Bezpieczne i komfortowe poddasze. Jak założyć system alarmowy na poddaszu?

2021-06-01 5:48 Materiał sponsorowany
System alarmowy na poddaszu SATEL
Autor: www.elements.envato.com

Poddasze - niezależnie od tego, na co przeznaczysz tę przestrzeń, warto zadbać o jej należyte zabezpieczenie. Dostępne na rynku rozwiązania umożliwiają nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa przed włamaniem, zalaniem czy pożarem, ale także w ramach jednego systemu mogą zapewnić komfort domownikom. Podpowiadamy jak to zrobić.

Nieważne czy jesteś przed, w trakcie czy już po remoncie. Sposobów na skuteczne zabezpieczenie poddasza przed włamaniem czy zdarzeniami losowymi jest wystarczająco dużo, by znaleźć ten odpowiedni dla nas. Kwestii bezpieczeństwa nie warto odkładać na później.

System alarmowy na poddaszu SATEL
Autor: shutterstock.com, SATEL

Jaki typ instalacji wybrać, by zabezpieczyć poddasze?

Na rynku dostępne są systemy alarmowe przewodowe i bezprzewodowe. Część central umożliwia stworzenie instalacji hybrydowej łączącej oba te typy. Jeżeli już posiadasz system alarmowy w domu, a prace remontowe mają być skoncentrowane tylko na samym poddaszu, to dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest wybór urządzeń bezprzewodowych. Opcja przewodowa wymaga poprowadzenia okablowania z centrali do każdego z urządzeń, dlatego najlepiej zdecydować się na nią, gdy remont planowany jest w całym domu.

Niezależnie od wyboru, montaż samych urządzeń (nawet gdy masz już rozprowadzone przewody) możesz wygodnie podzielić na etapy, jeżeli wymaga tego Twój domowy budżet. Na początku możesz zainwestować tylko w podstawową ochronę poddasza, instalując czujki magnetyczne w oknach, by z czasem rozszerzyć system o kolejne urządzenia.

System alarmowy na poddaszu SATEL
Autor: Satel

Kompleksowe zabezpieczenie

Jakie urządzenia, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko przed włamaniem, ale także przed zdarzeniami losowymi mamy do dyspozycji? Oprócz wspomnianych czujek magnetycznych warto zainstalować czujki ruchu. Część z nich, oprócz realizowania podstawowego zadania, jakim jest oczywiście wykrywanie ruchu, oferuje dodatkowe opcje jak np. funkcję oświetlenia. Model SLIM-PIR-LUNA przy odpowiedniej konfiguracji może po wykryciu ruchu oświetlić pomieszczenie czy schody, ułatwiając bezpieczne poruszanie się po zmroku bez konieczności szukania włącznika i zapalania światła. Poddasze, ze względu na swoją specyfikę, narażone jest na wystąpienie ewentualnej nieszczelności komina. Dlatego pamiętaj o zamontowaniu czujek czadu, które uchronią Ciebie i Twoją rodzinę przed niebezpieczeństwem. Gdy czujka wykryje niebezpieczne stężenie tlenku węgla w powietrzu, system może automatycznie otworzyć okna, by przewietrzyć tę przestrzeń. Dodatkową ochronę możesz ponadto uzupełnić o czujki zalania. Po powiadomieniu centrali przez czujkę o wykryciu wycieku wody (np. w łazience lub pralni), system automatycznie zamknie główny zawór, by zapobiec zalaniu poddasza i pozostałej części domu. Warto też tę przestrzeń wyposażyć w czujki dymu lub dymu i temperatury. Wykryją one pierwsze znamiona pożaru, dając mieszkańcom czas na reakcję na zagrożenie.

System alarmowy na poddaszu SATEL
Autor: shutterstock.com, SATEL
Jedno urządzenie, wiele możliwości ochrony przed włamaniem i zdarzeniami losowymi
Satel alarm na poddaszu

Autor: Satel

AXD-200 to bezprzewodowa czujka uniwersalna, skrywająca w sobie wiele talentów. Czujka należy do rodziny urządzeń ABAX 2 firmy SATEL i może współpracować z dowolną centralą (dzięki kontrolerom systemu z serii ACU). Urządzenie to może pracować w jednym z aż siedmiu dostępnych trybów pracy. Dla wprawnego instalatora jej montaż jest niezwykle szybki, a zaprogramowanie – bardzo proste. Wystarczy uderzyć odpowiednią liczbę razy w jej smukłą obudowę, by wybrać tryb, w jakim ma pracować.

AXD-200 można użyć jako czujki magnetycznej (wykrywającej otwarcie drzwi lub okien), wstrząsowej i magnetycznej (wykrywającej próby siłowego sforsowania okien czy drzwi), czujki przemieszczenia (chroniącej wartościowe przedmioty), temperatury lub zalania (z podłączoną sondą FPX-1). AXD-200 może też być zainstalowana przy roletach antywłamaniowych, wykrywając próby ich sforsowania. Czujkę w dowolnym momencie można przeprogramować i wybrać inny z dostępnych trybów pracy.

Smukła i kompaktowa obudowa AXD-200 sprawia, że czujka nie rzuca się w oczy. Oprócz tego urządzenie jest dostępne w trzech różnych wariantach kolorystycznych: białym, brązowym (oznaczenie BR) lub ciemnoszarym (oznaczenie DG). Wykorzystaj to, by idealnie wpasować tę niewielką czujkę w aranżację domu.

AXD-200 pracuje bezprzewodowo, w związku z czym nie trzeba prowadzić do niej okablowania. Decydując się na AXD-200, wybierasz wygodę i bezpieczeństwo bez konieczności gruntownego remontu. Zasilana jest bateryjnie, a dzięki zastosowanym przez SATEL zaawansowanym mechanizmom oszczędzania baterii (w tym tryb „ECO”) czas pracy baterii został maksymalnie wydłużony. System poinformuje nas odpowiednio wcześnie o zbliżającej się konieczności jej wymiany.

W komunikacji z kontrolerem systemu ABAX 2, AXD-200 wykorzystuje szyfrowane połączenie w standardzie AES. Dzięki temu AXD-200 jest odporna na próby zagłuszania czy wysyłania fałszywych poleceń przez włamywaczy. Dodatkowo czujka jest wyposażona w ochronę sabotażową przed nieuprawnionym otwarciem obudowy i oderwaniem od podłoża.

Bezprzewodowy ABAX 2 – pewność i elastyczność

Wróćmy na chwilę do urządzeń bezprzewodowych. Wokół tego typu instalacji krąży wiele mitów o skuteczności ich działania. Niepewność powoduje, że często rezygnujemy z rozwiązań, które mogą nam bardzo wiele zaoferować. Jednym z nich jest rodzina urządzeń bezprzewodowych ABAX 2, które stanowią rozszerzenie dla systemów alarmowych bazujących na centralach alarmowych z rodziny INTEGRA i PERFECTA firmy SATEL oraz centralach innych producentów. Wystarczy, że do instalacji dołączysz specjalny kontroler systemu ABAX 2 z serii ACU. Wysoki stopień bezpieczeństwa tego systemu potwierdzają spełniane normy i uzyskane certyfikaty (jak np. Grade 2). Połączenie pomiędzy urządzeniami jest szyfrowane w standardzie AES (czyli popularnej metodzie szyfrowania), masz więc pewność, że nikt nie „podsłucha” Twojego systemu alarmowego. Urządzenia pracują na jednym z czterech dostępnych kanałów komunikacji, zmieniając je, gdy potencjalni włamywacze próbują zagłuszyć łączność miedzy centralą a elementami instalacji. W kwestii bezpieczeństwa nie ma kompromisów. Wybierając urządzenia do systemu alarmowego w Twoim domu powinieneś mieć pewność, że znajdą się w nim rozwiązania, które dobrze zadbają o bezpieczeństwo Twoje i domowników.

System alarmowy na poddaszu SATEL
Autor: Satel

Bezpieczeństwo przede wszystkim, ale nie zapominajmy o wygodzie związanej z eksploatacją. Urządzenia z rodziny ABAX 2 mogą bardzo długo pracować na jednej baterii, niektóre nawet aż do 8 lat. Nie musisz więc martwić o częstą wymianę baterii. Gdy przyjdzie na to pora, system sam poinformuje użytkownika o tej konieczności z odpowiednim wyprzedzeniem.

System alarmowy na poddaszu SATEL
Autor: Satel

W skład rodziny urządzeń ABAX 2 wchodzą wewnętrzne i zewnętrzne czujki ruchu, sygnalizatory, czujki zbicia szyby oraz czujki dymu, zalania i temperatury. Do realizacji funkcji automatyki (sterowanie np. światłem) służą specjalne sterowniki. Wśród urządzeń ABAX 2 znajdziemy też piloty, które umożliwią zdalne sterowanie systemem.

System alarmowy na poddaszu SATEL
Autor: Satel

Urządzenia bezprzewodowe możesz zainstalować w każdym momencie działania systemu, rozszerzając tym samym obszar ochrony lub dodając nowe funkcjonalności. To idealne rozwiązanie dla osób, które często zmieniają wystrój wnętrz czy ich aranżację (np. zamieniając biuro na pokój dla nowego członka rodziny lub tworząc otwartą przestrzeń). Urządzenia bezprzewodowe łatwo przeniesiesz w inne miejsce, gdy zajdzie taka potrzeba. Każdą zmianę warto zrealizować i skonsultować z instalatorem, który sprawdzi poprawność działania urządzeń oraz upewni się, że zasięg sygnału radiowego jest wystarczająco silny, by zapewnić poprawną komunikację z centralą.

Dbając o zabezpieczenie swojego domu, nie zapominaj więc o poddaszu. Dzięki dostępnym rozwiązaniom, idealnie dopasujesz ochronę tej przestrzeni do swoich potrzeb i oczekiwań.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE