Chcesz mieć pełen komfort w łazience? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym

2021-02-04 13:04 Materiał sponsorowany
Ogrzewanie podłogowe nVent
Autor: nVent RAYCHEM

Ogrzewanie podłogowe to nieodłączny element komfortowej łazienki. Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać, by móc cieszyć się przyjemnym ciepłem każdego dnia - i móc wygodnie kontrolować temperaturę?

Kiedy zmieniamy wystrój łazienki jest to jedyny dogodny moment żeby dodać elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ale czy elektryczny system nie będzie za drogi w eksploatacji? Oczywiście nie, jeśli tylko będzie odpowiednio sterowany. Elektryczne systemy grzewcze nVent Raychem z inteligentnym sterownikiem SENZ-WIFI należą do najbardziej efektywnych rozwiązań ogrzewania podłogowego ze względu na niską bezwładność systemu oraz szybki czas nagrzewu. Czas oczekiwania na ciepłą podłogę to około 30 min, a czas pracy regulowany termostatem zapewnia minimalne zużycie prądu.

Gdzie warto zainstalować podłogowe ogrzewanie elektryczne?

Przede wszystkim w łazienkach – gdzie przebywamy regularnie, ale krótko – przeważnie nie dłużej niż godzinę rano i wieczorem. Elektryczne maty układa się w mieszkaniach, gdzie fizycznie nie ma miejsca na inne rozwiązania oraz w domach jednorodzinnych, nawet na ogrzewaniu wodnym – w kleju do płytek. Dzięki temu możemy korzystać z komfortu ciepłej podłogi przez cały rok, również poza sezonem grzewczym. Czas rozruchu systemu wodnego to kilka godzin, nie wspominając o kosztach uruchomienia kotła. Ponadto często nie ma możliwości ogrzania tylko jednego, małego pomieszczenia – trzeba uruchomić cały system.

Dodatkowo w pomieszczeniach, z których korzystamy sezonowo, gdzie nie opłaca się instalować kotła – na działkach i w domkach letniskowych oraz w pomieszczeniach tradycyjnie nieogrzewanych – w piwnicach czy hydroforniach – gdzie sezonowo, w czasie dużych mrozów mamy możliwość ogrzania pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe nVent
Autor: nVent RAYCHEM

Ile kosztuje elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Koszt zakupu elektrycznego systemu grzewczego dla pomieszczenia 5 m² to koszt od 397 do 1000 zł, w zależności od jego rodzaju. Wbrew obiegowym opiniom, koszty eksploatacji takiego systemu sterowanego przez odpowiednio dobrany, energooszczędny termostat praktycznie nie wpływają na wysokość rachunków za prąd.

Brak kosztów konserwacji związanych z corocznymi przeglądami instalacji jak również bezawaryjność elektrycznych przewodów grzejnych (renomowani producenci udzielają pełnej gwarancji na swoje systemy nawet do 20 lat) dodatkowo obniża koszty eksploatacji. Przy zastosowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego opartych na przewodach samoregulujących oraz odpowiedniej izolacji podłoża użytkownik może oszczędzić dodatkowo 20% energii w porównaniu do klasycznego systemu.

Ogrzewanie podłogowe nVent
Autor: nVent RAYCHEM

Ogrzewanie elektryczne samoregulujące czy stałooporowe?

Ogrzewanie samoregulujące w odróżnieniu od powszechnie stosowanych przewodów stało-oporowych, automatycznie dostosowuje moc grzewczą na całej długości przewodu do temperatury otoczenia reagując na zewnętrzne źródła ciepła. Ze względu na swoją konstrukcję z użyciem polimerowego elementu samoregulującego:

  1. nie ma możliwości nagrzania się powyżej oznaczonej temperatury maksymalnej (nie przegrzewa się, można go na bezpiecznie nawinąć lub skrzyżować)
  2.  można go dowolnie docinać lub przedłużać podczas instalacji
  3.  jest bardzo wytrzymały mechanicznie.
Ogrzewanie podłogowe nVent
Autor: nVent RAYCHEM

Ma to istotne znaczenie w konkretnych sytuacjach.  Wielu użytkowników przy zakupie podłogówki zapomina o konieczności bardzo dokładnego rozplanowania aranżacji pomieszczenia czyli szafek kuchennych czy łazienkowych. Systemy stało-oporowe grzeją pełną mocą na całej powierzchni – w miejscach zasłoniętych ciepło kumuluje się, przez co może dojść do awarii systemu (przegrzania przewodu) lub do uszkodzenia mebla czy dywanu znajdującego się na podłodze. Samoregulujący, inteligentny system nVent RAYCHEM T2Red sam wykryje takie strefy i ograniczy ogrzewanie a zmiana ustawienia mebli w przyszłości nie stanowi problemu.

Jeśli możliwe jest nieznaczne podniesienie poziomu podłogi zaleca się stosowanie płyt izolacyjnych nVent RAYCHEM Reflecta zbudowanych ze styropianu o wysokiej gęstości i pokrytych cienką warstwą aluminium. Skracają one czas nagrzewania systemu o 65% a dalsze 20% dodatkowej oszczędności uzyskuje się dzięki ograniczeniu strat ciepła w dół podłogi. Rowki dopasowane do średnicy przewodu T2Red ułatwiają równomierne

Dzięki unikalnym właściwościom dostosowywania temperatury do otoczenia samoregulujące systemy grzewcze mogą być bezpiecznie stosowane do posadzek wrażliwych na temperaturę takich jak drewno, panele podłogowe, linoleum czy wykładzina.

Ogrzewanie podłogowe nVent
Autor: nVent RAYCHEM

Sterowanie online elektrycznym ogrzewaniem podłogowym

Dla użytkownika najważniejszy jest efektywny system sterowania systemem ogrzewania podłogowego czyli termostat, który będzie nadążał za naszymi planami, najlepiej – zdalnie sterowany przez aplikację. Niezależnie od tego gdzie jesteśmy – potrzebujemy błyskawicznie zmienić godziny pracy systemu gdy zamierzamy później wrócić do domu, albo wyłączyć gdy prognoza pogody zapowiada upały. Jeszcze ważniejsza jest kontrola systemu przez aplikację w przypadku domu letniskowego – aby załączyć system tylko wtedy, gdy się tam wybieramy.

Sterowany głosem termostat nVent RAYCHEM SENZ WIFI jest idealnym rozwiązaniem. Urządzenie łączy nowoczesne wzornictwo z uproszczoną obsługą ogrzewania podłogowego za pomocą innowacyjnego ekranu z możliwością dotykowego przewijania oraz  funkcją WIFI. Wykorzystanie przełomowych technologii pozwala na uzyskanie pełnej kontroli nad systemem w każdym momencie poprzez bezpłatną aplikację producenta instalowaną na smartfonie lub tablecie.

Termostat nVent Raychem SENZ WIFI jest umożliwia wygodne i intuicyjne korzystanie z inteligentnych funkcji zarządzania systemem grzewczym dzięki szeregowi wbudowanych fabrycznie funkcji.

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

•         Sterowany głosem

•         Nawigacja poprzez przewijanie — jak w smartfonach

•         Trwały pojemnościowy ekran dotykowy o wysokiej czułości

•         Kreator konfiguracji ułatwiający szybkie programowanie

•         Programy ustawione fabrycznie zaspokoją potrzeby każdego użytkownika

INTELIGENTNE FUNKCJE

•         Funkcja adaptacyjna automatycznie ustawia właściwą temperaturę zgodnie z rozkładem dnia użytkownika

•         Monitorowanie zużycia energii pozwala połączyć oszczędność energii z komfortem

NOWOCZESNE WZORNICTWO

•         Estetyczne, proste wzornictwo pasujące do każdego stylu

•         Kolorowy wyświetlacz 2”

•         3 dodatkowe ramki osprzętu modułowego dostępne w kolorach: białym, metalicznym i antracytowym

OPTYMALIZACJA KOSZTÓW EKSPLOATACJI

Monitorowanie kosztów eksploatacji systemu za pomocą aplikacji pomogą uniknąć zbędnych wydatków i osiągnąć maksymalne oszczędności. Możliwe jest monitorowanie zużycia energii w blokach godzinowych, tygodniowych i miesięcznych. Dostępne jest sterowanie maksymalnie 32 strefami (pomieszczeniami i/lub domami).

Aplikacja dla nVent Raychem Senz WIFI dostępna jest dla systemów IOS i Android.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: dobry wybór

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem trwałym, zaprojektowanym do wieloletniej eksploatacji. Ważne jest jednak, aby zostało fachowo wykonane przez licencjonowanego instalatora, jest to bowiem warunek konieczny dla uzyskania pełnej gwarancji.

Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym sposobem na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń przez wszystkich członków rodziny. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, czyli wszystkich powierzchniach pokrytych posadzką, która jest naturalnie zimna i, kiedy nie jest ogrzewana, powoduje szybką utratę temperatury bosych stóp. W pokojach dziecinnych, w trosce o najmłodszych, dodatkowo zalecane jest dogrzewanie także podłóg drewnianych i pokrytych wykładziną.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE