Zdrowy mikroklimat w domu. Wpływ tynków wewnętrznych wapiennych na regulację wilgotności i poprawę klimatu wewnątrz pomieszczeń

2019-08-07 7:36 MATERIAŁ PARTNERSKI
Zdrowy mikroklimat
Autor: Łukasz Zandecki Zdrowy mikroklimat we wnętrzach sprawi, że będziemy się dobrze czuć we własnym domu

W domu spędzamy bardzo dużo czasu, więc warto zadbać, aby panujące wewnątrz niego warunki były komfortowe. Ważny jest nie tylko wystrój wnętrz, ale także temperatura, jakość powietrza i jego wilgotność.

W naszej strefie klimatycznej konieczne jest efektywne ocieplanie budynków, żeby poprawić warunki temperaturowe. Dzięki temu zimą temperatura nie spada zbyt nisko i nie stracimy majątku na jego ogrzewanie. Dzięki termoizolacji wnętrza nie ulegają przegrzewaniu latem, więc nawet w największe upały można je łatwo ochłodzić. Nauczyliśmy się też, że konieczna jest dobra wentylacja, bo nasze domy są coraz szczelniejsze. Jeśli powietrze będzie zbyt wilgotne, na ścianach i sufitach może pojawić się grzyb i pleśń, których oddziaływanie na ludzi jest bardzo niezdrowe. Żeby poprawić mikroklimat we wnętrzach warto sięgnąć po znane od lat produkty mineralne o spoiwie wapiennym. To zdrowe tynki i gładzie wapienne, które mają cenne właściwości regulowania poziomu wilgotności we wnętrzach. W pomieszczeniach o ścianach i sufitach wykończonych produktami wapiennymi powstaje efekt świeżości i czystego, lekkiego powietrza.

Zdrowy mikroklimat
Autor: Baumit Wykończenie domu zdrowymi materiałami powinno być ważne dla każdego inwestora

Wilgoci powinno być w sam raz

Para wodna unosząca się w powietrzu jest tam zawsze. Powstaje, gdy oddychamy, gotujemy, bierzemy prysznic. Idealna wartość względnej wilgotności powietrza wynosi od 40 do 60%. Zbyt suche powietrze powoduje dyskomfort, skóra staje sie sucha, przesuszona śluzówka w gardle wywołuje ataki kaszlu. W takich warunkach nasz organizm jest bardziej podatny na ataki alergiczne oraz wszędobylskich bakterii i wirusów. Nadmierna ilość wilgoci w powietrzu powoduje, że ciężko się oddycha. Oblepiająca wilgoć powoduje nieprzyjemne uczucie. W powietrzu zawierającym ponad 80% wilgoci łatwo rozwijają sie roztocza, grzyby i pleśnie. Nadmierna mikroflora tego rodzaju może wywoływać różne choroby.

Zdrowy mikroklimat
Autor: Baumit Tynki wapienne, np. Baumit KlimaWhite, są paroprzepuszczalne, więc w sposób naturalny regulują poziom wilgoci we wnętrzach

Zdrowie a produkty wapienne

Badania socjologiczne nieodmienne wskazują, że dla ludzi najważniejsze jest zdrowie. Jednym z podstawowych i tanich sposobów jest zastosowanie w domu lub mieszkaniu materiałów wykończeniowych pochodzenia naturalnego, znanych i używanych od wieków, a o których zapomnieliśmy w pośpiechu podążania za kolejnymi nowinkami technologicznymi. Takimi produktami są tynki i gładzie wapienne znane od starożytności.

Zdrowy mikroklimat
Autor: Baumit Zdrowe wykończenie wnętrz sprawi, że mieszkańcy domu będą mieć dobre samopoczucie

Wapno na ścianach

Wapno to tradycyjny materiał budowlany stosowany od setek tysięcy lat. Jest obecnie powszechnie stosowane w tynkach i gładziach, a jego jakość i parametry użytkowe znacznie przekraczają jakość i parametry użytkowe tynków używanych w przeszłości.

Tynki i gładzie wapienne

Tynk i gładzie wapienne to produkty zawierające naturalne wapno. Tworzą wyprawy ścienne oddychające i działające jak naturalny regulator wilgotności. Dzięki mikroporowatej strukturze ich skuteczność jest bardzo wysoka. Mogą absorbować znacznie więcej wilgoci w krótszym czasie, w porównaniu do innych powszechnie stosowanych tynków i gładzi. W razie spadku wilgotności produkty wapienne równomiernie odprowadzają ją z powrotem do otoczenia.

Produkty wapienne firmy Baumit

W ofercie firmy Baumit jest tynk wapienny KlimaWhite oraz gładź wapienna Klima Fino - oba produkty w postaci suchej mieszanki. Trzeba je rozrobić wodą i wymieszać. Gotową masę można nakładać ręcznie lub maszynowo. Gładź szpachlowa Klina Finish ma postać pasty gotowej do nakładania.

Zdrowy mikroklimat
Autor: Baumit Gładź wapienna KlimaFino jest niezwykle biała. Można jej nawet nie malować

Co dają produkty wapienne Baumit Klima

  • regulują poziom wilgoci,
  • tworzą w pomieszczeniu idealny klimat,
  • zapewniają ochronę przed grzybami,
  • ograniczają ilość lotnych związków organicznych (LZO) i wiążą szkodliwy dwutlenek węgla,
  • nie ładują się elektrostatycznie oraz nie przyciągają zanieczyszczeń, ułatwiając utrzymanie pomieszczeń w czystości.Jak utrzymać paroprzepuszczalność tynku

Jak widać, to ważna cecha materiałów budowlanych, która pozwala regulować poziom wilgotności we wnętrzach i przyczynia się do stworzenia korzystnego mikroklimatu. Jak pomalować ściany pokryte paroprzepuszczalnym tynkiem i gładzią wapienną. najlepiej wykorzystać silikatową farbę do wnętrz, która również wykazuje wysoką paroprzepuszczalność. Farba Baumit KlimaColor jest matowa, odporna na szorowanie na mokro, zawiera śladowe ilości LZO. Może być barwiona w mieszalniku na wiele kolorów. Tworzy mocne, odporne na uszkodzenia i oddychające powłoki.

Zdrowy mikroklimat
Autor: Baumit Farba silikatowa do wnetrz Baumit KlimaColor tworzy mocne i trwałe powłoki

Co tak naprawdę ma wpływ na zdrowe mieszkanie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE