele zależy od wyboru jednostki centralnej. Sprawdź, gdzie ją montować i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

Jednostka centralna
Autor: Andrzej Szandomirski Największy i najważniejszy element systemu znajduje się z dala od pomieszczeń mieszkalnych – w kotłowni, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Nikomu tu nie przeszkadza

Konieczność przenoszenia urządzenia między pomieszczeniami, nieprzyjemny hałas, przykry zapach wydobywający się wraz z wydmuchiwanym powietrzem czy wreszcie potrzeba częstej wymiany filtrów to główne wady tradycyjnego odkurzacza. W systemie centralnego odkurzania skutecznie je wyeliminowano. Można więc szybko, sprawnie i wkładając w to znacznie mniej wysiłku, usunąć z domu zanieczyszczenia, kurz oraz drobnoustroje. Sprzątanie może być po prostu komfortowe.

Jakie elementy składają się na odkurzacz centralny

Głównym elementem systemu jest jednostka centralna umieszczona najczęściej w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Zanieczyszczenia trafiają do niej przez gniazda ssące zamontowane w kilku pomieszczeniach i dalej przez rury ssące ukryte w ścianach domu. Aby rozpocząć odkurzanie, należy wsunąć do gniazda przenośną rurę ssącą z końcówką dostosowaną do rodzaju wykonywanej czynności. Do urządzenia można dokupić wiele akcesoriów podnoszących wygodę i jakość sprzątania.

Jednostka centralna - na co zwrócić uwagę podczas montażu

Jednostkę centralną, odpowiednik korpusu tradycyjnego odkurzacza, montuje się na stałe w kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub piwnicy, najlepiej po zakończeniu prac związanych z budową domu. Wewnątrz niej znajdują się silnik oraz zbiornik na zanieczyszczenia o objętości od 26 do 30 l. Powinno się go opróżniać w miarę regularnie, mniej więcej co trzy miesiące, niezależnie od stopnia napełnienia. Odkurzacz może mieć budowę kompaktową lub typu split. W urządzeniach typu split silnik oraz filtry i zbiornik na kurz znajdują się w oddzielnych obudowach, które można zamontować z dala od siebie. Jednostki tego typu mają dodatkowy filtr włosów oraz większą komorę cykloniczną. Ich obsługa jest prostsza niż kompaktowych, lecz zajmują więcej miejsca i są droższe. Zawsze są wyposażone w separatory cykloniczne.

Warto wiedzieć

Dlaczego warto zamontować odkurzacz centralny?

Wygoda - podczas odkurzania trzeba będzie nosić jedynie wąż ze szczotką lub ssawką, ponieważ najcięższe elementy odkurzacza – korpus z silnikiem i zbiornikiem na kurz – są na stałe zawieszone na ścianie.

Cisza - odgłosy pracy jednostki centralnej zamontowanej z dala od pomieszczeń mieszkalnych będą mimo dużej mocy silnika mniej uciążliwe niż hałas powodowany przez tradycyjny odkurzacz.

Czystość - zanieczyszczone kurzem powietrze zasysane z pomieszczeń po odfiltrowaniu będzie wyrzucane na zewnątrz. Cokolwiek w nim pozostanie, nie trafi z powrotem do pomieszczenia.

W jednostkach kompaktowych filtrowanie powietrza zasysanego przez odkurzacz odbywa się na filtrach papierowych, tkaninowych albo także za pomocą separatorów cyklonicznych. W odkurzaczach z separatorem cyklonicznym siła ssania jest jednakowa niezależnie od stopnia napełnienia separatora kurzem, natomiast w przypadku odkurzaczy z workami sprawność spada w miarę gromadzenia się w nich zanieczyszczeń. Korpusy jednostek centralnych są plastikowe lub metalowe. Te drugie są cięższe i mniej estetyczne, jednak ze względu na to, że metal lepiej przewodzi ciepło, ich silniki są odpowiednio chłodzone, co przedłuża ich trwałość.

Czym różnią się od siebie jednostki centralne?

Jednostki centralne różnią się wielkością, mocą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji powietrza oraz okresem gwarancji. Wbrew pozorom głównym kryterium wyboru odkurzacza nie jest jego moc czy rozmiar, ale konstrukcja urządzenia oraz zastosowana w nim metoda filtracji. Do wyboru mamy separator cykloniczny lub filtr workowy. W pierwszym systemie do oddzielania kurzu od powietrza wykorzystuje się działanie siły odśrodkowej. Kurz opada do zbiornika, a oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz domu. W celu zwiększenia skuteczności filtracji niektórzy producenci stosują oprócz separatora cyklonicznego także dodatkowe filtry, na przykład elektrostatyczne lub papierowe. W przypadku separacji workowej kurz zasysany podczas sprzątania jest oddzielany od powietrza przez worek z tkaniny. Po zakończeniu odkurzania worek samoczynnie oczyszcza się z nagromadzonego kurzu, jednak najczęściej tylko z większych zanieczyszczeń. Drobny pył należy usunąć ręcznie.

Jak dobrać jednostkę centralną do odkurzacza?

Wybór jednostki centralnej ma ogromne znaczenie nie tylko dla działania całego systemu, ale także dla naszego komfortu i zadowolenia z odkurzacza centralnego. Może zdarzyć się tak, że ze względu na kosztowną budowę domu będziemy musieli wybrać najtańsze urządzenie, czyli jednostkę z separatorem workowym. Inwestorzy, którzy ponad wszystko przekładają wygodę użytkowania, zdecydują się na jednostkę cykloniczną o rozdzielonej budowie, a więc typu split.

W małych domach, gdzie odkurzacz jest montowany blisko części mieszkalnej, warto wybrać wyciszone jednostki z silnikami przelotowymi. W dużych budynkach z powodzeniem sprawdzi się jednostka dwusilnikowa o konstrukcji split.