Sedes podwieszany: montaż stelaża w nowoczesnej łazience

2020-02-18 9:27 Materiał partnerski
Cersanit - stelaże podtynkowe
Autor: Cersanit Miska i bidet z kolekcji CITY

Sedesy podwieszane w nowych łazienkach to dzisiaj standard. Coraz częściej wybiera się je również do remontowanych łazienek na miejsce starych kompaktów. Nie ma się co dziwić, bo mają wiele zalet, a ich montaż nie jest trudny. Jakie rozwiązania ułatwią montaż sedesu podwieszanego?

Każdy sedes podwieszany montuje się z wykorzystaniem stelaża instalacyjnego, który zabudowuje się w ścianie i po jej wykończeniu jest niewidoczny. To stelaż sprawia, że sedes podwieszany jest stabilnie i bezpiecznie zamocowany do ściany. Jest tak skonstruowany, aby bez problemów utrzymać ciężar miski ustępowej oraz korzystającej z niej osoby. W ofercie producentów znajdziemy różne warianty stelaży instalacyjnych – standardowe, węższe, niższe, płytsze, do zabudowy lekkiej i ciężkiej, dzięki temu łatwo dopasować najlepszy stelaż do układu pomieszczenia oraz instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Przy wyborze konkretnego modelu stelaża warto zwrócić uwagę, czy są w nim rozwiązania ułatwiające i przyspieszające montaż sedesu podwieszanego. Będą one szczególnie przydatne, jeśli ma go montować jedna osoba, pomieszczenie jest nieustawne, a ściany nierówne. Szereg takich udogodnień zastosowano w stelażach AQUA firmy CERSANIT.

Sedes podwieszany Cersanit
Autor: Cersanit Łazienka z wąskim stelażem podtynkowym AQUA SERIA 2

Kolejne ułatwienia dotyczą ustawiania i poziomowania samej konstrukcji stelaży. Konstrukcja stelaży do zabudowy lekkiej opiera się na samonośnej ramie, która w dolnej części ma nóżki o regulowanej wysokości, najczęściej w zakresie około 20 cm. W stelażach AQUA nóżki są wyposażone w hamulce, dzięki którym można ustawić wymaganą wysokość montażu bez konieczności stosowania dodatkowych podpórek czy obecności drugiej osoby, która przytrzyma stelaż na odpowiednim poziomie. Stopy nóżek można obrać o 360o i wybrać jedną z czterech pozycji montażowych, na przykład gdy nie ma miejsca po bokach stelaża stopy można ustawić prostopadle w kierunku ściany.

Sedes podwieszany Cersanit
Autor: Cersanit

Stelaże AQUA można zamocować do ściany za pomocą uchwytów standardowych lub typu QUICK FIX, które pozwalają na wygodną instalację stelaża równolegle do ściany, w rogu pomieszczenia, a także do nierównej powierzchni. Konstrukcja uchwytu QUICK FIX umożliwia obrót wokół własnej osi w zakresie 360o, a stopa uchwytu jest ruchoma w zakresie +45o i -45o. Precyzyjne wypoziomowanie i końcowe ustawienie stelaża ułatwia funkcja mikroregulacji za pomocą śrubokręta.

Aby montaż sedesu podwieszanego był jeszcze łatwiejszy, w stelażach AQUA wszystkie elementy wymagające instalacji i regulacji wyróżniono kolorem pomarańczowym.

Cersanit - stelaże podtynkowe
Autor: Cersanit Miska sedesowa i bidet z kolekcji INVERTO

Jakie zalety ma sedes podwieszany

Sedes podwieszany to wygodne i higieniczne rozwiązanie, chętnie wybierane do nowoczesnych łazienek. Podłączenia do instalacji wodnej i kanalizacji są ukryte w ścianie znajdującej się za sedesem. W ścianie zabudowany jest również zbiornik spłukujący wchodzący w skład konstrukcji stelaża instalacyjnego, na którym jest zawieszony sedes. Po wykończeniu łazienki pozostaje widoczna jedynie ceramiczna miska WC oraz przycisk spłukujący. Na równo wykończone ściany i podłogę wokół sedesu podwieszanego łatwo jest utrzymywać w czystości. Jeśli dodatkowo sedes podwieszany będzie w wersji bezkołnierzowej CleanOn, dbanie o higienę nie będzie sprawiało najmniejszych problemów. Przestrzeń nad stelażem można wykorzystać na płytkie półki lub zamykaną szafkę na kosmetyki, ręczniki czy środki czystości, które przydadzą się w każdej łazience.

Cersanit - stelaże podtynkowe
Autor: Cersanit

Sedes podwieszany montaż

Montaż sedesu podwieszanego możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy wykonuje się jeszcze przed wykończeniem łazienki. Obejmuje stabilne zamocowanie stelaża instalacyjnego do ścian i podłogi oraz podłączenie go do instalacji. Drugi etap to zawieszenie miski ceramicznej na stelażu i montaż przycisku spłukującego. Odbywa się już po zakończeniu prac wykończeniowych (ułożeniu płytek, zafugowaniu, pomalowaniu ścian itd). 

Stelaże AQUA wyróżniają się bezproblemowym i intuicyjnym montażem, który można wykonać samodzielnie. Jest to możliwe dzięki wielu przemyślanym rozwiązaniom, które ułatwiają prace montażowe i je przyspieszają.

Do stelaża trzeba podłączyć zimną wodę i podejście kanalizacyjne. W stelażach AQUA kolano odpływowe ma trzystopniową regulację głębokości. Dzięki temu łatwiej dopasować je do istniejącego podejścia kanalizacyjnego.

Do wyboru są też cztery miejsca podłączenia przewodu doprowadzającego wodę do zbiornika spłukującego – po prawej lub lewej stronie, z boku lub z góry zbiornika. Podczas montażu można wybrać ten najbardziej optymalny.

Cersanit - stelaże podtynkowe
Autor: Cersanit Stelaż podtynkowy AQUA z miską i bidetem CREA
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE