Grafitowy styropian – skuteczne ocieplenie ścian zewnętrznych

2019-09-01 8:52 MATERIAŁ SPONSOROWANY | Termo Organika
Styropian grafitowy Termo Organika
Autor: Termo Organika

Czym charakteryzuje się styropian grafitowy? Jak poprawnie go zamontować? Poznaj korzyści płynące z prawidłowego ocieplenia domu!

Styropian grafitowy do ocieplenia domu

Od odpowiednio dobranej izolacji stanowiącej ważny element systemu ociepleń zależy, w dużej mierze, poziom komfortu wewnątrz budynku, jego wpływ na użytkowników i koszty związane z ogrzewaniem lub chłodzeniem. Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie domowego budżetu. Z szacunkowych danych zebranych z tysięcy wykonanych prac termomodernizacyjnych wynika, że zapotrzebowanie budynku na energię można znacznie ograniczyć, co wprost przekłada się na wydatki, jakie trzeba ponieść, by zapewnić odpowiedni komfort użytkowania.

Stosowany w budownictwie od 15 lat styropian grafitowy Termo Organika zyskuje jeszcze większą popularność, ze względu na bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), który dla płyt TERMONIUM PLUS fasada wynosi 0,031 W/m2 - najważniejszy parametr użytkowy dla styropianu to współczynnik λ – im mniejsza wartość lambda, tym lepsze właściwości izolacyjne posiada styropian. Tak dobre parametry izolacyjne są możliwe do osiągnięcia za sprawą specjalnych dodatków w produkcji styropianu jak np. grafit, który skutecznie ogranicza starty  ciepła z budynku. Wybierając styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych,  należy pamiętać, że materiał będzie chronił budynek przed niskimi i wysokimi temperaturami przez cały okres eksploatacji budynku, co najmniej kilkadziesiąt lat. Wymiana styropianu lub doklejanie kolejnych warstw jest rozwiązaniem kosztownym i często kompromisowym.  

Styropian grafitowy Termo Organika
Autor: Termo Organika

Ochrona ścian zewnętrznych przy użyciu szarych płyt jest znacznie lepsza niż przy zastosowaniu zwykłego białego styropianu. Przykładowo płyty styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o grubości 20 cm i współczynniku λ=0,031W/m2  (co jest standardem ocieplania ścian budynków energooszczędnych) będą lepiej izolować budynek niż zwykły biały styropian o grubości 27 cm.

Styropian grafitowy Termo Organika
Autor: Termo Organika

Dom dobrze ocieplony

Decyzje o wykonaniu ocieplenia ścian budynku w większości przypadków są podyktowane doświadczeniem  użytkowania budynku. Dynamicznie rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie zużywania coraz mniejszej ilości energii na cele grzewcze jest bardzo pocieszająca. Z tego tytułu będzie zdecydowanie mniejsza emisyjność zanieczyszczeń do atmosfery i czystsze powietrze w naszym otoczeniu.

Za podjęciem prac ociepleniowych przemawiają następujące czynniki:

  1. Ekonomiczny – ponieważ  kompletny system ociepleń, który chroni ściany i inne elementy budynku z zewnątrz, zapobiega nadmiernym stratom ciepła i pozwala utrzymać wewnątrz domu odpowiednią dla ludzi temperaturę  niskim nakładem kosztownej energii (gaz, olej, prąd węgiel, itp.). Koszty ocieplenia budynku zwracają się najszybciej przy zastosowaniu kompletnego systemu ETICS Termo Organika,  opartego na płytach styropianowych typu fasada z firmy Termo Organika
  2. Zdrowotny – o jeszcze większym znaczeniu niż czynnik ekonomiczny, ponieważ ocieplenie budynku ma bardzo duży wpływ na  zdrowie jego użytkowników. W obiektach o bardzo słabej izolacji cieplnej lub przy jej braku, by zapewnić zimą odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń montuje się grzejniki o dużej mocy, które pracują  ciągle na wysokich temperaturach. W wyniku tak intensywnej pracy systemu ogrzewania powietrze, stykając się z gorącym grzejnikiem, zaczyna intensywnie cyrkulować w pomieszczeniach (jest to zjawisko konwekcji – unoszenie się cieplejszych mas powietrza), transportując  ze sobą kurz, który, jak wiadomo, może zawierać alergeny, roztocza, itp. Dodatkowo powietrze poprzez nieustanną styczność z gorącymi grzejnikami traci odpowiednią wilgotność, stając się suche, co wraz z unoszącym się kurzem może powodować choroby dróg oddechowych.
  3. Estetyczny – czynnik, który ma duży wpływ na podjęcie decyzji o wykonaniu prac ociepleniowych. Wielość i różnorodność rozwiązań systemowych dostępnych na rynku pozwala dziś nadać elewacji dowolny indywidualny charakter i w ten sposób wyróżnić budynek. Inwestor ma do wyboru bogactwo kolorystyki oraz rodzajów zewnętrznych wypraw tynkarskich – obok tradycyjnych także nowoczesnych tynków np. imitujących cegłę, drewno, kamień czy stal.
Styropian grafitowy Termo Organika
Autor: Termo Organika

Systemy ociepleń - ETICS

Systemy zewnętrznego izolowania ścian budynków przy użyciu materiałów termoizolacyjnych są rozwiązaniem najczęściej wybieranym przez inwestorów. Bezspornym  argumentem za stosowaniem metody ETICS jest fakt, że ta technologia została zweryfikowana w praktyce, w blisko 40 letnim okresie użytkowania. Ogromna liczba budynków z zastosowanym ociepleniem ścian w pełnym systemie udowadnia, że metoda jest bezpieczna dla użytkowników, trwała i skuteczna. Nie oznacza to, że jest niezniszczalna i bezobsługowa, ale wykonując okresowe przeglądy i prace renowacyjne można utrzymać fasadę w bardzo dobrym stanie przez wiele lat, a w sytuacji mocnego zabrudzenia, można bez większego trudu wykonać prace renowacyjne zyskując nowy estetyczny wygląd.

Kompletny System Ociepleń Termo Organika ETICS zachowuje niezmiennie swoje właściwości podczas eksploatacji budynku. Warunkiem uzyskania trwałości liczonej na dziesięciolecia jest jednak bezbłędne wykonawstwo i wzajemna zgodność poszczególnych elementów składowych zarówno pod względem mechanicznym jak i chemicznym. Potwierdzeniem kompatybilności poszczególnych składników jak płyty termoizolacyjne, tynki, farby, kleje, i innych materiałów tworzących system ociepleń jest wspomniana już aprobata lub ocena techniczna, uzyskana po przebadaniu wyrobu w niezależnym wyspecjalizowanym laboratorium. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić jakie rekomendacje i certyfikaty posiada wybrany styropian.  Izolacja to podstawowy składnik kompletnego systemu ociepleń, który powinien pochodzić od jednego producenta i być objęty aprobatą-oceną techniczną.

Styropian grafitowy Termo Organika
Autor: Termo Organika

Styropian grafitowy – który wybrać?

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE