Podlewanie kwiatów balkonowych - jak prawidłowo podlewać rośliny na balkonie?

2020-07-30 8:35
podlewanie-roslin-na-balkonie
Autor: photos.com Rośliny na balkonie posadzone w pojemnikach muszą być regularnie podlewane

Warunki panujące na balkonie są trudne dla kwiatów balkonowych. Na balkonie jest wyższa temperatura niż na otwartej przestrzeni, bo nagrzane słońcem ściany domów dodatkowo ogrzewają powietrze. Jak należy podlewać rośliny na balkonie?  

Kwiaty balkonowe uprawiane są w donicach, skrzyniach czy innego rodzaju pojemnikach. Na balkonie ziemia w pojemnikach szybciej wysycha, a korzenie roślin są bardziej narażone na przegrzanie. Nie wolno więc zaniedbać regularnego i odpowiedniego dla danych gatunków kwiatów balkonowych podlewania. Niektóre rośliny balkonowe, zwłaszcza te lubiące wilgotne środowisko, mogą potrzebować podczas upałów nawet kilkukrotnego podlewania w ciągu dnia. Jednak nie można przesadzić – roślin nie wolno zalewać, bo za mokre podłoże wyrządzi im nie mniej szkody niż szkodniki i choroby.

>>Przeczytaj też: Najczęstsze choroby roślin balkonowych: szara pleśń, rdza, mączniak prawdziwy

Trzeba zatem znaleźć złoty środek, sprawdzając wilgotność podłoża. Najprościej zrobić to, wkładając palec głęboko do ziemi, a w dużych pojemnikach warto zamontować pływak, który pokaże, czy na ich dnie jest jeszcze woda.

Częściej niż rośliny w doniczkach i pojemnikach podlewamy te, które rosną w wiszących koszach lub pojemnikach przymocowanych do ścian balkonu. Ich podłoże bezpośrednio styka się z nagrzanymi ścianami, jest też owiewane przez wiatr,więc wysycha bardzo szybko, nawet w pochmurne dni. Tak uprawiane rośliny trzeba podlewać codziennie, a podczas upałów nawet kilkakrotnie.

Kiedy, jak i czym podlewać kwiaty balkonowe?

  • Kiedy podlewać? Najlepiej podlewać rośliny wczesnym rankiem albo późnym wieczorem, by woda za szybko nie parowała.
  • Czym podlewać? Najlepsza jest deszczówka, wystudzona przegotowana woda albo odstana woda z kranu. Tą ostatnią można podlewać kwiaty wówczas, gdy nie jest ona zbyt twarda. Takiej wody potrzebują na przykład rośliny lubiące kwaśny odczyn gleby.
  • Jak podlewać? Nie zaprzestajemy podlewania także wtedy, gdy pada deszcz, ponieważ rośliny rozkrzewione, obficie wypełniające pojemniki w czasie deszczu najczęściej mają tylko zmoczone liście – woda odbija się od nich i spada obok, a nie na ziemię wewnątrz pojemnika. Poza tym niektóre rośliny, na przykład surfinie i pelargonie, potrzebują dużo wody.Wodą polewamy ziemię powoli, czekając aż wsiąknie i wycieknie przez otwory w doniczkach. Jeśli utrzyma się na podstawkach dłużej niż pół godziny, to znak, że ziemia jest odpowiednio nawilżona i wodę trzeba wylać.
  • Można pomóc roślinom mieszając ziemię, w której rosną, z hydrożelem. Jego granulki chłoną dużo wody, pęcznieją i w miarę potrzeb oddają ją korzeniom roślin, więc podłoże przez dłuższy czas utrzymuje wilgoć. Jeśli jednak zastosowaliśmy hydrożel, a zbliżają się chłody, ograniczmy podlewanie, bo może się zdarzyć, że podłoże będzie zbyt wilgotne, korzenie roślin zaczną gnić.
Podlewanie roślin na balkonie
Autor: GettyImages Najlepiej podlewać rośliny wczesnym rankiem albo późnym wieczorem

Zobacz, jak pięknie kwitną rośliny na balkonie.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają