Zabudowa poddasza: komfort, energooszczędność i bezpieczeństwo z Isover i Rigips

2022-06-24 13:19 Materiał sponsorowany
Ocieplenie poddasza ISOVER
Autor: ISOVER&RIGIPS

Poddasze to miejsce, któremu warto poświęcić szczególną uwagę – właśnie przez górną kondygnację ucieka z budynku najwięcej ciepła. Drewniana konstrukcja dachowa wymaga też skutecznego oddzielenia od wnętrza budynku, aby ograniczyć zniszczenia w przypadku pożaru.

Jak ocieplić poddasze, aby zminimalizować straty energii grzewczej bez kompromisów w zakresie bezpieczeństwa? Oto dwie odpowiedzi, znakomicie się uzupełniają: niepalna wełna ISOVER i ogniochronne płyty RIGIPS, czyli systemowe rozwiązania z oferty Saint-Gobain Construction Products Polska.

Bezpieczeństwo pożarowe poddasza

Przegroda musi blokować przemieszczanie się ognia i wysokiej temperatury, niezależnie od tego, czy jest nieużytkowe, czy użytkowe i czy chodzi o budowę, czy remont. Dzięki temu w przypadku pożaru, osoby znajdujące się w budynku zyskają czas na ewakuację, a strażacy – na dojazd i akcję ratunkową. Jednym z najlepszych materiałów do ocieplenia poddaszy jest wełna mineralna. Dlaczego? Ten skuteczny izolator jednocześnie posiada klasę reakcji na ogień A1, co oznacza, że jest materiałem niepalnym. Wełna nie zacznie się palić nawet, gdy temperatura podczas pożaru osiągnie 800ºC. W efekcie wysokiej temperatury mogą się z niej wytapiać lepiszcza, co jednak nie ma wpływu na rozprzestrzenianie się ognia.

Zabudowa poddasza z płyt gipsowo-kartonowych

Odporność ogniową określa się klasami REI – „zakodowano” w nich minimalny czas mierzony w minutach, przez który elementy budynku zachowają nośność (R), szczelność (E) oraz izolacyjność ogniową (I). Dla poddasza klasa REI w myśl przepisów powinna wynosić 30 minut.

Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa pożarowego budynku, przy zabudowie poddasza należy zastosować ognioodporne płyty gipsowo-kartonowe Rigips. Produkt ten, znany również pod nazwą „płyta ogniowa”, dostępny jest w różnych klasach (F, DF, DFH2) i pozwala tworzyć przegrody w bezpiecznych klasach REI.

Właściwości wełny mineralnej i płyty g-k sprawiają, że budynek „oddycha”, tworząc zdrowe środowisko do życia – bez wilgoci, grzybów i pleśni. Receptą na to jest folia paroizolacyjna. Pominięcie tego elementu może nie tylko doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, ale także pogorszyć parametry izolacyjne budynku. Nie należy też zapominać o zachowaniu szczeliny wentylacyjnej. Zapewni to zdrowy mikroklimat i trwałość konstrukcji dachu. 

Komfortowe poddasze to ciche poddasze

Komfortowe poddasze to nie tylko miejsce bezpieczne i ciepłe, ale także ciche – nawet wówczas, gdy krople ulewnego deszczu rozbijają się o połać dachową. Dzięki sprężystości wełny skutecznie ograniczone jest przenikanie dźwięków, co docenią zwłaszcza osoby, które planują ocieplenie poddasza użytkowego.

Systemowe poddasze – systemowydom.pl

Wśród oferowanych przez Saint-Gobain marek znajdują się rozwiązania systemowe. Dzięki ich dopasowaniu inwestor może mieć pewność, że właściwości produktów będą się wzajemnie uzupełniać. Dla osób, które chcą ocieplić poddasze (użytkowe, nieużytkowe), a zarazem zapewnić wysoki stopień ochrony przeciwpożarowej i zabezpieczenia przed gromadzeniem się wilgoci, kierowane są rozwiązania Super Komfort, Super Komfort Łazienka, Standard oraz Standard Łazienka.

Ocieplenie poddasza ISOVER
Autor: ISOVER&RIGIPS

Wszystkie zapewniają klasę REI30, różnią się parametrami izolacji termicznej (komfort posiada wyższe niż standard), a „łazienka” w nazwie oznacza użycie „zielonych” płyt g-k odpornych na działanie wilgoci. Wszystkie rozwiązania przedstawiono na stronie https://www.systemowydom.pl/ gdzie można porównać ich parametry.

W przypadku systemu Super Komfort dla komfortowych poddaszy poza łazienką rekomendowana jest wełna mineralna ISOVER Super-Mata (λD=0,033 W/mK) i system do zabudowy poddasza RIGIPS (składający się m.in. z płyt ogniochronnych RIGIPS 4PRO™ Fire+ typ DF oraz folii paroizolacyjnej ISOVER Vario®).

Ocieplenie poddasza ISOVER
Autor: ISOVER&RIGIPS

Szybki i perfekcyjny montaż – spłaszczone krawędzie Rigips PRO i wełny Isover PRO

Oprócz właściwości przeciwpożarowych, płyty zaprojektowano tak, aby zapewnić wysoki komfort pracy, lepszą kontrolę płaszczyzn i maksymalną wytrzymałość. Posiadają one krawędzie PRO o niewielkiej głębokości. Dzięki temu podczas montażu zużywa się mniej masy szpachlowej, przez co skraca się czas pracy, a tworzenie gładkiej powierzchni zabudowy jest łatwiejsze.

Z myślą o precyzji i komforcie wykonania zabudowy poddasza powstały również nowe wełny ISOVER w rolach z rodziny PRO. Super-Mata PLUS PRO (λD=0,033 W/mK)  i Super-Mata PRO (λD=0,033 W/mK) zostały dodatkowo pokryte jednostronnie welonem szklanym, który zapewnia najwyższy komfort pracy i estetykę zaizolowanej przestrzeni.

Nowe maty ISOVER PRO zapewniają najwyższy poziom estetyki wykończenia, a welon wzmacnia matę, przez co lepiej przekłada się przez profile i trzyma się lepiej między krokwiami. Dodatkowym atutem jest to, że po zwartej powierzchni welonu można łatwo pisać oraz zaznaczyć przebieg instalacji.

Partnerzy

ISOVER to marka materiałów izolacyjnych wchodząca w skład produktów budowlanych firmy Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, należąca do Grupy Saint-Gobain. ISOVER zapewnia kompleksową ofertę materiałów izolacyjnych z wełny mineralnej, zarówno z włókien szklanych, jak i skalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE