Toaleta myjąca – czym jest i jak działa?

2022-12-30 7:58 Materiał sponsorowany
ŁazienkaPlus
Autor: materiały prasowe

Innowacyjne rozwiązania, które pojawiają się w naszych domach nie omijają kluczowego i najczęściej używanego (poza kuchnią) pomieszczenia – czyli łazienki. Najpełniej przejawiają się w nowoczesnej konstrukcji, jaką jest toaleta myjąca. To rozwiązanie, będące standardem i codziennością, np. dla Japończyków, staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Wyróżnia je wygoda użytkowania, możliwość zachowania wysokiego poziomu higieny intymnej, oszczędność miejsca oraz podejście eko. Sprawdź, czym jest toaleta myjąca, jakie udogodnienia zapewnia i dlaczego warto się na nią zdecydować.

Toaleta myjąca – co to jest?              

Toaleta myjąca w takich krajach, jak Japonia, Szwajcaria czy Niemcy to standard, bez którego ich mieszkańcy nie wyobrażają sobie dbania o codzienną higienę na zadowalającym poziomie. Coraz więcej naszych rodaków także docenia jej zalety, co nie jest zaskoczeniem, jeśli poznamy największe atuty tego rozwiązania.

Najczęściej w polskich domach spotkamy bidet, który pomaga w higienie miejsc intymnych. Jednak nie wszyscy mogą sobie pozwolić na jego instalację, ze względu na ograniczenie miejsca w mniejszych łazienkach. Wtedy jego funkcje z powodzeniem spełni toaleta myjąca.

Jest ona połączeniem miski ustępowej oraz bidetu. Nie wymaga zagospodarowania dodatkowej powierzchni ani skomplikowanych przeróbek instalacji wodno-kanalizacyjnej, co znacząco przemawia na jej korzyść. Bez większego kłopotu możemy wymienić obecną toaletę na najnowocześniejsze rozwiązanie, które gwarantuje pełen komfort użytkowania oraz świeżość.

Jak działa toaleta myjąca?

Wbrew zaawansowanym funkcjom, działanie i obsługa toalety myjącej są bardzo proste i intuicyjne. Po skorzystaniu z WC uruchamia się opcję mycia, przy pomocy panelu sterującego lub pilota. Wtedy z toalety wysuwa się dysza, z której tryska strumień wody o temperaturze ciała. W zależności od modelu, możemy regulować jego natężenie. Najlepsze toalety myjące, pozwalają nawet dostosować wysunięcie dyszy oraz natężenie i temperaturę wody (z dokładnością do 0,5 stopnia Celsjusza) do własnych preferencji oraz zapisanie ustawień w profilu użytkownika. Zapewnia to ogromny komfort korzystania z toalety wszystkim członkom rodziny, ponieważ nie muszą wybierać parametrów przy każdym użyciu – wystarczy dedykowany przycisk. Co więcej, toaleta myjąca jest w pełni higienicznym rozwiązaniem, wyposażonym w filtr wodny oraz praktyczny system autoczyszczenia.

Szczególnie istotna przy jej wyborze jest budowa miski. Najlepiej wybrać tę, zapewniającą ciche oraz dokładne spłukiwanie za pomocą technologii bezkołnierzowej. Dzięki ceramice tego typu – o asymetrycznej budowie – nie musimy mierzyć się z trudno dostępnym brudem, który gromadzi się w tradycyjnych toaletach z rantem. Jest to bardziej ekologiczne, higieniczne i łatwiejsze podczas spłukiwania rozwiązanie, bowiem brak rantu wewnętrznego oznacza niwelację zakamarków, w których gromadzą się i namnażają drobnoustroje, mogące być niebezpieczne dla zdrowia.

ŁazienkaPlus
Autor: materiały prasowe

Toalety myjące dla wymagających – funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Współczesne toalety myjące są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które zwiększają wygodę ich użytkowania. Należą do nich:

 • regulacja wysunięcia dyszy,
 • regulacja temperatury oraz natężenia wody,
 • regulacja ciepłego powietrza,
 • przypisanie ustawień do konkretnego użytkownika,
 • natrysk do higieny intymnej dla kobiet – ma za zadanie umycie szczególnie wrażliwych stref łagodnym strumieniem wody,
 • funkcja suszenia obszarów intymnych,
 • funkcja rozpoznawania użytkownika – umożliwia uruchomienie natrysku dopiero wtedy, gdy użytkownik usiądzie na toalecie. Dzięki niej natrysk nie uruchamia się przy przypadkowym naciśnięciu przycisku włączającego,
 • odciąg nieprzyjemnych zapachów – ceramiczny filtr katalityczny, przypominający budową plaster miodu, zapewnia dokładne oczyszczenie powietrza,
 • funkcja Welcome (są w nią wyposażone modele premium) – zapewnia podgrzewaną deskę, automatyczne otwieranie pokrywy oraz delikatne oświetlenie dla lepszej orientacji w ciemności,
 • ukrycie elementów montażu w ścianie dla estetycznej łazienki z klasą – zapewniają je profesjonalne zestawy podtynkowe.

Toaleta myjąca – jak utrzymać ją w czystości? 

Sprzątanie tradycyjnej toalety nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków, ponieważ wiąże się z usuwaniem najbardziej kłopotliwych zabrudzeń i nieprzyjemnym zapachem. Co więcej, mozolne czyszczenie ceramiki zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga użycia mocnych detergentów. Kolejną zaletą toalet myjących jest więc łatwość ich konserwacji.

W praktyce wykonają wszystkie te kłopotliwe czynności za nas oraz pozwolą na oszczędności w zakresie zużycia wody oraz środków chemicznych do sprzątania. Co więcej, automatyzacja ich działania gwarantuje dotarcie do trudno dostępnych miejsc, z którymi ciężko zmierzyć się przy ręcznym czyszczeniu. Poszczególne, wyższe modele, są wyposażone w system samoczyszczący, który usuwa wszelkie bakterie, a do sprzątania wystarczy jedynie miękka szmatka. Szczególnie warta uwagi jest – wspomniana wcześniej – bezkołnierzowa konstrukcja miski WC, ograniczająca konieczność samodzielnego radzenia sobie z zabrudzeniami.

Toaleta czy deska myjąca – która lepsza?

Ciekawą alternatywą dla toalet myjących są deski myjące. Można z nich korzystać, jeśli mamy już w łazience zamontowaną tradycyjną muszlę klozetową, ponieważ deskę można na niej w prosty sposób zamontować. Jej działanie przypomina prysznic i – podobnie, jak toaleta myjąca – z powiedzeniem zastąpi bidet. Nie wymaga więc użycia papieru toaletowego, ponieważ po skorzystaniu z urządzenia wystarczy włączyć dyszę myjącą, która opłucze miejsca intymne ciepłą wodą.

Tak, jak w przypadku toalety myjącej, korzystając z deski możemy regulować najważniejsze parametry w zależności od potrzeb, np. temperaturę i ciśnienie wody czy osuszanie ciała. Konieczne jest jedynie podłączenie jej do prądu.

Oba te rozwiązania mają wiele zalet:

 • zastępują bidet – co szczególnie praktyczne w mniejszych pomieszczeniach, bowiem nie zajmują dużo miejsca,
 • zapewniają higienę miejsc intymnych,
 • niwelują konieczność używania papieru toaletowego czy rącznika (co zapewnia oszczędności w domowym budżecie i pomaga we wprowadzeniu ekologicznych rozwiązań w domu),
 • wspomagają walkę z dolegliwościami miejsc intymnych, np. zaparciami, świądem, hemoroidami oraz związanym z nimi dyskomfortem.

Dlatego, ciężko jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie będzie lepsze. Zależy to głównie od indywidulanych preferencji, możliwości budżetowych (toalety myjące są znacznie droższe) oraz tego, na jakim etapie urządzania łazienki jesteśmy. Jeśli mamy już muszlę klozetową – wystarczy dobrać do niej deskę myjącą. 

Toaleta myjąca – czy warto ją mieć? 

Toaleta myjąca to powiew świeżości – dosłownie i w przenośni – w urządzaniu nowoczesnej łazienki. Jest gwarantem pełnej higieny, komfortu oraz funkcji, które bezpośrednio przekładają się na zużycie wody, co szczególnie istotne w obecnych czasach. Stanowi inwestycję, która zwróci się zarówno w postaci mniejszych rachunków, jak i oszczędności czasu, przeznaczonego na regularne sprzątanie.

Obecnie nikogo nie trzeba przekonywać, że w dobie kryzysu klimatycznego zużycie wody ma kluczowe znaczenie dla środowiska naturalnego. Im mniejsze, tym bardziej ekologicznie – dlatego warto szukać funkcjonalnych rozwiązań do domu, które pozwolą nam ją oszczędzać. Ten aspekt wiąże się też z niższymi rachunkami. W przypadku toalet myjących, systemy natrysku w trybie intensywnym pobierają około 5,6 l/min, a dodatkowe funkcje nie generują wyższych kwot za zużycie energii elektrycznej.

Kolejnym argumentem, przemawiającym za wyborem toalety myjącej, jest możliwość połączenia funkcji i zalet miski WC oraz bidetu, co pozwala oszczędzić cenne miejsce w łazience. Zyskujemy nie tylko przestrzeń, ale też oszczędzamy na zakupie dwóch oddzielnych urządzeń.

Czy warto? Z pewnością! Jeśli innowacje służą naszej wygodzie, zapewniają oszczędności oraz pozwalają dbać o przyszłość naszej planety – odpowiedź może być tylko pozytywna. Porządnych i nowoczesnych toalet myjących warto szukać w fachowych sklepach z wyposażeniem łazienek. Dobrym adresem jest lazienkaplus.pl - lider na rynku armatury i ceramiki łazienkowej (i nie tylko!).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie