Tynki z wapnem - dlaczego warto je stosować?

2019-08-07 7:36 MATERIAŁ SPONSOROWANY | BAUMIT
Baumit
Autor: BAUMIT

Budynki mieszkalne są coraz bardziej szczelne ze względu na oszczędność energii. Aby mieć pewność, że powietrze w pomieszczeniach pozostanie zdrowe, konieczne jest uważne przeanalizowanie jakości i funkcjonalności stosowanych materiałów budowlanych. Tynki, w których składzie jest wapno zapewniają zdrowy klimat we wnętrzach. Dbają też o właściwy poziom temperatury, wilgotności i czystości.

Około 90% naszego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. W związku z tym jakość naszego zdrowia i samopoczucia w znacznym stopniu zależy od panującego w nich mikroklimatu, na który wpływa panująca w domu temperatura, ciepło ścian oraz wilgotność i cyrkulacja powietrza. Ważnym jest więc, by nasze domy i mieszkania wspierały zdrowie psychiczne i fizyczne mieszkańców.

Naprawdę zdrowy tynk

Baumit ma w swojej ofercie system Baumit Klima, na który składa się seria produktów do stosowania we wnętrzach – w tym wapienny tynk KlimaWhite. Posiada on wszystkie zalety tradycyjnego, zdrowego pokrycia decydujące o tym, że pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach będą zapewniały zdrowy klimat. Tynk KlimaWhite wytwarzany jest na bazie spoiwa wapiennego i ma wysoką zdolność do przepuszczania i akumulacji pary wodnej, dzięki czemu reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach. Posiada też wysoki zasadowy współczynnik pH ≥ 12, co praktycznie wyklucza ryzyko rozwoju grzybów– pleśni. Wreszcie nie przyciąga zanieczyszczeń i ma bardzo dobre właściwości robocze, pozwalając na sprawne i szybkie wykonanie prac.

Baumit
Autor: BAUMIT

Zdrowy klimat wewnątrz domu

Produkty Baumit Klima regulują klimat wewnątrz budynku, całkowicie niezależnie od warunków zewnętrznych. Rezultatem jest bardzo przyjemny klimat w pomieszczeniu – niezbyt wilgotny i niezbyt suchy – przez cały rok. Potwierdzono to badaniami naukowymi w Parku badawczym Viva firmy Baumit. Tynki, gładzie i szpachle z serii Klima stabilizują też zawartość wilgoci wewnątrz pomieszczeń. Szybko wchłaniają jej nadmiar, wiążą ją i jeśli to konieczne, szybko oddają z powrotem do powietrza w pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy powierzchnia jest gładka, czy ma bardziej wyrazistą strukturę produkty ze znakiem Klima łączą indywidualny efekt wizualny z optymalnym klimatem pomieszczenia.

Stosowanie materiałów wapiennych z linii Baumit Klima jest najlepszą barierą dla przedostawania się szkodliwych substancji do domu, ale też zapobiega rozwojowi chorobotwórczych grzybów-pleśni i reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach.

 

Od tynku do farby

Produkty należące do systemu wytwarzane są na bazie wypełniaczy mineralnych w postaci piasku kwarcowego (w przypadku tynku) i mączki wapiennej (w przypadku gładzi). Środkiem wiążącym dla obu z nich jest głównie wapno gaszone. Zarówno tynk (KlimaWhite), gładzie (KlimaFino i KlimaFinish) oraz szpachla (Klima Fein W) wykazują bardzo pożądane właściwości dzięki wysokiemu odczynowi pH wapnia, który hamuje rozwój grzybów i pleśni.

System Baumit Klima zmienia ściany wewnętrzne w wyjątkowo gładkie powierzchnie nadając im nowoczesny wygląd. Tynk Baumit KlimaWhite stosuje się jako podkład pod gładź. Opcjonalnie można też wykorzystać szpachlę Klima Fein W, którą cechuje drobniejsza faktura. W następnym kroku należy użyć gładzi Baumit KlimaFino (o wielkości ziarna 0,1 mm) lub gotowej do użycia gładzi Baumit KlimaFinish. Dzięki tym produktom powierzchnia staje się gładka. Indywidualny charakter wykończenia zapewnia farba Baumit KlimaColor. Ta wysokiej jakości, naturalna i praktycznie bezzapachowa farba mineralna (silikatowa) gwarantuje wysoką paroprzepuszczalność, wysoki stopień krycia oraz posiada bardzo dobre właściwości użytkowe.

Baumit
Autor: BAUMIT

Co tak naprawdę ma wpływ na zdrowe mieszkanie?

Partnerzy

Producent materiałów budowlanych, systemów ociepleń, wypraw wierzchnich, tynków maszynowych gipsowych i cementowo wapiennych, farb i zapraw. Od 2007 roku organizator konkursu Baumit Fasada Roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE