Osiadanie domu - nie ignoruj pękających ścian i posadzek! Zaniedbane osiadanie to większe koszty naprawy!

2022-07-19 12:34 Materiał sponsorowany
osiadanie budynku
Autor: Geobear Zignorowanie objawów osiadania budynku generuje potem większe koszty naprawy

Osiadanie domu i pękające ściany mogą spowodować duże kłopoty i kosztowne naprawy. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę, czy nasz dom jest odpowiednio osadzony w podłożu – innymi słowy – czy nie osiada.

Własny dom jednorodzinny to często powód do dumy. Niezależnie od tego, czy został zakupiony z rynku wtórnego, świeżo wybudowany, czy jest w rodzinie od pokoleń – zależy nam na tym, żeby jak najdłużej pozostawał w idealnym stanie. To nie tylko wizytówka naszej rodziny, ale też miejsce, w którym chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Jak rozpoznać osiadanie domu

Osiadanie to proces, podczas którego dom powoli „zagłębia się” w podłoże, czego najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe zagęszczenie gruntu na początkowym etapie budowy. Osiadanie domu objawia się na kilka charakterystycznych sposobów, które pozwolą nam z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać problem i odpowiednio szybko go zneutralizować.

Najbardziej widocznym objawem osiadania domu są pęknięcia ścian – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Długa, głęboka i wyraźna „rysa” na dotychczasowo płaskiej powierzchni (która bardzo często pojawia się nagle) powinna zmotywować nas do dokładnego przyjrzenia się budynkowi i jego otoczeniu.

Dowiedz się więcej na temat: Pęknięci ścian i metody ich naprawy >>>

Pękające ściany
Autor: Geobear Pękające ściany to podstawowy objaw osiadania domu Link: Pęknięcia na ścianach - KLIKNIJ i dowiedz się więcej >>>

Kolejnym miejscem, w którym możemy dostrzec objawy osiadania domu, jest podłoga. Pęknięcia posadzek, nierówności i zapadanie (widoczne na przykład za sprawą luk między podłogą a listwą wykończeniową) to częste znaki poważnego problemu. Jeżeli dodatkowo okna lub drzwi nie działają tak jak należy (zacinanie, problem z otwieraniem i zamykaniem), a dookoła ościeżnic lub framug pojawiają się szczeliny – czas rozwiązać problem osiadania domu. Nie warto liczyć na to, że sprawę rozwiąże sam generalny remont – zatynkowane pęknięcia powrócą, a wyrównane podłogi zapadną się na nowo.

Wspomniane objawy nie są oczywiście jedynymi widocznymi wskazówkami dotyczącymi opadania domu, jednak pojawiają się zdecydowanie najczęściej i w największym stopniu uprzykrzają życie.

Pękające ściany i posadzki
Autor: Geobear Pękające ściany i posadzki to oznaka osiadania budynku. Najkorzystniejszą metodą naprawy jest iniekcja geopolimerowa, która nie wymaga naruszania struktury domu Link: Osiadanie fundamentów - KLIKNIJ i dowiedz się więcej >>>

Konsekwencje – nie bierz osiadania domu na przeczekanie!

Jeżeli dostrzeżemy wspomniane objawy osiadania domu, pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich ignorować, myśląc, że „jakoś to będzie” lub licząc na to, że osiadanie w którymś momencie się zatrzyma, a pęknięcia i inne objawy w końcu przestaną się pojawiać.

Jeżeli zdecydujemy się walczyć z objawami bez usunięcia przyczyny, będzie się to wiązało z koniecznością prowadzenia coraz częstszych, coraz bardziej kosztownych remontów ścian, podłóg, drzwi i okien. Bardzo prawdopodobne, że każdy kolejny remont będzie wymagał coraz więcej materiału i nakładu pracy, ponieważ raz naruszona struktura łatwiej będzie ulegała dalszej degradacji (a podłogi będą się zapadały coraz głębiej). Życie w ciągłym remoncie to sytuacja, w której nikt nie chciałby się znaleźć – szczególnie w czasie stale rosnących kosztów materiałów budowlanych.

Ciągłe „kosmetyczne” remonty to niestety nie jedyna konsekwencja osiadającego domu. Proces ten może prowadzić także do poważnych awarii instalacji kanalizacyjnej lub ogrzewania podłogowego. A to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wzrostu rachunków – więc do kosztów remontu dochodzi zwiększenie kosztów życia. Nie możemy też całkowicie wykluczyć ryzyka poważnego wycieku, który doprowadzi do zalania. Pękające ściany mogą też wpłynąć na uszkodzenie instalacji elektrycznej, co może wiązać się z koniecznością ich kucia, a w skrajnych przypadkach – do uszkodzenia sprzętów elektrycznych.

NIE PRZEGAP: Wzmacnianie fundamentów i naprawa posadzek za pomocą iniekcji geopolimerowych

Osiadanie domu
Autor: Geobear Pękające mury i posadzki to konsekwencja osiadania budynku

Dodatkowo, decydując się na zignorowanie osiadania domu, decydujemy się na obniżenie jego wartości na rynku wtórnym. Naturalnie niewiele osób po wprowadzeniu się do nowego budynku będzie myślało o jego sprzedaży czy wynajmie – jednak to problem, który może powrócić w przyszłości.

W obliczu takich konsekwencji widzimy, że osiadanie domu to nie problem, który można przeczekać. Tym bardziej, że koszty związane z jego skutkami mogą znacznie przerosnąć koszty rozwiązania problemu – nie wspominając o niedogodnościach, których można pozbyć się szybko, skutecznie i na zawsze.

Zobacz prawdziwe realizacje z użyciem iniekcji geopolimerowych - OBEJRZYJ WIDEO z naprawy 13-cm osiadania domu w podwarszawskich Ząbkach ↓↓↓

Wideo geobear
Autor: Geobear Link: Kliknij i obejrzy WIDEO

Sposoby na osiadanie domu – jak wybrać właściwy?

Zdecydowanie mniej uciążliwa jest naprawa iniekcjami geopolimerowymi, która nie wymaga naruszania struktury domu, a naprawa trwa 1-2 dni. To nieinwazyjna metoda wzmacniania fundamentów, poziomowania i stabilizacji podłóg oraz wzmacniania gruntu.

Geobear - firma zajmująca się naprawą osiadających budynków za pomocą iniekcji geopolimerowych, stawia na profesjonalne podejście do każdej realizacji i kompleksowe rozpoznanie problemu. Dlatego pierwszym etapem naprawy osiadającego domu jest wizja lokalna, w trakcie której specjalista-inżynier przeprowadza badanie geotechniczne by ustalić nośność i rodzaj gruntu. Na jej podstawie przygotowuje wycenę i wraz z zespołem opracowuje projekt naprawy.

Po akceptacji wyceny i projektu przez właściciela budynku, przychodzi czas na naprawę. W razie potrzeby, na samym początku za pomocą specjalnych kamer przeprowadzany jest monitoring instalacji grzewczych i sanitarnych. Następnie zespół techników wykonuje nawierty o średnicy 12 mm, przez które wprowadzany jest niewrażliwy na wodę geopolimer, niwelujący uszkodzenia struktury domu związane z osiadaniem. Jego projektowana żywotność wynosi 100 lat. Dodatkowo, Geobear na każdą realizację zapewnia gwarancję ubezpieczeniową, którą można przekazać w przypadku sprzedaży nieruchomości.

Naprawa osiadającego domu iniekcjami geopolimerowymi to szybkie, nieuciążliwe i tanie rozwiązanie. Oszczędności w porównaniu do tradycyjnych metod naprawczych mogą wynieść nawet do 50%. Warto pamiętać, że szybka reakcja właściciela na objawy osiadania domu może znacznie obniżyć cenę naprawy – im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na zredukowanie kosztu do minimum.

Obejrzyj WIDEO - historia podbicia fundamentów i wzmocnienia gruntu w domu pani Joanny ze Zgierza ↓↓↓

osiadanie domu wideo
Autor: Geobear Link: Kliknij i obejrzy WIDEO
Partnerzy

Geobear Poland, ul. Domaniewska 39A, 00-761 Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE