Mikrocement na podłogę i ścianę. Dlaczego warto go wybrać?

2021-12-01 9:22 Materiał sponsorowany
Beton architektoniczny i posadzki BAUTECH
Autor: Bautech

Nowoczesny, elegancki dom lub apartament wymaga designerskiego podejścia. Ponadczasowy i luksusowy efekt zapewnia wykorzystanie mikrocementu. Poznajcie jego wszystkie zalety – zarówno estetyczne jak i funkcjonalne.

Mikrocement (zamiennie - mikrobeton) świetnie sprawdzi się zarówno na podłogach, jak i ścianach. Jest często wybierany nie tylko do przestrzeni mieszkalnych, ale też do biur, muzeów, galerii sztuki, hali lotniskowych i targowych oraz modnych butików i sklepów odzieżowych. Czym tak naprawdę jest mikrocement, jakie ma właściwości i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Co to jest mikrocement

Mikrocement Bautech Creativo One™, produkt na przykładzie którego omawiamy mikrocement (oferuje wyjątkowe parametry techniczne i efekt wizualny), jest cienkowarstwowym systemem, pozwalającym na wykonanie trwałej, 2-3 milimetrowej posadzki lub powłoki ściennej, opartej o wysokosprawny cement z domieszką polimerów, twardych kruszyw i płynnych pigmentów. Dostarczany jest w postaci gotowej spoistej masy, która jest łatwa i szybka w nakładaniu. Daje przy tym możliwość dowolnego kreowania faktury powierzchni. Utwardzanie dokonuje się samoczynnie, dzięki procesowi polimeryzacji. 24 godziny po nałożeniu lakieru można po takich podłogach już chodzić. Pełną twardość i rzadko spotykaną w przypadku wielu innych materiałów odporność na zarysowania, uderzenia i ścieranie, uzyskuje po 7 dniach.

Beton architektoniczny i posadzki BAUTECH
Autor: Bautech

Nie tylko surowy beton, czyli czym urzeka mikrocement

Mikrocement uwodzi uniwersalnością i designem – z wieloma opcjami dekoracyjnymi, które sprawiają, że możliwości ostatecznego wyglądu na ścianach i podłogach są nielimitowane. Ostateczny wygląd mikrocementu kształtują różne faktury i kolory, o których piszemy z detalami poniżej.

Kolory mikrocementu

Inwestor ma do dyspozycji cztery odcienie szarości, a także bazalt, biel i kremowy beż. Dzięki temu nawet w przestrzeni jednego apartamentu można stworzyć nieoczywiste, luksusowe i zróżnicowane powierzchnie. Często są to jednolicie szare posadzki oraz ściany dobierane w innych odcieniach szarości lub bielach i beżach. W taki sposób można atrakcyjnie różnicować i tonować wnętrza. Odpowiednie podkreślenie kolorów zapewnia również wybór lakierów, którymi zabezpieczamy podłogi i ściany. Dostępne są maty, satyna (półmat) lub połysk.

Różne faktury – nieograniczone możliwości

Na etapie aplikacji systemu mikrocementowego wykonawca ma możliwość uzyskania zróżnicowanych faktur. Dlatego między innymi projektanci wykorzystują mikrocement w wielu stylach wnętrzarskich. Przede wszystkich nowoczesnych i luksusowych, gdzie zależnie od obranego kierunku, spełnia rozmaite zadania. Jeśli wnętrze ma być minimalistyczne, wyposażone w nowoczesne, lakierowane meble i przeszklenia, decydują się na aplikację mikrocementu aksamitnie wypolerowanego, który stwarza monolityczne, połyskliwe tafle na podłogach i ścianach.

W apartamentach eklektycznych mikrocement może tworzyć surowe przełamania, pełne głębi (dzięki nielimitowanym wzorom i odcieniom uzyskiwanym podczas aplikacji). Przestrzenie współcześnie eleganckie, jednak barwne, pełne drewna, forniru i  tkanin zdobiących designerskie meble, zyskują dzięki mikrocementowi bardzo potrzebny im współczesny pazur. Mikrocement wprowadza oddech, bawiąc się z ustalonymi formami.

Beton architektoniczny i posadzki BAUTECH
Autor: Bautech

Zastosowanie mikrocementu w różnych pomieszczeniach

Możliwości jest tak wiele, że mikrocement spełnia się zarówno w sypialniach, holach i salonach, jak i łazienkach. Świetnie zastępuje płytki ceramiczne – dzięki jednolitej powierzchni powiększa optycznie i spaja pomieszczenia, nadając im czystego, minimalistycznego charakteru. Nie dominuje, ale współgra i pozwala wydobywać piękno z innych elementów.

Mając do dyspozycji tyle możliwości, projektanci stosują mikrocement na różne sposoby. Podłogi zazwyczaj mają ten sam odcień i aplikowane są na całej powierzchni apartamentów i domów (szczególnie na parterach) z uwzględnieniem łazienek i kuchni. Ściany natomiast pokrywają mikrocementem punktowo – np. główną ścianę salonu za telewizorem, hole, a także strefy łączące otwarte kuchnie z salonami. Bardzo popularne są też nowoczesne sypialnie ze ścianami o efekcie betonu, które zestawia się z barwnymi tynkami, tapetami i drewnianymi meblami. W efekcie otrzymujemy współczesne, a przy tym ciepłe i sprzyjające wypoczynkowi sypialnie.

Dlaczego mikrocement jest tak praktyczny w użytkowaniu

Wymieńmy wszystkie zalety, gdyż świadomość plusów zastosowania mikrocementu w mieszkaniu może być decydująca przy jego wyborze:

  • mikrocement jest systemem bardzo lekkim – 2-3 mm aplikowanego mikrocementu nie obciąża stropów i ścian (w przeciwieństwie do kamienia czy gresów);
  • mikrocement, choć kojarzy się i wygląda luksusowo, może być przystępny cenowo. Warto wybierać firmy, które mikrobeton produkują od lat - jak Bautech z 30-letnim doświadczeniem. Dzięki cienkiej warstwie systemu Bautech Creativo One™ nie trzeba kupować dużej ilości mikrocementu. Koszty, szczególnie przy większych powierzchniach , okazują się zaskakująco atrakcyjne;
  • mikrocement można łatwo zastosować niemal na każdym podłożu – w tym na jastrychach cementowych, płytach OSB i karton-gips lub na istniejących podłożach, pokrytych glazurą czy terakotą (bez konieczności ich skuwania), a także schodach;
  • montaż wykonywany przez fachowców jest szybki i łatwy (jednolita, spoista, wytrzymała masa) – pozwala na oszczędność czasu i środków;
  • posadzki z mikrocementu są bardzo szybko gotowe do użytkowania (samoczynna reakcja chemiczna – polimeryzacja). Już po 24 godzinach od lakierownia można po takiej posadzce chodzić. Po 7 dniach osiąga optymalne parametry;
  • mikrocement jest wyjątkowo trwały, odporny na ścieranie, zarysowania, promieniowanie UV, a także na wilgoć, dlatego świetnie sprawdza się w łazienkach, w tym w kabinach prysznicowych czy przy umywalkach. Trwałość potwierdza częste stosowanie mikrocementu w pomieszczeniach użytku publicznego, a więc tam, gdzie występuje bardzo duży ruch. Świetnie sprawdza się też przy zwierzętach domowych;
  • mikrocement jest przyjazny alergikom. Podłogi i ściany z mikrocementu nie pylą i są łatwe w utrzymaniu czystości;
  • mikrocement świetnie sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym, co dodatkowo przekonuje osoby obawiające się betonowego „chłodu”;
  • mikrocement pokrywany jest poliuretanową powłoką ochronną, która zabezpiecza powierzchnię na wiele lat. Gdyby z jakiegoś powodu doszło do jej uszkodzenia, bardzo łatwo można ją odnowić.
Partnerzy

Firma BAUTECH jest producentem i dostawcą najwyższej jakości materiałów i profesjonalnego sprzętu do wykonywania posadzek przemysłowych, nawierzchni komunikacyjnych i ozdobnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE