Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

2016-06-21 16:28 Krzysztof Domagała
Okno dachowe Velux
Autor: Velux

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła. Dlatego dobrą inwestycją mogą okazać się markizy i rolety zewnętrzne, które skutecznie uchronią nasze poddasze przed nadmiernym nagrzewaniem.

Okna połaciowe, ustawione są do słońca pod kątem zbliżonym do prostego. Dzięki temu, doświetlają pomieszczenia znacznie lepiej i bardziej równomiernie niż lukarny. Duża ilość dostarczanego promieniowania słonecznego, pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w zimie. Jednak latem, temperatury na poddaszu mogą stawać się nie do zniesienia. Jak sobie z tym poradzić?

Akcesoria okienne, które mają tylko zaciemniać wnętrze i pełnić funkcje dekoracyjne, można montować od wewnętrznej strony okna. Natomiast elementy chroniące przed nagrzewaniem, powinny być umieszczane od strony zewnętrznej, aby nie pozwolić promieniom słońca nawet na dotarcie do szyby. Zapewni to wysoką skuteczność stosowanych rozwiązań.

Rolety – pełne zaciemnienie i redukcja hałasu

Dzięki roletom zewnętrznym zyskamy możliwość uzyskania całkowitej ciemności, również w środku dnia. Takie udogodnienie jest szczególnie przydatne w pokoju dziecka. Tego typu osłony redukują ilość wpadającego ciepła o ponad 90%, dlatego świetnie się sprawdzą w sypialniach i pokojach dziennych, w których, nawet po całodziennych upałach, wieczorem będzie panować komfortowa temperatura. Zimą zaś, będzie łatwiej utrzymać ciepło w pomieszczeniu.

Niezależnie od pory roku, rolety pomagają wyciszyć odgłosy padającego deszczu lub gradu. Dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie, bez względu na pogodę.

Rolety stanowią także dodatkowe zabezpieczenie domu. Nawet jeśli produkt nie jest wyposażony w rozwiązania antywłamaniowe, to na pewno będzie stwarzał dodatkowe trudności włamywaczowi. Czasem sam widok zasłoniętych rolet może zniechęcić potencjalnego złodzieja.

Markizy – dostęp do światła i widoku za oknem

Drugim rozwiązaniem, które skutecznie będzie przeciwdziałać przegrzewaniu się poddasza, są markizy. Mają o kilkanaście procent niższą skuteczność od rolet i nie dają pełnego zaciemnienia. Wykonane są jednak z materiałów przezroczystych, które dostarczają do wnętrza odpowiednią ilość światła i nie ograniczają widoczności na zewnątrz. Zapewniają przy tym prywatność mieszkańców i ochronę przed wzrokiem sąsiadów.

Oba systemy mają swoje zalety i każdy z pewnością dobierze ten, który będzie odpowiadał jego potrzebom. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby w wybranych pokojach zamontować rolety, a w innych markizy. Wszystko zależy od sposobu użytkowania danego pomieszczenia.

Osłony sterowane manualnie czy elektrycznie?

Producenci akcesoriów do okien dachowych ciągle rozwijają swoje technologie. Dlatego, możemy wybierać spośród markiz i rolet zewnętrznych obsługiwanych manualnie lub zdalnie. To drugie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku trudno dostępnych okien, umieszczonych poza zasięgiem naszych rąk. W pozostałych przypadkach, jest to po prostu bardzo wygodna funkcja. Takimi osłonami możemy sterować z dowolnego miejsca w pomieszczeniu, a także programować ich otwieranie i zamykanie, na przykład w zależności od pory dnia. Cały system można wyposażyć dodatkowo w czujniki pogodowe, które będą sterować zachowaniem akcesoriów w zależności od panujących warunków. Warto także zwrócić uwagę na produkty zasilane solarnie – unikniemy wtedy kłopotliwego prowadzenia instalacji oraz podwyższenia rachunków za energię elektryczną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE