| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Tani dom w użytkowaniu naprawdę istnieje! Zobacz, jak go zbudować
Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domu?

Tani dom w użytkowaniu naprawdę istnieje! Zobacz, jak go zbudować

Nie da się ukryć, że największy udział w kosztach utrzymania domu ma jego ogrzewanie. Jaki projekt domu wybrać? Jak go zbudować, by płacić jak najmniej za ogrzewanie domu? Jak go wyposażyć, by ograniczyć zapotrzebowanie na energię? Radzimy, jakich zasad należy się trzymać, aby dom był tani w użytkowaniu.

Koszty budowy domu są ogromne. Wiele osób zadłuża się na całe życie, by móc mieszkać na swoim. Tymczasem zakończenie budowy nie oznacza końca wydatków. Miesięczne utrzymanie domu może kosztować nawet tyle, co rata kilkusettysięcznego kredytu zaciągniętego na 30 lat. Warto to brać pod uwagę, planując budowę, i zadbać o to, by do takiej sytuacji nie doprowadzić. Można wznieść komfortowy dom, którego koszty utrzymania nie przekroczą średnio 500-600 zł na miesiąc (nie licząc remontów i rat kredytu). Może się wydawać, że to i tak niemało, ale gdy podliczymy wydatki na ogrzewanie, prąd, wodę, kanalizację, wywóz 1śmieci i podatek, okaże się, że osiągnięcie takiego wyniku wcale nie jest proste. A więc jak to zrobić?

Trochę sprytu

Ogrzewanie domu - o przeciętnej powierzchni - w Polsce pochłania około 70% całej energii, którą się do niego dostarcza. Klimat niby się ociepla, ale na razie trudno to odczuć, więc warto zadbać, by dom łatwo było ogrzać. To znaczy, że trzeba maksymalnie ograniczyć występujące w nim straty ciepła i postarać się, by możliwe było pozyskiwanie go z otoczenia. Ograniczenie strat kojarzy się przede wszystkim z solidnym ociepleniem, czyli grubą warstwą izolacji i stosowaniem materiałów budowlanych o jak najlepszych parametrach cieplnych. To oczywiście słuszne działanie, jednak nie można zapominać o kosztach – im lepszy materiał, tym jest droższy, no i oczywiście im więcej go potrzebujemy, tym więcej musimy zapłacić. Do tego dochodzą jeszcze kłopoty wykonawcze. Trzeba więc zachować zdrowy rozsądek i... liczyć. Bo nie jest wielką sztuką zbudować dom niskoenergochłonny, jeśli można przeznaczyć na to nieograniczoną kwotę. Ale chyba niewielu z nas ma taką możliwość.


Więcej na temat obniżania kosztów użytkowania domu w numerze 12/2011 Muratora


Dom tani, to dom drogi w budowie?

Na szczęście budynek o niewielkim zapotrzebowaniu na energię - a tym samym, który nie pochłania wielkich kwot na ogrzewanie domu - wcale nie musi być wyposażony w supernowoczesne, kosztowne technologie. Owszem, bez nich nie uda się wznieść budynku, którego koszty utrzymania będą bliskie zeru – tak zwanego zeroenergetycznego – czy autonomicznego (niezależnego od wszelkich sieci energetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, dostaw paliw, a nawet żywności). Przynajmniej bez rezygnacji z podstawowych wygód, do jakich przywykli współcześni mieszkańcy naszego kontynentu. Jednak na pewno da się zbudować dom, który można nazwać dobrze zbilansowanym – taki, w którym zastosowane rozwiązania mające na celu oszczędność energii kosztują tyle, że wydatek na nie w stosunkowo krótkim czasie pokryje zyski z tytułu jej oszczędzania.

Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu zależy od wielu czynników, ale na etapie wykonywania projektu domu można je teoretycznie obliczyć z dość dużą dokładnością. Stworzono wiele programów komputerowych, które to ułatwiają. Wprowadzając dane o powierzchni, wielkości i sposobie ocieplenia przegród zewnętrznych, parametrach i usytuowaniu okien, intensywności wentylacji itp., można sprawdzić, jaką ilość energii trzeba będzie dostarczyć, by zapewnić w domu założoną temperaturę. W ten sposób jeszcze przed ukończeniem projektu można oszacować koszty ogrzewania. Zmieniając dane, metodą prób i błędów, można zbadać, jakie rozwiązania przynoszą najlepsze efekty energetyczne, a znając koszty ich zastosowania – sprawdzić, czy są opłacalne. Najlepiej zatrudnić do tego fachowca – audytora energetycznego, który przedstawi nam wyniki symulacji i zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązania. Jego wynagrodzenie rzędu 1000 czy nawet 2000 zł to najczęściej tylko niewielki ułamek kwoty, jaką dzięki jego pracy udaje się zaoszczędzić na budowie domu i jego późniejszej eksploatacji – inwestując tylko w racjonalne rozwiązania.

Dom pełen światła: architektura i otoczenie

Aby światło dzienne docierało do wnętrz w odpowiedniej ilości, nie wystarczy wyznaczenie jego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zdrowy dom dla alergika. Mieszkaj bezpiecznie i...

Podpowiadamy, jak sprzątać pomieszczenia oraz usuwać kurz i bród z wszelkich powierzchni. Zdrowe...

Poradnik Budowlany

Wiosna już w pełni. Ruszają pierwsze prace na budowach. Niektórzy dopiero zaczynają, inni po zimowej...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.