Ile kosztuje remont mieszkania? Za co zapłacimy najwięcej?

2023-09-06 11:53 Materiał sponsorowany
Remont mieszkania
Autor: materiał prasowy BNP Paribas Przygotowując się na remont mieszkania, trzeba sprawdzić aktualne ceny materiałów i usług budowlanych, a ponadto pamiętać o niespodziewanych wydatkach

Obecnie nawet nieduży remont mieszkania często wiąże się z poważnymi wydatkami. Jeśli ostatni remont robiliśmy kilka lat temu, mogą zaskoczyć nas aktualne ceny materiałów budowlanych i wyposażenia, a także usług firm remontowych. Przyjrzyjmy się za co podczas remontu mieszkania zapłacimy najwięcej. Sprawdźmy, jak przygotować się finansowo do tego wyzwania.

Nawet jeśli remont wykonujemy własnymi siłami lub korzystamy z pomocy rodziny bądź przyjaciół, istnieje spora szansa, że nadszarpnie on nasz domowy budżet. Żeby odpowiednio przygotować się na wszystkie koszty związane z remontem, warto jest być na bieżąco.

Co przy remoncie podrożało najbardziej?

Według danych opublikowanych przez grupę PSB, materiały budowlane podrożały w pierwszej połowie 2023 względem analogicznego okresu 2022 roku o 9%. Ceny wzrosły w 14 grupach towarowych, ale – co ciekawe – też spadły w 5. Warto zaznaczyć, że np. cement i wapno zdrożały aż o 27%!

Remont nie jest przedsięwzięciem, na które decydujemy się co roku, dlatego, jeśli ostatni raz śledziliśmy promocje w sklepach budowlanych kilka lat temu, obecnie trzeba przygotować się na inne ceny w każdej grupie produktów.

Analogicznie do cen materiałów zwiększyły się ceny usług specjalistów. Z raportu zleconego przez OLX i Fixly, przeprowadzonego w lutym 2023 roku wynika, że aż 2/3 respondentów podjęło się np. samodzielnego tapetowania ścian, a 42% wykończyło podłogę bez pomocy fachowca. 36% badanych samodzielnie wyburza ściany, a 32% montuje drzwi. Zważywszy na wysokie ceny usług firm remontowych – nie powinno to nikogo dziwić. Przez pewien czas ceny nieznacznie malały, jednak od maja 2023 znów rosną.

Trzecim ważnym kosztem remontu mieszkania, którego często się nie uwzględnia, jest sprzęt. To kolejne kilka-kilkanaście tysięcy złotych, które trzeba doliczyć do kosztorysu, a także następna grupa produktów, w której ceny wzrosły. Według danych PSB wyposażenie AGD podrożało o 8%.

Jak policzyć koszt kredytu na remont mieszkania?

Jednym ze sposobów na sfinansowanie wymarzonego remontu jest kredyt gotówkowy. Dzięki niemu pieniądze na materiały, sprzęt i specjalistów zyskujemy wkrótce po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej, a zobowiązanie spłacimy w wygodnych ratach. Przy wyborze tego rozwiązania ważne jest jednak dokładne oszacowanie, jakiej kwoty kredytu na remont mieszkania potrzebujemy. Dobrze też założyć pewną rezerwę finansową, związaną m.in. z kolejnymi podwyżkami czy nieprzewidzianymi wydatkami.

Ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu gotówkowego zależy od analizy twojej zdolności kredytowej. Bank oceni ją na podstawie informacji, jakie mu podasz.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla przykładu reprezentatywnego kredytu gotówkowego na 24.08.2023 wynosi 16,96%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 38 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 54 145,41 zł oprocentowanie stałe 12,99% w skali roku, całkowity koszt kredytu 16 145,41 zł (prowizja 2280 zł; odsetki 13 865,41 zł) 60 miesięcznych rat (59 po 864,42 zł i jedna 864,63 zł).

Kredyt gotówkowy dostępny jest w kwocie od 1000 zł do 230 000 zł, na okres od 6 do 120 miesięcy, przy czym na okres od 85 miesięcy dla kwot powyżej 10 000 zł. Ostateczne warunki cenowe kredytu dotyczące oprocentowania i prowizji są ustalane w toku indywidualnych negocjacji z Klientem prowadzonych na etapie zawierania umowy kredytu.

Szczegółowe informacje o kredycie oraz ubezpieczeniu, dostępne są w centrach klienta banku oraz na stronie www.bnpparibas.pl. Dostępność produktu zależy od analizy zdolności kredytowej Klienta. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Artykuł sponsorowany.

Źródło:

  • https://www.grupapsb.com.pl/centrum-prasowe/trendy-cenowe/trend/zmiany-cen-materialow-budowlanych-oraz-do-domu-i-ogrodu-w-czerwcu-i-za-6-miesiecy-2023-r.html

  • https://www.muratorplus.pl/biznes/raporty-i-prognozy/do-jakich-prac-remontowych-szukamy-fachowcow-a-co-robimy-sami-raport-aa-259T-9sSq-fW1h.html

  • https://www.wielkiebudowanie.pl/go.live.php/PL-H80/barometr-cen-w-budownictwie.html

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE