Naprawa elewacji z Bolix Reno Term: przywróć piękno domu!

2020-06-15 13:45 Materiał sponsorowany Bolix
Realizacje Bolix
Autor: Bolix

Piękna elewacja to wizytówka domu - oraz jego zewnętrzna warstwa ochronna. Ubytki czy pęknięcia to nie tylko problem estetyczny! Co robić, gdy elewacja jest zniszczona lub zawilgocona? Jak skutecznie naprawić elewację, by służyła nam przez kolejne lata?

Przyczyny powstawania uszkodzeń elewacji

Jeśli ocieplenie było prawidłowo wykonane, to najmniej dokuczliwym znakiem czasu są zabrudzenia i zmiany kolorystyczne warstw wykończeniowych (tynków cienkowarstwowych, farb). Poważniejszym problemem istniejącego ocieplenia są osypujące się lub odpadające wyprawy tynkarskie, popękane warstwy wierzchnie (wyprawa tynkarska, warstwa zbrojona). Dodatkowo w takich sytuacjach dochodzą nieszczelności w połączeniu ocieplenia z elementami elewacji (stolarka otworowa, parapety, obróbki blacharskie, bariery, elementy mocowania instalacji itp.). Bardzo często na elewacjach występują również braki termoizolacji w obszarze ościeży okiennych i drzwiowych, loggii, płyt balkonowych itp. W ten sposób powstają tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, obszary w obudowie elewacji o wyższej przewodności cieplnej, gdzie najczęściej występują nieciągłości izolacji termicznej lub jest pocieniona. Także uszkodzenia mechaniczne, powstałe w wyniku nieprzewidzianych aktów wandalizmu, czy nieuważne manewry samochodowe wykonywane na parkingu osiedlowym to jedne z częstszych powodów powstawania uszkodzeń mechanicznych w najniższych partiach budynku.

Realizacje Bolix
Autor: Bolix

Jak skutecznie naprawić elewację?

Odpowiedzią na tzw. poważniejsze problemy jest system renowacyjny BOLIX RENO TERM. System BOLIX Reno Term To system naprawy ociepleń, wzmacniania lub wymiany warstw zewnętrznych (tj. warstwy zbrojonej i wyprawy tynkarskiej), odnawiania oraz odtwarzania wypraw tynkarskich, likwidacji pęknięć warstw wierzchnich ocieplenia, domocowywania ocieplenia niewłaściwie zainstalowanego.

Gdy głównym problemem ocieplonej elewacji nie jest aspekt „kosmetyczny”, a mycie zabrudzeń czy wykwitów biologicznych nie wystarczy, ponieważ uszkodzeniu uległy inne elementy ocieplenia, wówczas z pomocą przychodzi BOLIX RENO THERM – zaawansowany system naprawy usterek ocieplenia. O ile przy wykorzystaniu pierwszego poziomu renowacji ociepleń, przyczyny zabrudzeń i występowania „zaglonienia” są od razu widoczne, tak źródła usterek, jakie widać poniżej, nie są oczywiste. Aby więc skutecznie je naprawić, należy koniecznie znaleźć ich przyczynę i ocenić stan istniejącego ocieplenia. Zazwyczaj elewację można naprawić punktowo, ale czasami wykryte, wcześniej zignorowane błędy są na tyle rozległe, że należy rozważyć ponowne ocieplenie lub całkowicie nową instalację. W celu prawidłowej oceny najlepiej zlecić tą pracę specjaliście, który będzie w stanie doradzić, jakie kroki należy podjąć by elewacja cieszyła oko mieszkańców i spełniała swoje założenia termoizolacyjne.

Infografika Bolix
Autor: Bolix

Poniższe zdjęcia prezentują przykłady które początkowo wymagały relatywnie mało skomplikowanych napraw, których nie należy ignorować, ponieważ z czasem przerodzą się w poważny problem. Dziś, gdy uszkodzenia są bardzo rozległe i nieodwracalne, koszt naprawy może pochłonąć nawet kilkaset tysięcy złotych.

Drobne skazy na elewacji prowadzą do poważnych uszkodzeń, degradacji i utraty właściwości ocieplenia.

Realizacje Bolix
Autor: Bolix

Skuteczna i profesjonalna naprawa elewacji

Do prawidłowej identyfikacji stanu istniejącego ocieplenia stosuje się rozmaite metody. Najpopularniejsza jest diagnostyka odkrywkowa, podczas której ocenia się odsłonięte elementy ocieplenia, dokonuje analiz organoleptycznych, a często również ocen wykorzystujących odpowiedni sprzęt i urządzenia badawcze oraz jeśli to konieczne diagnostykę laboratoryjną. Dążąc do systematycznego zwiększania trwałości ociepleń, BOLIX od kilkunastu lat specjalizuje się w opracowywaniu technologii naprawczych i renowacjach elewacji, czego dowodem jest wydana przez ITB Rekomendacja Techniczna RT ITB1015/2014 na jedyny tego typu w Polsce system naprawczy o wielofunkcyjnym zakresie działania. Jak podkreśla Paweł Gaciek – Dyrektor Technicznej Obsługi Klienta BOLIX: Opracowaliśmy szereg sposobów i metod naprawczych dostosowanych do konkretnych przypadków renowacji. Służą one najczęściej inwestorom, zarządcom nieruchomości i innym właścicielom obiektów budowlanych do oceny i oszacowania zakresu napraw. Z naszych wskazówek chętnie korzystają specjaliści budowlani, projektanci oraz rzeczoznawcy z zakresu budownictwa, traktując je jako najistotniejsze informacje pomocnicze przy tworzeniu opinii technicznych, ekspertyz lub projektów napraw.

 

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE