Sztuczna inteligencja zaprojektowała domy przyszłości. Sprawdź, jak będziemy mieszkać

2023-01-05 9:26

Architekci i projektanci prześcigają się w tworzeniu wizji coraz bardziej nowoczesnych, ekologicznych i ergonomicznych domów. Tym razem w szranki z nimi stanęły algorytmy sztucznej inteligencji. Sprawdź, jaka przyszłość czeka nasze domy.

Dom przyszłości zaprojektowany przez algorytmy AI
Autor: AI Sztuczna inteligencja nie zapomina o ekologii i oszczędzaniu energii. Projektowane przez nią domy przyszłości mają najczęściej uwzględnione instalacje OZE.

Sztuczna inteligencja przestała być tylko koncepcją z filmów SF lub projektem naukowym dostępnym dla wąskiego grona naukowców. Dziś algorytmy AI wykorzystywane są w wielu urządzeniach codziennego użytku. Wystarczy spojrzeć na smartfony, których aparaty fotograficzne - choć bardzo małe, potrafią właśnie dzięki sztucznej inteligencji wykonać zdjęcia porównywalne z nowoczesnymi aparatami czy nawet lustrzankami.

AI coraz częściej wspiera pracę specjalistów, wykonując za nich skomplikowane obliczenia. Czy to możliwe, że w przyszłości sztuczna inteligencja stanie się dla nich realną konkurencją lub nawet ich zastąpi? Postanowiliśmy sprawdzić, jak wirtualne algorytmy poradzą sobie w zaprojektowaniu nowoczesnego domu.

Kto lepiej zaprojektuje nowoczesny dom - doświadczony architekt czy zaawansowany algorytm sztucznej inteligencji?

To pytanie zadaliśmy... sztucznej inteligencji. Wg niej:

Projektowanie domu wymaga wiedzy i umiejętności, które są nabywane przez ludzi podczas lat studiów i doświadczenia zawodowego. Architekci są specjalistami, którzy są przygotowani do projektowania budynków, a ich wiedza obejmuje zarówno aspekty estetyczne, jak i techniczne. Sztuczna inteligencja może być w stanie wygenerować projekt domu na podstawie określonych kryteriów, ale nie jest w stanie zrozumieć i uwzględnić wszystkich aspektów, które architekci muszą wziąć pod uwagę podczas projektowania budynku. Dlatego też, chociaż sztuczna inteligencja może być pomocna w projektowaniu domów, nadal lepiej jest skorzystać z usług profesjonalnego architekta.

A czym powinien charakteryzować się dom przyszłości? Wg algorytmów AI:

Trudno jest przewidzieć dokładnie, jakie będą domy przyszłości, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak postęp technologiczny, zmiany klimatyczne, trendy architektoniczne i potrzeby ludzi. Możliwe jest jednak, że w przyszłości domy staną się bardziej ekologiczne i bardziej dostosowane do potrzeb mieszkańców. Może to oznaczać, że będą one wykorzystywać odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna lub geotermiczna, oraz będą lepiej izolowane, aby zmniejszyć zużycie energii. Domami przyszłości mogą być również budynki inteligentne, w których użytkownicy będą mogli zarządzać różnymi funkcjami za pomocą smartfona lub innego urządzenia.