Kolorowe liście w jesiennym ogrodzie - jak stworzyć barwną kompozycję?

2019-10-14 15:11

Wiele roślin jesienią ma kolorowe liście. Warto posadzić je w ogrodzie, bowiem zachwycają jesiennymi barwami, dzięki nim ogród będzie nas cieszył, nawet gdy skończy się lato. Jesienny kolorowy ogród zachwyca!

Wydaje się, że ogród najpiękniejszy jest latem, gdy rabaty są pełne bujnej zieleni i rozwijających się kwiatów. Ze smutkiem myślimy o liściach tracących żywe barwy, gdy rośliny powoli przechodzą w stan spoczynku. Ale przecież ogród jesienią też może być piękny i kolorowy. Wystarczy tak go zaplanować, aby znalazło się w nim miejsce dla roślin kwitnących aż do późnej jesieni albo takich, których liście pięknie się przebarwiają.

Rośliny kolorowe jesienią

Jeszcze na etapie projektowania ogrodu lub gdy pojawi się pomysł uzupełnienia poszczególnych grup roślin, ale zanim dokonamy zakupów, warto poszukać informacji, jak wyglądają one w okresie wzrostu i kwitnienia, co dzieje się z nimi, gdy przekwitną, albo czy efektownie owocują. Ta wiedza pozwoli tak zestawiać rośliny, aby powstały wnętrza ogrodowe, które wraz z przemijaniem lata ujawniają swe ukryte wcześniej walory.

Podstawowe barwy spotykane w ogrodach jesienią, czyli purpura, fiolet i złoto, od wieków kojarzone były z dostojeństwem i przepychem. Były atrybutami władzy i królewskiego majestatu. Jeśli odpowiednio dobierzemy gatunki i odmiany, przebarwiające się liście i późne kwiaty stworzą wyrafinowane zestawienia barw na tle pozostałych roślin. Takie ogrodowe kompozycje połyskujące w słońcu lub delikatnie przysłonięte unoszącą się mgłą będą cieszyć nasze oczy aż do mrozów.

Warto pamiętać, że zmienne barwne elementy są cenne zwłaszcza tam, gdzie większość roślin stanowią drzewa i krzewy iglaste, które przez cały rok wyglądają podobnie.

Winobluszcz pięciolistkowy
Autor: GettyImages Winobluszcz pięciolistkowy to jedna z roślin najpiękniej przebarwiających się jesienią

Kolorowe jesienne kompozycje z roślin

Możliwości kompozycyjnych jest wiele i wszystko zależy od naszych upodobań oraz wielkości posesji. Oczywiście im mniejszy teren, tym oszczędniej należy operować intensywnymi barwami (chyba że jesteśmy zwolennikami efektów rzucających się w oczy – wtedy możemy wypełnić otoczenie domu na przykład drzewami i krzewami o liściach przebarwiających się jesienią na purpurowo).

  • Doskonale sprawdzają się oszczędne kompozycje, jak barwne smugi na tle utrzymanym w zbliżonej tonacji. Można też „podbić” barwę tłem jaśniejszym lub ciemniejszym.
  • W niewielkiej przestrzeni wystarczy pojedyncza intensywna barwna plama.
  • Za to duży ogród daje możliwość aranżowania rozmaitych kompozycji w kilku wnętrzach ogrodowych lub tworzenia dużych barwnych płaszczyzn obsadzonych wieloma odmianami jednego gatunku, różniącymi się tylko odcieniami barw.
  • Sadząc rośliny o przebarwiających się liściach, należy pamiętać o komponowaniu ich z tymi, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie. Jesienią szczególnie efektownie wyglądają zestawienia roślin o liściach przez cały sezon atrakcyjnie zabarwionych (purpurowych, żółtych, niebieskawych, pstrych) z tymi, które zmieniają się z czasem.

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Jesienne prace w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.