Nowy rok szkolny. Czy wróci nauka zdalna? Przygotuj komfortowe miejsce do nauki w pokoju dziecka

2022-09-01 10:50
pokój ucznia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Naturalne światło jest dla oka najzdrowsze. Najlepiej kiedy w pokoju dziecka znajduje się duże okno. Projekt: Anna Malarek/Homeart

Nowy rok szkolny to idealny moment na odświeżenie pokoju dziecka tak, by miało komfortowe miejsce do nauki. Pokój dla ucznia warto podzielić na strefy, w których będzie kącik do nauki, miejsce do zabawy i część sypialna. Podpowiadamy jak urządzić pokój dla ucznia, żeby dziecko miało jak najlepsze warunki do odrabiania lekcji i kreatywnej zabawy.

Nowy rok szkolny to zawsze kupowanie wyprawki do szkoły. Warto też odświeżyć miejsce do nauki w domu. By stworzyć dzieciom otoczenie przyjazne, bezpieczne, ładne i wygodne, nie trzeba od razu biec do sklepu. Sprzęty i rzeczy w pokoju ucznia mogą być zupełnie proste, ale powinny być funkcjonalne i podobać się naszym pociechom. Warto urządzić pokój ucznia tak, by sprzyjał nauce i pomagał w rozwoju dziecka, odpowiadał na jego potrzeby, sprzyjał koncentracji i wyzwalał kreatywność. Stał się miejscem bezpiecznym, wygodnym i ulubionym dla malucha. Urządzenie pokoju dla ucznia jest szczególnie ważne w przypadku powrotu do nauki zdalnej, a tej jesieni znowu jest to możliwe. Podpowiadamy dobre rozwiązania.

Biurko dla dziecka - gdzie je ustawić?

Gdy dziecko idzie do szkoły, pomyślmy o meblach solidnych i funkcjonalnych, które sprawdzą się także po latach. Tylko nie nijakich. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Drewno, sklejka to najlepszy wybór.

Biurko powinno stanąć tam, gdzie jest dostęp naturalnego światła – najlepiej z lewej strony (w przypadku praworęcznych). Światło padające z tyłu odbija się od ekranu, a na czytanej książce dziecko zobaczy swój cień. Z kolei światło z przodu męczy wzrok. Wybierz miejsce spokojne, oddalone od drzwi.

Jeśli meblujesz pokój dla ucznia na poddaszu i chcesz postawić biurko pod skosem, wysokość ścianki kolankowej powinna wynieść 75 cm, w przeciwnym razie dostęp do niego będzie utrudniony. By dawało swobodę pracy, biurko powinno mieć 60-90 cm głębokości i minimum 120 cm szerokości.

Biurko ma odpowiednią wysokość, gdy kąt między ramieniem a przedramieniem osoby siedzącej przy nim wynosi 90°. Ponieważ dzieci szybko rosną, przydatnym rozwiązaniem jest biurko z regulowaną wysokością blatu. Dostępne są też takie, w których można ustawiać kąt nachylenia blatu. Pracując przy nich, dziecko łatwiej zachowa naturalną postawę, będzie miało odprężone mięśnie karku i będzie się mniej garbić. Do czytania i nauki najlepszy jest kąt 30°, do pisania – 15°, a do malowania – 5°.

Ważnym elementem wyposażenia pokoju ucznia jest ergonomiczne krzesło. Zachowanie prawidłowej postawy jest łatwiejsze, gdy krzesło podpiera odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a nogi spoczywają na ziemi.

GALERIA pomysłów, jak urządzić pokój dziecięcy >>>

Oświetlenie miejsca do nauki w pokoju dla ucznia

W pokoju ucznia potrzebne będzie oświetlenie ogólne w postaci centralnie usytuowanej lampy na suficie lub ruchomych reflektorków na szynie. Te ostatnie dają więcej możliwości aranżacyjnych.

Lampa na biurko powinna mieć ruchome ramię i główkę, żeby dziecko mogło korzystać z niej w różnych sytuacjach. Należy ją postawić z lewej strony, aby pisząca ręka nie rzucała cienia na tekst.

Zobacz też: GALERIA pomysłów, jak urządzić pokój dla dziewczynki>>>

Dodatkowe źródła światła warto umieścić przy łóżku, żeby dziecko mogło czytać przed snem. Funkcję tę dobrze będzie pełnić kinkiet lub lampa stojąca z regulowanym kloszem, z którego światło pada w dół. Do lampki na biurku wybierz żarówkę o temperaturze barwowej 5600 K.

Pokój dla ucznia z miejscem do wypoczynku

Dla mniejszych dzieci do zabawy i relaksu potrzebne jest miejsce na podłodze, która powinna być ciepła. Dobrze sprawdzi się antyalergiczny, przyjemny w dotyku dywanik, który można bez trudu uprać w pralce. Na tak przygotowanej podłodze dziecko może układać klocki czy puzzle.

Dla nastolatków miejscem do relaksu, czytania książki i przyjmowania kolegów, może być mała kanapa ze stolikiem. Pokój dla ucznia to azyl i małe królestwo, dlatego powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki. Fajnym urozmaiceniem formy wypoczynku jest hamak lub wiszący fotel. Zamocowana na ścianie drabinka gimnastyczna pozwoli na upust energii.

Łóżko w pokoju dla ucznia powinno stać z dala od drzwi. Meble do pokoju dziecięcego powinny być dobrane tak, aby rosły wraz z dzieckiem. Zdrowy sen zapewni dobry, twardy materac i hipoalergiczna pościel. Przy łóżku przyda się również szafka nocna z lampką do czytania. W małych pokojach dla ucznia sprawdzi się piętrowe łóżko ze znajdującym się pod nim biurkiem lub szafą.

Zobacz też: Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu? 14 aranżacji pokoju dziecięcego - ZDJĘCIA

Utrzymanie porządku w pokoju dla ucznia

Mało które dziecko lubi porządek. Ułatwisz mu zadanie, odpowiednio projektując przestrzenie do przechowywania ubrań, zabawek i książek. Dobrze sprawdzają się szafy modułowe, które można rozbudowywać w miarę rosnących potrzeb i ustawiać aż po sufit – miejsce jest wtedy optymalnie wykorzystane. Gdy są zamykane, łatwiej uzyskać wrażenie porządku – potrzebne, gdy dziecko ma się skupić na nauce. Mniej miejsca zajmują drzwiczki suwane niż te otwierane tradycyjnie.

Uczeń nie przestaje być dzieckiem i w jego pokoju musi się znaleźć obszar do zabawy, najlepiej połączonej z ruchem. Dziecko spędzi mniej czasu przy komputerze, gdy zapewnimy mu konkurencyjne atrakcje – liny do wspinaczki lub sznurową drabinkę prowadzące na antresolę, wielką piłkę do skakania. Możesz część ściany pomalować farbą tablicową, żeby było miejsce na naprawdę duże rysunki.

Jak urządzić pokój dla starszego dziecka?

Podstawą w pokoju dziecka są meble. Wybierając meble do pokoju starszego dziecka warto zwracać uwagę na ich jakość oraz wygląd - dobry gust i funkcjonalność muszą iść w parze.

Jak urządzić pokój dla starszego dziecka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają