Misja: komfortowe warunki termiczne na poddaszu – efektywnie, zdalnie, automatycznie

2020-06-01 8:34 Materiał sponsorowany Satel
Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Urządzając poddasze skupisz się z pewnością przede wszystkim na tym, aby było jak najbardziej funkcjonalne. Przystosowując kolejne pomieszczenia do potrzeb domowników warto pomyśleć o jeszcze jednym czynniku. Komfort termiczny to niezwykle istotne zagadnienie – cel, którego osiągnięcie może być nieco trudniejsze w przypadku tak specyficznej kondygnacji, jaką jest poddasze. Z pomocą przyjdzie Ci… odpowiednio skomponowany i zaprogramowany system alarmowy. Zaskoczony? W tym artykule dowiesz się jak połączyć bezpieczeństwo i komfort.

Wielkimi krokami zbliża się lato – najcieplejsza spośród wszystkich pór roku. Upalne dni mogą dać się we znaki w szczególności wtedy, gdy spędzasz je na poddaszu. Ale nie tylko! Choć do zimy jeszcze daleko – warto również i tę porę roku wziąć pod uwagę w kontekście utrzymania optymalnego poziomu temperatury. Odpowiednia termoizolacja elewacji budynku to nie wszystko! Równie istotne jest zadbanie o to, aby każdego dnia instalacje odpowiedzialne za ogrzewanie lub chłodzenie utrzymywały stałą, komfortową temperaturę w pomieszczeniach i robiły to efektywnie – w trosce o domowy budżet.

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Ważne jest także, aby na bieżąco unikać sytuacji, w których ciepło w niekontrolowany sposób ucieka na zewnątrz np. w wyniku pozostawienia otwartego lub rozszczelnionego okna, gdy ogrzewanie jest włączone. Choć znaczący wpływ mają tutaj nawyki domowników, to jednak czasem i tak zdarzają się sytuacje, w których pośpiech zwycięży. Wówczas z pomocą przyjdzie nowoczesna technologia, która… przypilnuje tego za Ciebie.

Sprytne rozwiązania

Do sterowania zadaniami automatyki domowej możesz wykorzystać inteligentny system alarmowy, który skomponujesz wraz z profesjonalnym instalatorem. W skład instalacji bazującej na centrali INTEGRA mogą wchodzić m.in. montowane na oknie czujki magnetyczne, których wprawdzie głównym zadaniem jest odpowiadanie za bezpieczeństwo (reagują na otwarcie okna), lecz mogą pełnić ważną rolę również w oszczędzaniu energii. Jak to wygląda w praktyce? Każda z czujek przekazuje do centrali informacje, które w dalszej kolejności przekładane są na wykonanie określonych czynności.

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Jak to działa? Przykładowo – za każdym razem, gdy konieczne będzie przewietrzenie pomieszczenia, w którym są włączone grzejniki, i otworzysz w tym celu okno, informacja o tym zostanie natychmiast przekazana do centrali alarmowej, która wyłączy ogrzewanie. Jeśli dodatkowo zamontujesz w oknach siłowniki, system będzie mógł je automatycznie domykać – bez Twojej interwencji oraz konieczności pamiętania o zamykaniu okien zawsze przed wyjściem z domu. Dzięki temu nie doprowadzisz do wyziębienia poddasza i późniejszej konieczności zużycia dużej ilości energii do przywrócenia komfortowej temperatury.

Podobnie system zachowa się w przypadku chłodzenia wybranego pomieszczenia przy użyciu klimatyzatora. Może się on samoczynnie wyłączyć lub włączyć w momencie, gdy rozszczelnisz, uchylisz, otworzysz lub zamkniesz okno.

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

Wychodzisz z domu na dłużej? Możesz zaprogramować system tak, aby wraz z załączeniem czuwania alarmu (lub wybraniu scenariusza „wyjście z domu”, który możesz uruchamiać za każdym razem, gdy wychodzisz do pracy) automatycznie przełączył ogrzewanie lub klimatyzację w oszczędny tryb ECO.

Opisane działania są doskonałym uzupełnieniem pasywnych metod izolacji termicznej, a ich zastosowanie sprawia, że możesz oszczędzać energię jeszcze skuteczniej niż dotąd. Ponadto, wykorzystanie do podwójnej roli tych samych urządzeń sprawia, że cała instalacja jest bardziej ekonomiczna i efektywna.

Intuicyjnie i inteligentnie

Kolejną zaletą wykorzystania systemu alarmowego do realizowania zadań automatyki domowej, jest możliwość sterowania wszystkimi funkcjami za pomocą wybranego urządzenia. W przypadku instalacji bazującej na centrali INTEGRA, możesz to robić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie inteligentnego manipulatora INT-TSI. Urządzenie posiada dotykowy wyświetlacz oraz intuicyjny, graficzny interfejs, co czyni korzystanie z niego nie tylko przyjemną, lecz również niezwykle łatwą czynnością, z którą poradzi sobie każdy domownik. Sterować zarówno alarmem, jak i automatyką domową możesz również zdalnie, za pośrednictwem pilota, np. APT-200, a także aplikacji INTEGRA CONTROL zainstalowanej na Twoim urządzeniu mobilnym, co umożliwia dostęp do wszystkich funkcji z dowolnego miejsca na świecie i w każdym momencie.

Systemy alarmowe Satel
Autor: SATEL

W kontekście temperatury, INT-TSI oraz INTEGRA CONTROL pozwalają na znacznie więcej. Jedną z funkcji, jakie w nich znajdziesz jest podgląd temperatur. Jeżeli posiadasz w domu czujki temperatury, za pomocą manipulatora lub aplikacji będziesz mógł w dowolnej chwili sprawdzić wartości, jakie wspomniane urządzenia odnotowały w wybranym pomieszczeniu lub strefie. Jeśli uznasz, że temperatura na poddaszu jest obecnie za wysoka lub zbyt niska, za pomocą kilku dotknięć wyświetlacza uruchomisz klimatyzację lub ogrzewanie. Ponieważ możesz użyć w tym celu aplikacji mobilnej, możesz te czynności wykonać w dowolnym miejscu i czasie – np. przed wyjściem z pracy o wcześniejszej niż zwykle godzinie.

Dodatkowe udogodnienia

Opisane przykłady to tylko część możliwości, jakie oferuje system bazujący na centrali INTEGRA. Jeżeli zależy Ci na bardziej zaawansowanych opcjach sterowania możesz zdecydować się na zintegrowanie centrali z systemem zaawansowanej automatyki budynkowej KNX. To działanie umożliwi dostęp do realizacji jeszcze większej ilości zadań z zakresu smart home. Zyskasz jeszcze bardziej precyzyjne sterowanie poszczególnymi instalacjami. Moduły SATEL KNX wspomogą realizację tego zadania.

Wentylacja na poddaszu

Poddasze jest kondygnacją o specyficznym charakterze. Oprócz utrzymywania stałej, komfortowej temperatury, bardzo ważne jest również zapewnienie optymalnego przepływu powietrza, co pozwoli na uniknięcie m.in. rozwoju pleśni, która ma niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Z pomocą przyjdzie wentylacja, którą także możesz sterować za pośrednictwem systemu alarmowego (oczywiście jeśli instalacja została uprzednio podłączona do centrali alarmowej).

Oczywiście należy pamiętać też o odpowiednim zabezpieczeniu. W przypadku poddasza, warto zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiednich typów czujek. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

 

Bezpieczne i zdalnie sterowane okna na poddaszu
Systemy alarmowe Satel

Autor: SATEL

Z systemem alarmowym bazującym na centrali serii INTEGRA, Twoje okna – także te na poddaszu – będą bezpieczne. Wystarczy, że na stolarce zamontujesz czujki magnetyczne do ochrony obwodowej. Urządzenia te reagują na otwarcie okien i przesyłają stosowną informację do centrali. Nowoczesny system alarmowy pozwala jednak na znacznie więcej. Jeśli umieścisz w oknach także siłowniki, które podłączysz do instalacji alarmowej, zyskasz dodatkową możliwość. Dzięki wspomnianym już czujkom magnetycznym, system uzyska informację o tym, czy dane okno jest zamknięte, czy otwarte. Następnie, w zależności od okoliczności lub potrzeb, centrala może automatycznie przesłać do siłowników polecenie np. domknięcia okien w momencie, gdy na poddaszu zostanie uruchomione ogrzewanie lub klimatyzacja. Korzystasz z rozwiązań mobilnych? Za pośrednictwem aplikacji INTEGRA CONTROL możesz z dowolnego miejsca sterować całym systemem – w tym też oknami. Jesteś w pracy i zauważyłeś, że zanosi się na ulewę? Nie jesteś pewien, czy Twoje okna są zamknięte? Dzięki aplikacji możesz to w dowolnej chwili sprawdzić, a następnie zdalnie wydać centrali polecenie domknięcia okien. Wszystko pod kontrolą!

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE