Kalla (cantedeskia) – uprawa w ogrodzie i w doniczkach. Jak uprawiać kallę

2015-06-01 18:28

Cantedeskia (calla, kalia, kalla, zantedeskia) to roślina o efektownych kwiatach, którą można uprawiać zarówno w gruncie w ogrodzie, jak i w pojemnikach. Podpowiadamy, jak uprawiać kallę, by ładnie rosła i kwitła. Cantedeskia: uprawa.

Cantedeskia – popularnie, chociaż błędnie nazywana callą (kallą) – to atrakcyjna roślina tropikalna o oryginalnych kwiatach. Tworzy liczne, duże, zielone liście (czasem nakrapiane) oraz kwiatostany w kształcie kolby, otoczone barwną, dużą pochwą.

Ciekawe odmiany cantedeskii

Ze względu na swoją popularność, cantedeskia doczekała się obecnie wielu odmian ozdobnych. Poza najbardziej popularnymi roślinami o kwiatach białych (‘Albomaculata’), są także dostępne odmiany o kwiatach żółtych (‘Captain Tendens’, ‘Black Magic’), różowych (‘Crystal Blush”, ‘Captain Romance’, ‘Auckland’), łososiowych (‘Cameo’), pomarańczowych (‘San Remo’), ciemnobordowych (‘Schwarzwalder’, ‘Black Star’), czerwonych (‘Scarlet Pimpernel’) lub dwubarwnych (biało-zielonych ‘Green Goddess’, żółto-pomarańczowych ‘Mango’, fioletowo-białych ‘Picasso’), z których wiele ma dodatkowo dekoracyjne, nakrapiane liście (‘Schwarzwalder’, ‘Black Star’).

Cantedeskia – wymagania uprawowe

Ponieważ cantedeskia nie pochodzi z naszej strefy klimatycznej, będzie dobrze rosła i kwitła tylko wtedy, gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki uprawy. Cantedeskie uprawiane w gruncie – zwykle gatunki o kwiatach kolorowych: Zantedeschia Rehmanna i Zantedeschia Elliotta – najlepiej czują się na stanowiskach wilgotnych i ciepłych oraz na żyznych, próchniczych glebach, dlatego szczególnie dobrze rosną w pobliżu oczek wodnych lub na terenach podmokłych. Rośliny preferują stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru, na których najlepiej się rozrastają i bujnie kwitną.

Cantedeskie uprawiane w gruncie zakwitają późnym latem, jednak termin ich kwitnienia można przyspieszyć, poddając rośliny pędzeniu (wcześniejszej uprawie pod osłonami). Po przekwitnieniu cantedeskie należy wykopać z gruntu (rośliny nie znoszą niskiej temperatury), umieścić w doniczce i przenieść do widnego, ale chłodnego pomieszczenia o temperaturze około 10 st. C. W tym czasie należy też zaprzestać podlewania, co pozwoli roślinom przejść niezbędny, 2-miesieczny okres spoczynku. W styczniu doniczkę z cantedeskią należy ponownie przenieść do pomieszczenia o temperaturze pokojowej i wznowić podlewanie. Po przejściu wiosennych przymrozków, roślinę wysadza się do gruntu.

Uprawa cantedeskii w doniczkach

Pojemnikowa uprawa cantedeskii jest podobna, jednak rośliny uprawiane w doniczkach zakwitają z reguły wiosną (marzec–kwiecień, cantedeskie etiopskie) i wymagają miejsc półcienistych. W okresie wegetacji muszą mieć też zapewnione stale wilgotne podłoże i systematyczne nawożenie. Okres spoczynku przechodzą wczesnym latem, dlatego po kwitnieniu należy zaprzestać podlewania, pozwalając kłączom przeschnąć. Po zakończeniu spoczynku, doniczkę z rośliną można wynieść na balkon lub zadołować w ogrodzie, gdzie może pozostać aż do jesieni.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE