Jak produkty wapienne wpływają na zdrowy klimat w domu?

2019-08-07 7:36 MATERIAŁ SPONSOROWANY | BAUMIT
Baumit zdjęcie
Autor: Baumit

Tynki, gładzie i szpachle z serii Baumit Klima to produkty, które powstały z myślą o zdrowych wnętrzach, które zapewniają przyjemne środowisko do życia. Dzięki swoim właściwościom regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach. Ich zalety docenili też wykonawcy pracujący przy budowie Domu Optymalnego w Radostowicach koło Pszczyny.

Dom zaprojektował znany polski architekt Robert Konieczny. Docelowo powstanie sześć takich budynków, które zgodnie z założeniem projektanta mają być tradycyjne w formie i nowoczesne w działaniu. Będą też stanowić propozycję dobrej architektury jednorodzinnej za przystępne pieniądze. Na budowie powstającego właśnie obiektu zastosowano kilka produktów firmy Baumit m.in. tynk wapienny KlimaWhite i gładź wapienną KlimaFino.

Baumit
Autor: BAUMIT

Płuca wnętrza

Produkty z linii Baumit Klima produkowane są na bazie wypełniaczy mineralnych w postaci piasku kwarcowego, jeśli chodzi o tynk i mączki wapiennej w przypadku gładzi. Środkiem wiążącym dla obu z nich jest głównie wapno gaszone. Produkty wykazują bardzo wysoką zdolność do przepuszczania i akumulacji pary wodnej, dzięki czemu regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach. Działają trochę jak ludzkie płuca - dzięki mikroporowatej konsystencji tworzą ogromną powierzchnię z małymi porami regulującymi klimat.

Baumit
Autor: BAUMIT

Bariera dla zanieczyszczeń

Tynk, gładź oraz szpachla firmy Baumit, dzięki wysokiemu odczynowi pH wapnia, hamują także rozwój grzybów i pleśni. Ponadto produkty na bazie wapna nie ładują się elektrostatycznie i nie przyciągają zanieczyszczających cząsteczek. Stosowanie materiałów wapiennych jest najlepszą barierą dla przedostawania się szkodliwych substancji do domu, a dodatkowa termiczna masa akumulacyjna chroni powierzchnie ścian przed przegrzaniem latem. Wypromieniowywane ciepło zapewnia odpowiednie temperatury w okresach przejściowych i pomaga obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia. Regulujące wilgotność powietrza i klimat wnętrz produkty Baumit Klima gwarantują przyjemną, komfortową i – co ważne – zdrową atmosferę w mieszkaniu przez cały rok.

Baumit
Autor: BAUMIT

Komfortowy dom

Właściwości tynku KlimaWhite zostały potwierdzone badaniami przeprowadzanymi w Parku badawczym VIVA. W jednym z domów nie zastosowano tynku wewnętrznego, w drugim użyto KlimaWhite. W tak przygotowanych warunkach badano wilgotność. Okazało się, że pierwszym domu wilgotność mieściła się w zakresie 30-70%, co odpowiada odczuciom zarówno komfortu, jak i dyskomfortu. Tymczasem w drugim domu zaobserwowano wzrost „poziomu buforowania” betonu dzięki nałożeniu 1,5 cm tynku Baumit KlimaWhite. Wilgotność wnętrza w badanym okresie wynosiła 40–60%. Oznacza to, że nie wykraczała ona poza strefę komfortu. Jednoznacznie potwierdziło to zalety produktu.

Produkty Klima opracowane zostały z myślą o najbardziej wymagających inwestorach, pragnących otrzymać produkt zaawansowany technologicznie o najlepszych parametrach pozwalających oddychać zdrowszym powietrzem we własnych czterech ścianach.

Partnerzy

Producent materiałów budowlanych, systemów ociepleń, wypraw wierzchnich, tynków maszynowych gipsowych i cementowo wapiennych, farb i zapraw. Od 2007 roku organizator konkursu Baumit Fasada Roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE