Winorośl w ogrodzie. Jaką ziemię lubią winogrona (winorośl)?

2013-08-21 14:20 Opracowanie: redakcja serwisu
winorosl
Autor: photos.com

Winogrona są chętnie uprawiane w ogrodach przydomowych. Uprawa winogrona w ogrodzie uda się, jeśli posadzimy winorośl w odpowiedniej ziemi. Jaką ziemię lubią winogrona?

Winorośl to roślina ciepłego klimatu. Aby w naszych ogrodach dobrze rosła i rodziła smaczne owoce należy jej zapewnić odpowiednie warunki.
Winogrona potrzebują ciepłych i dobrze nasłonecznionych stanowisk, które dodatkowo powinny być osłonięte od silnych i zimnych wiatrów. Miejsce, w którym chcemy posadzić winogrona nie może znajdować się w rejonie tzw. zastoiska mrozowego.
Dobrym do uprawy winogron stanowiskiem jest miejsce przy południowych i zachodnich ścianach budynków (nagrzane ściany „oddają” ciepło). Winorośl znakomicie nadają się także do sadzenia przy pergolach i altanach – pamiętajmy jednak, aby wybrać tutaj odmiany odporne na mrozy.

Jaką ziemię lubią winogrona

Winogrona nie lubią kwaśnej ziemi. Najlepsza dla winogron jest ziemia żyzna, głęboko prawiona, piaszczysto-gliniasta, lekko wilgotna, o odczynie prawie obojętnym (wahającym się od 6,5 do około 7,0 pH).
Jeśli gleba w ogrodzie jest zakwaszona, przed posadzeniem winogrona trzeba ją odkwasić. W tym celu przed do wykopanego dołka, w którym będzie sadzona winorośl, należy wsypać garść kredy, przysypać nieco ziemią i w tak przygotowanym stanowisku sadzić sadzonki.
Na glebach żyznych i wilgotnych winorośl rodzi większe owoce i plon jest obfity, ale za to roślina później wchodzi w stan spoczynku zimowego. Natomiast na glebach słabych i suchych owoce są mniejsze i jest ich mnie, ale często są słodsze, a roślina jest lepiej przygotowuje się do zimowania i rzadziej przemarza.

winorosl
Autor: photos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE