Wrzos w doniczce w domu i na balkonie. Jak dbać o wrzosy doniczkowe?

2023-08-22 12:43

Wrzosy to jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących jesienią. Większość odmian wrzosów zakwita we wrześniu, czasem kwiaty utrzymują się nawet do drugiej dekady października. Coraz częściej wrzosy uprawia się w pojemnikach na balkonach i tarasach. A czy wrzosy w doniczkach można uprawiać w domu? Jak pielęgnować doniczkowe wrzosy w domu?

Wrzosy (łac. Calluna) to krzewinki pięknie kwitnące w okresie późno letnim i jesiennym. W ogrodzie wrzosy sadzi się na wrzosowiskach, rabatach oraz wykorzystuje do obsadzania ścieżek. Coraz częściej wrzosy uprawiane są w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach, a nawet w domu. Wrzosy w domu traktuje się jako krótkotrwałą dekorację. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym trwałość „domowych” wrzosów można nieco zwiększyć. Jak uprawiać wrzosy w doniczkach?

Spis treści

  1. Wrzosy w doniczkach - wymagania uprawowe
  2. W jakich pojemnikach i jak sadzić wrzosy?
  3. Wrzosy w doniczkach - jesienna aranżacja balkonu
  4. Jak dbać o wrzosy w doniczkach?
  5. Jak przezimować wrzosy w doniczkach?
  6. Czy wrzosy w domu przynoszą nieszczęście?

Wrzosy w doniczkach - wymagania uprawowe

Uprawa doniczkowa wrzosów udaje się częściowo, gdyż krzewinki są wtedy znacznie mniej żywotne (kilkanaście dni, czasem kilka tygodni). W dodatku pielęgnacja takich okazów różni się w porównaniu z roślinami sadzonymi bezpośrednio w gruncie.

Niezależnie od sposobu uprawy - w gruncie czy w doniczce - wymagania wrzosów pozostają takie same. Rośliny lubią lekko osłonięte stanowiska. W pomieszczeniu mogą to być parapety okien północnych lub wschodnich (warto wtedy zmniejszyć ogrzewanie – kaloryfery wyniszczają tą delikatną zieleń).

Ponadto wrzosom należy zapewnić żyzne, dobrze przepuszczalne, kwaśne podłoże. Optymalne pH wynosi 3,5-5,0. Może to być torf wymieszany z ziemią ogrodową i piaskiem. W innej glebie, np. wapiennej, rośliny będą szybko zamierały. Wrzosowate wytwarzają słabo rozwinięty system korzeniowy (do 15 cm głębokości a zwykle mniej). W dodatku na korzeniach znajduje się mała liczba włośników, przez co słabo pobierają wodę oraz składniki pokarmowe. Dlatego krzewinki są wrażliwe na nawet krótkotrwałe przesuszenie.

Zobacz galerię zdjęć: Wrzosy uprawiane w pojemnikach

QUIZ. Jadalny, niejadalny czy trujący?

Pytanie 1 z 19
Czubajka kania to grzyb:
Kania

W jakich pojemnikach i jak sadzić wrzosy?

Wrzosy najlepiej sadzić w szerokich donicach lub skrzyniach. Donica dla jednego egzemplarza powinna mieć średnicę co najmniej 12-15 cm. Pojemnik może być płytki – korzenie i tak znajdują się głównie w wierzchniej warstwie gleby. Na dnie można usypać solidną warstwę drenażową, chroniącą przed nadmiarem wody. Zazwyczaj zakupione okazy wymagają przesadzenia w większą donicę. Na pojemniki często zakłada się ozdobne osłonki. W długich skrzyniach warto sadzić kilka różnych odmian wrzosów – w ten sposób stworzy się efektowną kompozycję kolorystyczną.

Sadzenie roślin wrzosowatych – kiedy i jak sadzić wrzosy, wrzośce, rododendrony, azalie i inne rośliny wrzosowate

Wrzosy w doniczkach
Autor: GettyImages Uprawiając wrzosy w doniczkach pamiętajmy o ich podlewaniu - krzewinki są wrażliwe na nawet krótkotrwałe przesuszenie

Wrzosy w doniczkach - jesienna aranżacja balkonu

Wrzosy doskonale sprawdzają się jako ozdoba tarasu i czy aranżacji balkonu aż do późnej jesieni. Te rośliny nie tracą urody aż do przymrozków i z powodzeniem można je uprawiać w doniczkach. Przed nadejściem mrozu lepiej je przenieść do ogrodu i zakopać razem z pojemnikiem, a pędy okryć, na przykład iglastymi gałęziami.

W sprzedaży jest mnóstwo odmian wrzosów.

  • Pierwsza grupa to odmiany wrzosów tradycyjne. Ich pączki normalnie się otwierają i przekwitają. Ich pora kwitnienia to koniec września - połowa października.
  • Druga grupa wrzosów to wrzosy pączkowe, znane pod nazwami handlowymi typu 'Garden girls' lub 'Beautiful ladies' - ich pączki się nie otwierają i są bardzo atrakcyjne nawet podczas zimy. Doskonale mogą wypełnić lukę po pelargoniach na balkonie.

Sprawdź też:

Jak dbać o wrzosy w doniczkach?

Wrzosy uprawiane w doniczkach powinny być regularnie, czasem nawet codziennie podlewane. Nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, przy czym zalewanie rośliny jest również szkodliwe. Trzeba umieć to wyważyć. Roślinę najlepiej podlewać miękką, odstaną wodą. Można do niej dolać kilka kropel cytryny. Podczas podlewania należy uważać, aby nie moczyć liści i kwiatów.

Wrzosy w doniczkach nawozi się niewielkimi, mocno rozcieńczonymi dawkami nawozów. Najlepiej wybierać te przystosowane do potrzeb roślin kwasolubnych (np. do azalii i różaneczników). Pokój warto regularnie wietrzyć (o ile nie ma mrozów), to przedłuży żywotność uprawianego egzemplarza.

Jak przezimować wrzosy w doniczkach?

Wrzosy na zimę powinno się przenieść do chłodnego, najlepiej nieogrzewanego pomieszczenia. Podlewanie ogranicza się tak, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wkopanie donicy do gruntu – w możliwie ciepłym i osłoniętym miejscu w ogrodzie. Samą krzewinkę natomiast okrywa się igliwiem.

Wiosną – jeśli roślina przetrwa niekorzystne warunki – wykonuje się cięcie (skracając wszystkie pędy z przekwitłymi kwiatami). Zabieg wpływa na dobrze krzewienie i obfite wytwarzanie kwiatów.

To ciekawe!

Czy wrzosy w domu przynoszą nieszczęście?

Dawniej czynnikami, które ograniczały uprawę wrzosów w domu były nie tylko niekorzystne dla nich warunki. Duże znaczenie miały... ludowe zabobony. Uważano, że wrzos w doniczce może przywołać na domowników chorobę lub inne nieszczęście. Z podobnymi przesądami można spotkać się do dziś, jednak stają się coraz bardziej marginalne i powoli odchodzą w zapomnienie.

wrzos
Autor: www.thinkstockphotos.com Lekkości tej jesiennej kompozycji z wrzosami w roli głównej nadaje koronkowa krajka, którą owinięto wiklinowe koszyki
Wrzosy w doniczkach - w sam raz na balkon
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.