| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Ile kosztuje wykończenie i wyposażenie łazienki w standardzie ekonomicznym?

Ile kosztuje wykończenie i wyposażenie łazienki w standardzie ekonomicznym?

Efektowne wykończenie, urządzenie i wyposażenie łazienki nie kosztuje dzisiaj wiele. Unikaj jednak oszczędzania na istotnych elementach wykończenia łazienki, takich jak armatura sanitarna czy meble łazienkowe. Zdradzamy, ile kosztuje urządzenie łazienki za niewielkie pieniądze.

Projekt wnętrza

 • Jeśli nie mamy pomysłu na łazienkę, możemy zlecić architektowi wykonanie niedrogiego projektu funkcjonalnego lub koncepcyjnego. Projekt funkcjonalny obejmuje zwykle dwie propozycje rozmieszczenia armatury, mebli i innych elementów wyposażenia rysowane na płaskim rzucie. Zapłacimy za niego już od 10 zł za m². Projekt funkcjonalny zawiera dodatkowo wizualizację 3D i dobór przykładowych elementów wykończeniowych. Koszt takiego projektu to 15-55 zł za m².
 • Aby zaoszczędzić na projekcie, warto poświęcić trochę czasu i poszukać inspiracji w portalach poświęconych aranżacji czy na stronach projektantów.
 • Przydatne okażą się również darmowe programy i aplikacje do projektowania łazienek dostępne np. na stronach producentów płytek czy armatury.

Materiały na ściany i podłogę łazienki

 • W łazience najlepiej sprawdzają się standardowe płytki ceramiczne – również pod względem ekonomicznym. Najtańsze można kupić już od 10 zł za m² (format 20x25 cm).
 • Układanie drobnych płytek (np. 10x10 cm) może kosztować więcej o ok. 20-25 zł za m², dlatego lepiej wybrać okładzinę o standardowych rozmiarach (np. 30x30 cm). Zrezygnujmy też z mozaiki, za której ułożenie trzeba zapłacić 100-120 zł za m², oraz z płytek o dużych formatach (od 65 zł za m²).
 • Zaoszczędzimy, jeśli płytki ułożymy na ścianie jedynie do wysokości około 2 m. Pozostałą powierzchnię można wykończyć farbą do wnętrz narażonych na działanie wilgoci. Ich ceny zaczynają się od 30 zł za l.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: VILLEROY & BOCH

Łazienkę można efektownie wykończyć także za niewielkie pieniądze, na jej istotnych elementach - takichjak armatura sanitarna - nie warto jednak oszczędzać (fot. VILLEROY & BOCH).

Prace wykończeniowe

 • Średnia cena za ułożenie m² płytek wynosi ok. 45 zł (zależy jednak od regionu, np. w Warszawie może sięgać nawet 60-70 zł). Jeśli nie chcemy przepłacać, lepiej zrezygnować z wykończenia płytkami dodatkowych elementów, np. półek.
 • Zrezygnujmy też z układania płytek w caro – takie wykonanie podnosi koszt nawet o 10-15 zł za m².
 • Fachowcy z reguły liczą więcej (o około 10 zł za m²) za wykonywanie cienkich fug między płytkami.
 • Tańsze będzie wykończenie naroży ścian listwami niż fazowanie brzegów płytek pod kątem 45° – szlifowanie metra płytek kosztuje średnio tyle co ułożenie m² okładziny.
 • Jeśli dysponujemy odpowiednim narzędziem, wszelkie otwory pod wieszaki na ręczniki czy papier toaletowy warto wykonać samemu. Fachowcy liczą sobie za każdy punkt średnio 20 zł.

Armatura sanitarna

 • Najtańszym rozwiązaniem jest wybór wanny z własną obudową (koszt – od około 350 zł) – za jej montaż zapłacimy jedynie 150-200 zł.
 • Z nieco większym kosztem montażu – około 220-350 zł – należy się liczyć w przypadku tradycyjnego brodzika z kabiną prysznicową (ich ceny zaczynają się od 370 zł).
 • Jeśli zrezygnujemy z panelu prysznicowego na rzecz uchwytu ze słuchawką prysznicową (koszt od 50 zł), zaoszczędzimy na montażu do 100 zł.
 • Mniej nawet o 200-300 zł wyniesie nas rezygnacja z baterii podtynkowych na rzecz tych tradycyjnych (koszt od ok. 80 zł).
 • Zaoszczędzimy około 150 zł na montażu miski ustępowej, jeśli zamiast modelu podwieszanego wybierzemy tradycyjny – na postumencie (ceny zaczynają się już od 70 zł).
 • Wieszaki na ręczniki itp. lepiej zamontować samemu, zaoszczędzimy dzięki temu około 30 zł na jednym elemencie.

Meble łazienkowe

 • Najtańsze meble łazienkowe znajdziemy w dużych marketach budowlanych i na portalach aukcyjnych. Szafki pod umywalki kosztują tam średnio od 100 zł, wiszące – 120 zł. Za komplet zapłacimy od 350 zł.
 • Warto też zwrócić się z zapytaniem do niewielkich prywatnych firm zajmujących się wykonywaniem mebli na zamówienie. Często za komplet mebli wraz z montażem oferują bardzo korzystne ceny (są one uzgadniane indywidualnie z klientem). Również niezbędny pomiar wnętrza wliczany jest w cenę usługi.

Gdzie kupować

 • Wszelkie materiały i sprzęty łazienkowe dobrze jest kupować w dużych marketach budowlanych oraz sklepach internetowych, które z reguły mogą pochwalić się niższymi cenami i większymi upustami przy zbiorczych zakupach.
 • Jeśli nie chcemy przepłacać, warto śledzić oferty różnych sklepów budowlanych – często bowiem okazuje się, że bardziej opłacalny jest zakup płytek czy armatury w sklepie znacznie oddalonym od naszej miejscowości, gdyż nawet po doliczeniu wydatku poniesionego na dojazd całkowity koszt zakupu może okazać się bardzo konkurencyjny w stosunku do oferty lokalnych punktów sprzedaży.

Płytki łazienkowe z motywem kwiatowym. Zobacz aranżację łazienki w 8 odsłonach

Płytki łazienkowe z motywem kwiatowym są jednymi z najchętniej wybieranych do ozdoby ścian. Dzięki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Płytki łazienkowe Ceramika Color

Planujesz remont łazienki? Zobacz galerię nowoczesnych płytek łazienkowych. Kolekcja Imperial, Borys oraz...

Układanie płytek ceramicznych. Jakie cechy...

Przed układaniem płytek ceramicznych należy wybrać klej o odpowiednich parametrach. Dobra przyczepność do...

Łazienkowe płytki ceramiczne: nowości w świecie...

W aranżacji łazienki płytki ceramiczne wysuwają się zazwyczaj na pierwszy plan. Ostatnio modne są płytki...

Łazienka w drewnie – teak, iroko, a może fornir

Aranżację łazienki warto urozmaicić drewnem – deski podłogowe z iroko czy teaku lub fornir na ścianie...

Jak urządzić łazienkę za 5 tys. zł. Zobacz...

Czeka Cię urządzenie łazienki, a nie masz zbyt wielu środków? Nie przejmuj się - przedstawiamy projekt...