| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Nowoczesna kuchnia z wyspą. Jakie funkcje powinny spełniać kuchenne wyspy?

Nowoczesna kuchnia z wyspą. Jakie funkcje powinny spełniać kuchenne wyspy?

Wyspa w kuchni jest bardzo modna. Nie tylko umożliwia wspólne gotowanie, ale pełni też różnorodne funkcje. Kuchnia z wyspą to dodatkowe schowki i blat, kuchenna wyspa wydziela optycznie części wnętrza o różnym przeznaczeniu, a także może skracać dystans pomiędzy urządzeniami kuchennymi. Poznaj inne zalety kuchni z wyspą.

Atrakcyjność przestrzenna wyspy kuchennej

Jeśli wyspa ma być atrakcją kuchni, powinniśmy starannie przemyśleć, co ma zasłonić, a co odsłonić. Można komponować ją z niskim murkiem, ażurową ścianką lub półkami albo pozostawić nieobudowaną.

W kuchni otwartej wyspa to element należący do dwóch wnętrz naraz – kuchni i pokoju dziennego lub jadalni. W związku z tym bardzo ważne jest, czy pasuje ona do ich wystroju (tu trzeba przeanalizować materiały, z których jest wykonana), czy ma dobre proporcje (zbyt wąska będzie sprawiała wrażenie słupka zawalidrogi). Musimy się też zastanowić, jak będzie się prezentować na tle kuchni. Powinno być ono bardzo spokojne – najlepiej pusta ściana lub szafy magazynowe. Zbyt bogata forma może bowiem sprawiać wrażenie przeładowania.

Autor: Piotr Mastalerz

Wyspa w kuchni wyposażona tylko w blat roboczy służy głównie przygotowywaniu potraw, ale może też pełnić funkcję stołu

Autor: Andrzej Szandomirski

Dzięki usytuowaniu stołu tuż przy wyspie kuchennej z płytą grzewczą (elektryczną lub gazową), potrawy mogą trafiać bezpośrednio na talerz

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wyspa w kuchni - blat czy barek

Do szykowania śniadań czy kolacji i spożywania ich przy kuchennej wyspie wystarczy, gdy ma ona 80 cm długości i 60 cm szerokości. Mniejsza będzie już niepraktyczna, a jej wygląd również będzie pozostawiał wiele do życzenia.

Jeżeli wyspa kuchenna ma pełnić funkcję barku, może być płytsza (40 cm zamiast 60) i wyższa (120 cm zamiast 85); długość nie powinna być mniejsza niż 80 cm.

Miejsce pod blatem roboczym można wykorzystać na dodatkowe szafki lub podręczne szuflady (mogą się otwierać na różne strony dookoła wyspy). Ogólna zasada jest taka, że to, co znajduje się w meblu pod blatem wyspy, powinno być związane z jej funkcją. Jeśli na przykład wyspa w kuchni będzie wykorzystywana jako barek, możemy ulokować tam małą chłodziarkę do napojów lub kostkarkę do lodu i szkło.

Możemy też nie przewidywać żadnych szafek, ale wtedy musimy się liczyć z tym, że każdą rzecz trzeba będzie przynieść, a następnie odnieść do miejsca przechowywania.

Opisane wyżej funkcje są proste do zrealizowania, nie wymagają też żadnych dodatkowych instalacji.

Kuchnia z wyspą gotowa do gotowania

Gotowanie na wyspie kuchennej wymaga nieco więcej miejsca. Sama kuchenka ma szerokość minimum 60 cm. Po obu jej stronach powinno dać się odstawić garnki, odłożyć przybory, przygotować produkty. Powierzchnie te nie powinny być mniejsze niż 40 cm, czyli szerokość wyspy do gotowania to minimum 140 cm. W szafkach pod blatem powinno się znaleźć miejsce na sprzęty związane z gotowaniem oraz na przyprawy i ściereczki. Aby korzystanie z wyspy kuchennej z funkcją gotowania było bezpieczne, musi ona mieć odpowiednią szerokość – co najmniej 80 cm. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że gorąca ciecz wyleje się wprost na przechodzącą osobę.

Nad płytą kuchenną należy zawiesić okap wyspowy (na rynku jest ich spora oferta) lub pochłaniacz zapachów. Rura odprowadzająca powietrze powinna biec od okapu do najbliższego komina z wolnym przewodem wentylacji grawitacyjnej (jej poziome odcinki można ukryć w suficie podwieszanym z płyt gipsowo-kartonowych). Ważne, by odległość rury od komina nie była zbyt duża; dla ułatwienia przepływu powietrza powinna być poprowadzona pod kątem około 10o w górę w kierunku kanału wentylacyjnego.

W suficie podwieszanym można też zainstalować spoty oświetleniowe. W przypadku kuchni otwartej obniżenie sufitu dodatkowo oddziela ją optycznie od salonu (nie musi być ono duże – wystarczy około 12 cm).

Instalację elektryczną (220 lub 380 V) do kuchenki z płytą grzewczą należy doprowadzić w bruździe gładzi betonowej pod posadzką, a do okapu – w suficie.

W przypadku kuchenki gazowej instalację prowadzi się po suficie do miejsca nad wyspą. Zgodnie z przepisami rury gazowej nie wolno wkuwać w podłogę ani w ściany, można poprowadzić ją w bruździe i przysłonić na przykład łatwym do demontażu ekranem z płyt gipsowo-kartonowych. Projekt instalacji gazowej musi być uzgodniony z gazownią. Doprowadzenie rury gazowej jest kłopotliwe, dlatego na wyspie najczęściej montuje się jednak kuchenki elektryczne.

Zmywanie na wyspie kuchennej

Zlewozmywak dwukomorowy z ociekaczem ma 120 cm szerokości. Biorąc pod uwagę, że po drugiej jego stronie też potrzebny jest kawałek blatu (minimum 30 cm), wyspa kuchenna z funkcją zmywania musi mieć co najmniej 150 cm szerokości. Zlew możemy ograniczyć do półtorej komory (niecałe 100 cm szerokości) lub nawet do jednej (40-60 cm). Minimalna szerokość wyspy będzie wtedy odpowiednio mniejsza.

Autor: Daniel Rumiancew

Aby włożone do zlewu naczynia nie były widoczne z salonu, warto przysłonić go wyższym murkiem

Autor: Andrzej Szandomirski

Decydując się na wyspę kuchenną łączącą wszystkie funkcje: przygotowywanie potraw, gotowanie i zmywanie, musimy dysponować odpowiednio dużym pomieszczeniem

Jeśli na kuchennej wyspie dominuje funkcja zmywania, warto wyposażyć ją w zmywarkę. Powinna się ona znaleźć blisko zlewozmywaka, aby wkładane do niej naczynia można było wcześniej spłukiwać pod wodą – przenoszenie ich od zlewu do zmywarki grozi zabrudzeniem podłogi, co z kolei zmusi nas do dodatkowej pracy przy utrzymaniu jej w czystości. Zmywarkę możemy umieścić na przykład pod ociekaczem. Minimalna szerokość zmywarek to 45 cm, standardowa – 60 cm.

Umieszczenie na wyspie kuchennej zlewozmywaka wymaga doprowadzenia do niej instalacji wodnej i kanalizacji. Kanalizację prowadzi się do najbliższego pionu instalacyjnego w specjalnym kanale pod posadzką (wykonuje się go na etapie stanu surowego). Trzeba pamiętać, że kanalizacja zależna jest od grawitacji, rura kanalizacyjna (o średnicy 50 mm) powinna więc być prowadzona z 2-procentowym spadkiem w stronę pionu kanalizacyjnego, a długość podejścia kanalizacyjnego (odcinek przewodu łączący przybór z pionem) nie powinna przekraczać 3,5 m.

Wielofunkcyjne wyspy kuchenne

Zlokalizowanie tylko funkcji gotowania lub zmywania na wyspie wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Wygodniej jest, gdy wyspa w kuchni łączy obie te funkcje. Trzeba pamiętać, że do garnka trzeba czasem dolać wody lub ją z niego odlać. Konieczne jest wtedy przeniesienie go z wyspy na blat pod ścianą, podczas gdy umieszczenie we wspólnym blacie kuchenki i zlewu ułatwia dostęp do wody i pozwala na przykład na napełnianie naczyń przez wyciągnięcie wylewki z kranu.

Wszystkie kuchenne funkcje pomieści wyspa o głębokości minimum 100 cm i długości 200 cm, a dodatkowo pozwoli na wspólne przygotowanie posiłków przez członków rodziny stojących dookoła niej. Pod ścianami można pozostawić wtedy tylko szafy magazynowe, lodówkę, piekarnik i ewentualnie wygospodarować trochę miejsca na ekspres do kawy.

W przestronnych kuchniach, gdy jest miejsce na naprawdę dużą wyspę, warto zainstalować na niej dwa zlewozmywaki: podstawowy (wraz z położoną w pobliżu zmywarką) służący do zmywania oraz dodatkowy, choćby malutki, wspomagający gotowanie i przygotowywanie produktów.

Wyspa w kuchni - kiedy możesz o niej myśleć...

Układ kuchni, gdzie wszystkie sprzęty i meble ustawione są pod ścianą powoli odchodzi do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić małą kuchnię? ABC kuchennej aranżacji

Mała kuchnia ma tę zaletę, że nie będziesz przemierzał w niej wielu kilometrów w poszukiwaniu...

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Aranżacja kuchni w stylu skandynawskim....

Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak urządzić kuchnię zgodnie z założeniami stylu...

Cegła w kuchni. 10 pomysłów na wykończenie ściany...

Cegła sprawdzi się w aranżacji każdego wnętrza. Z powodzeniem można wykończyć nią ściany w kuchni urządzonej...

WZORY UMÓW na prace budowlano-remontowe + rady...

Pobierz gotowe wzory umów do wypełnienia – mamy dla Ciebie 6 różnych umów,...