Solidne ocieplenie poddasza - termomodernizacja starych domów

2019-09-06 9:37 MATERIAŁ SPONSOROWANY I ISOVER
ocieplenie domu
Autor: ISOVER Przed ociepleniem dachu powinno zrobić się tzw. audyt energetyczny, który pozwoli na ocenę stanu technicznego budynku

W Polsce domy jednorodzinne są bardzo często domami wielopokoleniowymi. Budowane w czasach kiedy nie przykładano aż tak dużej wagi do energooszczędności. Wiele z nich nie jest odpowiednio ocieplona. Przez każdą niewłaściwie bądź źle ocieploną przegrodę budynku tracimy ciepło, aby zminimalizować ten niepożądany przez nas efekt warto podjąć się modernizacji budynku, zaczynając od właściwego ocieplenia budynku.

Wszelkiego rodzaju prace termomodernizacyjne najlepiej jest zacząć od przeprowadzenia audytu energetycznego. Dlaczego? Pozwoli on m.in. ocenić stan techniczny budynku i określić jakie prace i w jakiej kolejności powinny się odbyć żeby termomodernizacja była efektywna. Jeśli nie audyt to można wykorzystać zasady programu „Czyste Powietrze” i przyjąć współczynnik U dla przegrody w zależności od okresu budowy (Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 5 października 2017).

Dach często wymaga modernizacji

Prawie w każdym przypadku modernizacji termicznej starego domu przegrodą, która wymaga podjęcia konkretnych prac związanych z poprawą izolacyjności cieplnej jest dach, stropodach lub ocieplenie stropu pod poddaszem nieogrzewanym.

Ciepłe powietrze, które unosi się do góry z łatwością przedostaje się przez nieocieplone poddasze, bądź ocieplone niedostatecznie, na zewnątrz. Tak tracone ciepło to nawet 25-30% ciepła budynku. Zapewnienie właściwej izolacji omawianej przegrody z pewnością pozwoli zmniejszyć straty ciepła, a tym samym zwiększyć komfort cieplny wewnątrz domu.

Ocena stanu technicznego dachu

Modernizacja ocieplenia dachu skośnego dotyczyć może dwóch wariantów. Pierwszym z nich będzie dach skośny bez jakiejkolwiek izolacji, a drugim, dach z istniejącą izolacją. Dla uzyskania oczekiwanych korzyści związanych z ociepleniem dachu skośnego konieczna jest odpowiednia ocena stanu faktycznego konstrukcji dachu. Pomocny będzie w tym m.in wcześniej wspomniany audyt energetyczny. Podejmując pracę modernizacyjne starych budynków pamiętajmy, że każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. W obu przypadkach kluczowym zagadnieniem jest ocena stanu zasadniczego pokrycia dachu, a konkretnie jego szczelności, i jakości elementów konstrukcji, oraz drożności szczeliny wentylacyjnej.

Super-Mata Isover – skuteczna w termomodernizacji poddasza
Super Mata Isover

Autor: ISOVER

Sprężysta mata z wełny mineralnej szklanej o doskonałych właściwościach izolacyjnych λ (lambda 0,033 W/mK). Przeznaczona jest do izolacji poddaszy użytkowych i nieużytkowych, dachów skośnych, stropodachów wentylowanych, ale także podłóg, stropów między legarami i ścian działowych. Super-Mata jest produktem samonośnym, po poprawnym docięciu nie wymaga sznurowania. Jest niepalna, zapewnia także izolację akustyczną na wysokim poziomie.

Brak izolacji dachu – budynek istniejący

W przypadku domu z dachem bez izolacji, po sprawdzeniu stanu istniejącego pokrycia dachu, i pewności, że jest on odpowiednio szczelny można przystąpić do prac termomodernizacyjnych. Zakładając, że poddasze będzie pomieszczeniem użytkowym do prac przystępuje się jak do izolacji dachu nowych budynków. Przed montażem wełny pomiędzy krokwiami konieczne jest sprawdzenie, czy istnieje odpowiednia warstwa wiatroizolacji. Jeżeli dach nie ma takiej warstwy zaleca się zainstalowanie membranę wysokoparoprzepuszczalną od strony wewnętrznej owijając nią krokwie i przymocowując ją do nich za pomocą zszywek i drewnianej listwy.

Ważne jest zapewnianie odpowiedniej szczeliny wentylacyjnej, która umożliwi usunięcie ewentualnej wilgoci, która dostanie się do wełny lub jest w konstrukcji dachu. Pamiętać należy o drożności tej szczeliny, tak aby zapewnić wlot i wylot powietrza. Czynności tej nie trzeba wykonywać kiedy mamy pewność, że zastosowano membranę wysokoparoprzepuszczalną, co jednak w przypadku starych domów jest trudne do stwierdzenia i mało prawdopodobne. Więc najbezpieczniej jest zapewnić takową przestrzeń.

Docinając wełnę z odpowiednim naddatkiem instalujemy ją pomiędzy krokwiami, drugą warstwę wełny mineralnej szklanej nasadzamy na wieszaki lub uchwyty profili montażowych. Warstwy termoizolacji podtrzymywane będą przez profile montażowe do płyt gipsowo-kartonowych.

Dla odpowiedniego zarządzania wilgocią nie można zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniej paraizolacji. Tu świetnie sprawdzi się inteligenta paraizolacji Vario®XtraSafe, która przymocowywana jest do metalowych profili za pomocą systemowych rzepów Vario®XtraPatch przyklejanych do profili. Zmienny oporów dyfuzyjny zimą pozwoli na zatrzymanie przepływu wilgoci z pomieszczeń do konstrukcji, a latem umożliwi wysuszenie przegrody. Można również zastosować paroizolację o stałym oporze dyfuzyjnym np. Stopiar 1104, która nie pozwoli przedostać się wilgoci z domu do konstrukcji dachu. Szczelny i dokładny montaż to podstawa, żeby cieszyć się komfortem z termomodernizacji, dlatego trzeba zwrócić na to szczególna uwagę.

W przypadku nieużytkowanego poddasza zaizolować wystarczy sam strop. Wełnę mineralną szklaną rozkłada się na całej powierzchni stropu, zawracając szczególna uwagę by nie pozostawiać wolnych przestrzeni. W zależności od rodzaju stropu, można rozważać, by przed położeniem izolacji zamocować odpowiednią paroizoalcję. Chcąc zwiększyć współczynnik przewodzenia ciepła stropu oraz ograniczyć mostki cieplne wełnę można układać dwuwarstwowo w sposób mijankowy.

Montaż izolacji dachu
Autor: ISOVER Dla uzyskania oczekiwanych korzyści związanych z ociepleniem dachu skośnego konieczna jest odpowiednia ocena stanu faktycznego konstrukcji dachu

Budynek istniejący – z izolacją dachu

Dla budynku, w którym dach jest wstępnie zaizolowany i wełna znajduje się już pomiędzy krokwiami, sprawa wymaga bardzo rzetelnego podejścia. Analiza stanu faktycznego pomoże odpowiedzieć na podstawowe pytanie, czy istniejący materiał izolacyjny jest suchy, połać dachu szczelna, szczelina wentylacyjna drożna. Jeżeli nie ma pewności spełnienia powyższych warunków przez przegrodę dachu skośnego najbezpieczniej będzie zdemontować istniejącą izolację i wykonać odpowiednią szczelinę i podjąć ewentualne prace związane z naprawą pokrycia dachu. Następnie można spokojnie zacząć izolację dachu w dwóch warstwach wełną mineralną szklaną. Zgodnie z przyjętymi standardami.

Mając pewność, że istniejąca izolacja jest w dobrym stanie, a szczelina wentylacyjna jest drożna, można rozpocząć montaż drugiej warstwy wełny mineralnej skalanej prostopadle do krokwi, ponieważ dokładając drugą warstwę izolacji  możemy ograniczyć starty ciepła nawet do ok. 20%. Odpowiednią kontrolę wilgoci zapewni oczywiście szczelnie zamontowana, pomiędzy druga warstwą wełny, a płytami gipsowo-kartonowymi paroizolacja. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalny jest montaż folii paroizoalcyjnej pomiędzy warstwami wełny. Jednak tylko w takim układzie, kiedy warstwa dodatkowa wełny szklanej nie jest grubsza niż 1/3 łącznej grubości wełny. (RYS)

W przypadku jeżeli izolacja od wewnątrz nie jest możliwa lub trudna do zrealizowania, naprzeciw wychodzi system izolacji nakrokwiowej ISOVER Renover, czyli izolacja od strony zewnętrznej dachu. Zaletą montażu docieplenia od wewnątrz jest możliwość przeprowadzania prac  niezależnie od pogody. To rozwiązanie oparte na belkach, których rdzeniem jest wytrzymała mechanicznie wełna mineralna szklana. Belki przymocowywane są do całej długości krokwi od zewnątrz, włączając w to fragmenty krokwi wystające poza obrys budynku, wykonując podbitkę zakrywającą krokwie wraz z belkami. Przestrzeń pomiędzy belkami wypełnia się wełna mineralną szklaną o grubości dostosowanej do grubości całej belki, tzn. uwzględniającej rdzeń z wełny mineralnej oraz deski, zaleca się produkty takie jak Super-Mata (λD=0,033 W/mK) lub  Profit-Mata (λD=0,035 W/mK), nie wykluczając oczywiście innych produktów  z oferty ISOVER. Zaraz po uzupełnieniu izolacji na całej połaci dachu należy zamontować wiatroizolację pamiętając o właściwych zakładach, co pozwoli na zabezpieczenie połaci i izolacji przed czynnikami atmosferycznymi.

Wełna mineralna – doskonała izolacja dachów skośnych

Materiałem, który z pewnością znajduje zastosowanie jako idealna izolacja dachów skośnych jest wełna mineralna szklana. Dzięki unikalnej strukturze włókien produkty z wełny szklanej są sprężyste i dokładnie dopasowują się do drewnianego materiału krokwi nie pozostawiając pustych przestrzeni. Co więcej lekki i sprężysty materiał nie obciąży dodatkowo starej konstrukcji dachu, a wysokie parametry termiczne zagwarantują dobrą izolacyjność termiczną przegród. Parametrem, który mówi nam o tym jak dobrym izolatorem jest dany materiał określa współczynnik przewodzenia ciepła λD. Im niższa jest jego wartość, tym lepiej, ponieważ materiał jest lepszym izolatorem. Pozwoli to zyskać dodatkową przestrzeń użytkową pomieszczenia. Opór cieplny RD, związany bezpośrednio z grubością i współczynnikiem przewodzenia ciepła λD materiału, określa zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Materiał, jego grubość i lambda, mostki liniowe oraz punktowe wpływają na osiągnięcie najlepszego, czyli najniższego całkowitego współczynnika przenikania ciepła przegrody UC, który jest określany dla poszczególnych przegród w Warunkach Technicznych. Osiągnięcie odpowiedniego UC jest jednym z kryteriów jakie musi spełnić budynek, który bierze udział w większości dofinansowywań czy pożyczek dotyczących termomodernizacji, np. programu „Czyste powietrze”. Dla dachu skośnego wynosi on obecnie Ucmax ≤ 0,18 W/m2K, ale już od 30 grudnia 2020 roku będzie to 0,15 W/m2K.

Isover
Autor: ISOVER

Poprawna izolacja dachu skośnego

Produkty Isover dedykowane do dachów skośnych to m.in.: Super-Mata Plus (λD = 0,032 W/mK), Super-Mata (λD = 0,033 W/mK) i Profit-Mata (λD = 0,035 W/mK). Wymienione produkty są samonośne, same utrzymują się pomiędzy krokwiami, i nie wymagają sznurkowania, co pomaga zaoszczędzić czas podczas montażu. Warto dodać, że im niższa lambda materiału, tym mniejszą jego grubość możemy wykorzystać, osiągając takie same parametry cieplne jak w przypadku większej grubości wełny mineralnej przy wyższej lambdzie.

Izolację dachu skośnego zaleca się wykonywać w układzie dwuwarstwowym (pierwsza  warstwa pomiędzy krokwiami druga warstwa pod krokwiami) tak, aby łączna grubość izolacji wynosiła około 30cm. Niestety większość starych domów albo w ogóle nie ma zaizolowanego dachu, albo jest to izolacja jednowarstwowa. Dwuwarstwowy układ izolacji zminimalizuje wpływ mostków termicznych jakie powstają wzdłuż krokwi uzyskując jednocześnie skuteczniejszą ochronę przed ucieczką ciepła. Wykonując izolację należy pamiętać o docięciu wełny szklanej z odpowiednim naddatkiem ok. 2 cm, co pozwoli jej na dokładne wypełnienie przestrzeni pomiędzy krokwiami.

Najczęściej popełnianym błędem jest pominięcie dolnej szczeliny wentylacyjnej, pod warstwą wstępnego krycia np. pełnym dekowaniem, czy membraną, a przed warstwą izolacji. Dla dachów o długości krokwi do 10 mb jej wysokość powinna wynosić ok. 3 cm, aby mieć pewność, że nie zostanie ona zablokowana przez wełnę mineralną zaleca się rozpięcie zygzakiem między krokwiami stalowego drutu lub żyłki. Szczelina nie musi być wykonywana jeżeli mamy pewność, że użyta membrana dachowa jest wysoko paroprzepuszczalna, jak np. Draftex Profi, czy Membrana Dachowa ISOVER. Taka membrana pozwala na odprowadzenie kropli wody do okapu i pozwala na wywiew przenikającej od strony wnętrza pary wodnej.

Często zaadaptowane poddasza są dzielone na kilka pokoi, gdzie ściany działowe wykonywane są z płyt gipsowo-kartonowych. W celu uzyskania prawidłowych właściwości akustycznych konstrukcję ściany działowej powinno się montować bezpośrednio do krokwi dachowych, tak aby pomiędzy rusztem wsporczym zabudowy z płyt g-k pod krokwiami była warstwa izolacji oraz zastosować obwodowe taśmy tłumiące.

Jeżeli poddasze będzie pomieszczeniem użytkowym pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi a izolacją należy pamiętać o zastosowaniu paroizolacji, która ma na celu powstrzymanie pary wodnej przed wnikaniem do materiału izolacyjnego i konstrukcji dachu. Brzegi folii paroizolacyjnej powinny nachodzić na siebie z ok. 20 cm zakładem i zostać szczelnie sklejone taśmą.

Każda izolacja przyczyni się, czy to w mniejszym czy większym stopniu do ograniczenia strat ciepła, a co za tym idzie kosztów ogrzewania, niezależnie od tego z jakim budynkiem mamy do czynienia. Warto więc podjąć choćby najmniejsze kroki w stronę zwiększenia izolacyjności termicznej przegród, żeby poprawić energooszczędność swojego domu. Prawidłowe wykonanie izolacji cieplnej dachu ma istotne znaczenie w późniejszym użytkowaniu domu. Dobre wykonanie wszystkich prac przyniesie wymierne efekty, a poniesione nakłady na materiały izolacyjne zwrócą się szybciej dzięki oszczędnościom w kosztach ogrzewania.

Partnerzy

ISOVER to marka materiałów izolacyjnych wchodząca w skład produktów budowlanych firmy Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, należąca do Grupy Saint-Gobain. ISOVER zapewnia kompleksową ofertę materiałów izolacyjnych z wełny mineralnej, zarówno z włókien szklanych, jak i skalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE