Skuteczne ocieplenie poddasza: zadbaj o ciepło w swoim domu

2019-11-07 11:46 MATERIAŁ SPONSOROWANY | ROCKWOOL
Rockwool ocieplenie domu
Autor: ROCKWOOL

Podczas termomodernizacji domu należy pamiętać o ociepleniu poddasza jak najlepszym materiałem izolacyjnym. Ocieplenie poddasza skalną wełną ROCKWOOL to rozwiązanie gwarantujące poprawę efektywności energetycznej budynku, oszczędności na ogrzewaniu, niepalność, bezpieczeństwo i trwałość na długie lata.

Poddasze bywa strefą dość problematyczną – przy złym ociepleniu dachu lub stropodachów, będzie miejscem generującym największe straty ciepła. To częsty kłopot mieszkańców źle ocieplonych kamienic – latem na poddaszu panuje niemożliwy upał, a mieszkania właściwie nie da się przewietrzyć. Natomiast zimą wciąż włączone ogrzewanie i brak cyrkulacji
powietrza sprawiają, że mikroklimat pomieszczeń jest suchy, a w mieszkaniu osiada kurz, którego trudno się pozbyć. Otwarcie okien w zimie skutkuje zaś natychmiastową utratą ciepła. Efekt: złe samopoczucie mieszkańców, skłonność do infekcji i pusta kieszeń z powodu bardzo wysokich kosztów ogrzewania. Poddasze użytkowe to ważna część domowej przestrzeni. Na poddaszu może mieścić się strefa biurowa, sypialnia, biblioteka, domowe kino czy pokój zabaw – jego adaptacja zależy od potrzeb i wyobraźni domowników. Jak zaaranżować poddasze, by – bez względu na przeznaczenie – było miejscem komfortowym i przyjemnym?

Zadbaj o wygodę na poddaszu

To, jak zaadaptujemy poddasze zależy od dostępnej przestrzeni użytkowej, wielkości skosów i ewentualnego rozstawienia stropów. Dach dwuspadowy zapewnia największe możliwości aranżacyjne, ponieważ charakteryzuje się regularnym układem skosów. Dach czterospadowy czy mansardowy zmniejszają powierzchnię użytkową, ale przestrzeń takiego poddasza wciąż można estetycznie urządzić. Warto zwrócić uwagę na wysokość poddasza – 220 cm to już wysokość komfortowa, przy której można puścić wodze fantazji. Najważniejsze jest to, by poddasze spełniało swoją funkcję i było przestrzenią, w której spędzanie czasu jest prawdziwą przyjemnością.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu i zminimalizować ryzyko utraty ciepła?

Termomodernizacja domu składa się z kilku etapów, jednak ocieplenie poddasza ma szczególne znaczenie - to przez dach dom traci najwięcej ciepła. Ocieplenie poddasza jest więc sposobem na to, by sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Ale to nie wszystko. Izolacja poddasza zapewni stabilną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach przez cały rok - możemy być więc pewni, że latem nie zmęczy nas panujący na poddaszu upał, a zimą odczujemy przyjemne ciepło.

Wełna skalna: idealna do ocieplania poddaszy

Ocieplenie poddasza skalną wełną ROCKWOOL to rozwiązanie gwarantujące poprawę efektywności energetycznej budynku i trwałość na długie lata. To materiał niepalny o najwyższej klasie reakcji na ogień A1 - znacząco zwiększa bezpieczeństwo pożarowe naszego domu. Ważną właściwością materiału jest też to, że doskonale wycisza - możemy więc cieszyć się ciszą i dobrą akustyką w domu. Wełna skalna daje też ochronę przed wilgocią, grzybami czy pleśnią, ponieważ jest paroprzepuszczalna - ściany i dach mogą „oddychać”, zapewniając właściwą cyrkulację powietrza i pary wodnej w każdym zakamarku domu. Wełna skalna ROCKWOOL jest produktem o niskim współczynniku przewodzenia ciepła (tzw. „lambda”) i o dużej gęstości, elastycznym i ściśle przylegającym do wszelkich narożników czy załamań. Ta cecha sprawia, że izolacja poddasza doskonale dopasuje się do przestrzeni pomiędzy elementami drewnianej więźby dachowej. Najlepiej, by izolacja dachu łączyła się w sposób ciągły z ociepleniem ścian i stropu nad poddaszem.

Uwaga! Ocieplanie poddaszy jedynie pomiędzy krokwiami może powodować powstawanie tzw. mostków termicznych – miejsc, przez które tracimy najwięcej ciepła. Dołożenie drugiej warstwy izolacji o grubości zaledwie 15 cm poprawi izolacyjność cieplną przegrody nawet do 40%!

Czym ocieplić poddasze?
Rockwool superrock

Autor: ROCKWOOL

Dwuwarstwowe ocieplenie poddasza użytkowego, wykonane przy pomocy produktów z wełny skalnej, to trwałe i niezawodne rozwiązanie na lata oraz szybki montaż. Pierwsza warstwa ocieplenia układana jest między krokwiami poddasza. Tutaj najlepiej sprawdzą się maty z wełny skalnej (TOPROCK SUPER lub MEGAROCK PLUS). Dzięki swojej gęstości zachowują sprężystość, co przekłada się na łatwość montażu. Klinują się same między krokwiami i nie wymagają dodatkowego mocowania. Trzeba pamiętać jednak, że drewniane elementy nośne więźby dachowej (krokwie, jętki, kleszcze) tworzą liniowe mostki termiczne, dlatego konieczne jest zastosowanie drugiej warstwy ocieplenia. Wierzchnia warstwa powinna być wykonana z płyt z wełny skalnej (SUPERROCK lub ROCKMIN PLUS), które osłonią całą izolację i zagwarantują jej szczelność i ciągłość.

Kiedy warto pomyśleć o ociepleniu poddasza?

• Gdy ponosisz duże koszty związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej,
• Gdy w przegrodach zewnętrznych Twojego domu (ścianach zewnętrznych, dachu lub stropodachu) nie ma co najmniej 12 cm izolacji ze skalnej wełny,Gdy masz wyeksploatowane i nieszczelne okna,
• Gdy w okresie zimowym (sezonie grzewczym) mikroklimat i komfort cieplny w Twoim domu nie jest wystarczający (odczucie chłodu, wrażenia przeciągów, wilgoć i zła jakość powietrza)
• Gdy latem na Twoim poddaszu panuje trudny do wytrzymania upał, a pomieszczenie szybko się nagrzewa
• Jeśli uważasz, że w Twoim domu jest słaba izolacja akustyczna – dźwięki dochodzące z zewnątrz wydają się zbyt głośne.

Izolacja nakrokwiowa poddasza

Izolacja nakrokwiowa to dobra metoda poprawy już ocieplonego poddasza. Ma wiele zalet – można ją wykonać od zewnątrz, bez ingerencji wewnątrz pomieszczeń, wraz ze zmianą pokrycia dachowego, dzięki czemu nie zmniejszamy kubatury pomieszczeń i oszczędzamy miejsce. Jednak najistotniejszą zaletą izolacji nakrokwiowej jest zachowanie ciągłości ocieplenia, co pozwala całkowicie wyeliminować występowanie mostków termicznych. Poddasze jest na nie szczególnie narażone – ze względu na elementy nośne więźby dachowej (krokwie, jętki, kleszcze) tworzą się one w sposób naturalny, dlatego konieczne jest zastosowanie dwóch warstw ocieplenia. W ociepleniu nakrokwiowym wełna skalna TOPROCK SUPER, SUPERROCK) montowana jest od zewnątrz na pełnym deskowaniu na krokwiach. Specjalny system montażu ułatwia prawidłowe mocowanie ocieplenia, a grubość izolacji spełnia wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła U dla poddaszy użytkowych, które będą obowiązywać od 2021 roku.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE