Znika ekogroszek! Znika z rynku węgiel o nazwie “ekogroszek”, zastąpi go “groszek III”

2021-12-27 12:29
Ekogroszek
Autor: PGG Czy w 2022 r. ograniczymy ogrzewanie domów węglem?

Po kilkunastu latach hossy nazwa "ekogroszek" ma odejść do przeszłości. To może być pierwszy krok w długim pożegnaniu z węglem, które jest przed nami.

Zła jakość powietrza w naszym kraju, zwłaszcza zimą, gdy palimy w kotłach lub piecach, każe myśleć o tym, czym ogrzewamy nasze domy. Czy organizacje antysmogowe walczące o zmiany na tym polu osiągnęły mały sukces?

Projekt rozporządzenia dotyczącego jakości paliw stałych

Jeszcze Michał Kurtyka, do niedawna minister klimatu i środowiska, przygotował projekt rozporządzenia zaostrzający wymogi co do paliw stałych, którego wejście w życie planowano na przełom I i II kwartału 2022 r. Zgodnie z projektem powinno przestać być używane określenie “ekogroszek”, które uważa się za wprowadzające w błąd. Zamiast niego pojawia się “groszek III”. Podobnie jest w przypadku “ekomiału”, które zostanie zastąpione przez “paliwo drobne”.

Jednocześnie mają zostać zaostrzone wymogi jakościowe względem węgla tego sortymentu – ma mieć większą kaloryczność, mniejszą zawartość siarki i popiołu, a także wilgotność.

Jednak górnicy protestują przeciwko nowym regulacjom, ponieważ mogą one spowodować wyeliminowanie polskiego węgla z tego segmentu rynku (jest zasiarczony). Nowa Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa informuje o konsultacjach w sprawie zmian dotyczących jakości paliw stałych. Przedstawiciele organizacji proekologicznych i antysmogowych Akcji Demokracji, Polskiego Alarmu Smogowego i Fundacji ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi, obawiając się niekorzystnych zmian w projekcie, 21 grudnia 2021 r. złożyli na ręce minister w tej sprawie. 

Czy rozporządzenie wejdzie w życie w terminie i kształcie zaproponowanym jesienią? Byłby to krok w kierunku, którym powinniśmy zmierzać.

Kolejnym jest zaprzestanie dotowania kotłów na węgiel w ramach program “Czyste powietrze”. Od 2022 r. taka inwestycja nie uzyska już wsparcia z tego programu.

Znika też argument taniości ogrzewania domów węglem. W obliczu wysokich podwyżek cen prądu i gazu ekogroszek podrożał z 900 do 1500 zł za tonę. To nie będzie już tanie ogrzewanie.

Krótka historia ekogroszku

Słowo “ekogroszek” pojawiło się w języku polskim w 2006 r. Jego pierwsze użycie rejestruje w tym czasie Korpus Języka Polskiego. Od 1 maja 2004 r. należymy do Unii Europejskiej. Polski rynek zalały wtedy produkty z przedrostkiem “euro” w nazwie – eurookna, eurofirany, eurobramy itp. Popularnym i nośnym marketingowo przedrostkiem było również “eko”, ponieważ chcieliśmy wejść do wielkiego świata, być lepsi, nowocześniejsi, bardziej ekologiczni właśnie.

Przedrostek ten wykorzystywano na wiele sposobów. Jedną z wersji był “ekogroszek” - w domyśle ekologiczny węgiel, który na dobre zadomowił się na rynku. W kraju, w którym energetyka opiera się na spalaniu węgla, ciepłownie miejskie jak Polska długa i szeroka korzystają z tego paliwa, a i zdecydowana większość domów jednorodzinnych jest nim opalana – był to strzał w dziesiątkę.

Maria Klimczyk w “Dzienniku Zachodnim” z 26 lipca 2006 r. w artykule “Ekogroszek z Bytomia” tak opisywała działania marketingowe Włodzimierza Mostka, dyrektora kopalni węgla: Centrum [Wydobywcze Północ, które obejmowało pięć kopalń należących do Kompanii Węglowej -AK ] zamierza podbić całą Polskę. I nieźle na nim zarobić. W gabinecie Włodzimierza Mostka, dyrektora bytomskiej kopalni, wsypany do dwumetrowej plastikowej tuby ekogroszek jest elementem wystroju gabinetu. – Wożę tę tubę po wszystkich targach. Pokazuję nasz węgiel i mówię: to najlepszy ekogroszek w Polsce. Proszę, to jest świadectwo badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego”. A to oznacza, że nasz węgiel jest kwalifikowanym paliwem stałym dla gospodarki komunalnej i indywidualnego ogrzewnictwa – tłumaczy Mostek. Świadectwo wystawił Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza. I to całkiem niedawno.

Przeczytaj też: Nowoczesne kotły na pellet i węgiel spełniające wymogi Ekoprojektu

Co ciekawe, "ekogroszek" to słowo wymyślone w celach reklamowo-marketingowych. Nie ma go w “Słowniku języka polskiego” ani w “Słowniku ortograficznym języka polskiego”, ani “Wielkiej encyklopedii PWN”. Takiego sortymentu węgla nie ma. Jest groszek, czyli drobny węgiel o granulacji 0,8-3 cm.

Skąd się wziął ekogroszek

Ekogroszek zaczął być popularny wraz z pojawieniem się kotłów retortowych z podajnikiem, który wymagał opału o określonej granulacji. Do nowego rodzaju kotłów przydałoby się nowe paliwo. Stąd pojawił się ekogroszek jako nazwa handlowa tego sortymentu, ale o polepszonych parametrach użytkowych – mała zawartość popiołu i siarki, niska spiekalność oraz wilgotność. Spalanie lepszej jakości paliwa w nowoczesnych kotłach miało dawać większą wydajność grzewczą i niższą emisję zanieczyszczeń.

Przeczytaj też: Kotły na pelety: optymalizacja spalania peletów

Z tym że te parametry są deklarowane przez producentów. W wielu składach lub marketach budowlanych można było kupić worki ekogroszku, z których kapała woda. Znanych jest wiele historii użytkowników takich kotłów, którzy narzekali na spieki pojawiające się na retorcie wymuszające czyszczenia kotła. Spotkałam nawet Ekogroszek Platinum, który miał dawać niewiele więcej popiołu niż pelety. Co nijak się miało do rzeczywistości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE