Zamgławianie termiczne: sposób na bezpieczny dom wolny od patogenów

Zamgławianie termiczne pozwoli na skuteczną dezynfekcję wnętrz naszego domu. Odpowiednio zastosowane urządzenie usunie z powietrza grzyby, bakterie a także wirusy, w tym COVID-19. To jednak nie wszystko, generator mgły połączony z systemem alarmowym wpłynie także na bezpieczeństwo budynku. Dowiedz się więcej o generatorach mgły.
Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna jest ogromnym problemem z uwagi na zagrożenie zdrowia, życia i uciążliwe obostrzenia społeczne. Trudności, z jakimi spotykają się służby sanitarne, spowodowane są głównie wysokim współczynnikiem reprodukcji wirusa SARS CoV -2. Neutralizacja samego koronawirusa jest stosunkowo łatwa w porównaniu z endosporami, jednakże istnieją obawy że skuteczny lek na COVID – 19 może nigdy nie powstać. Wyścig firm farmaceutycznych trwa. Od rozpoczęcia pandemii równolegle do badań nad szczepionką trwały prace nad opracowaniem szybkiej i bezpiecznej metody sanityzacji dużych obiektów i pomieszczeń przy relatywnie niskich kosztach. Twórcom zależało na jak najkrótszym wyłączeniu z użytkowania obiektu, w którym pojawiło się ognisko zakażeń.
Nowatorskim sposobem który zyskuje przewagę nad bardzo popularną metodą ozonowania, jest dezynfekcja przez zamgławianie termiczne. Takie rozwiązanie zapewnia generator mgły Synova foG w ofercie firmy EUROALARM. Wydajność tego urządzenia pozwala w czasie ok 6 minut wypełnić aerozolem pomieszczenie o kubaturze do 4000 m3. Dzięki tak dużej wydajności i wyjątkowym właściwościom aerozolu dochodzi do bardzo szybkiego oczyszczenia powietrza. W pierwszej kolejności następuje oczyszczenie mechanicznie, przez kontakt mikrokropel, które sumarycznie mają bardzo dużą powierzchnię.

Jak skutecznie zdezynfekować dom?
Producent przygotował również ofertę dla klienta indywidualnego, który chciałby korzystać z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie także w swoim domu. Do tego celu stworzono model serii 300, który pozwala na jednorazową sanityzację mieszkania o kubaturze 300 m3. Aerozol skutecznie dotrze do wszystkich pomieszczeń, o ile zostaną otwarte przejścia. W przypadku większych domów, takim urządzeniem zamgławiać należy każdą kondygnację osobno. Do samodzielnego zamgławiania mieszkań należy używać płynu, o którym piszemy w punkcie ( a ) – poniżej.
Inwestora indywidualnego do systemu Synova foG może przekonać jeszcze dodatkowa funkcja – automatyczne zamglenie pomieszczeń w chwili włamania.
Bezpieczeństwo i skuteczność tej metody wzrasta dzięki zastosowaniu odpowiednich procedur i substancji biobójczych, które mogą być dodawane w zależności od potrzeb. Należy zaznaczyć, że tylko nieliczne substancje biobójcze mogą być stosowane w metodzie termicznej. Aerozol w 80% składa się z nośnika i w 20 % z pozostałych składników i substancji czynnej. Przewagą tak wytworzonej mgły są małe krople o średnicy od 1 do 5 mikronów, dzięki czemu zawiesina może długo utrzymywać się w powietrzu, głęboko penetrując mikroszczeliny wszystkich powierzchni. Mgła utrzymuje się przez ok 1-3 godziny (można przewietrzyć już po 30 minutach) i samoistnie zanika. Stosowany w Synova foG specjalny płyn eksploatacyjny posiada analizę mikrobiologiczną i ocenę toksykologiczną producenta. Podstawowy preparat jest nietoksyczny – składa się z glikolu, wody, alkoholu, surfaktantów i substancji zapachowych.
W ofercie są również płyny zawierające substancje biobójcze, które zapewniają rozpylanemu aerozolowi różne zastosowania:
- a – Płyn który zawiera surfaktant służy do mechanicznego oczyszczania i odświeżania powietrza (także w obecności ludzi i zwierząt). Użycie Synova foG nie wymaga przeszkolonego personelu i środków ochrony osobistej;
- b – Płyn do dezynfekcji z zarejestrowanym preparatem w Urzędzie Wyrobów Medycznych i Biobójczych (do neutralizacji grzybów, bakterii, koronawirusów i spor) z zachowaniem obostrzeń BHP;
- c – Płyn do zwalczania insektów (głównie w przemyśle hodowlanym i obróbce drewna) z zachowaniem rygorów BHP.

Dom bezpieczny i chroniony - nie tylko przed patogenami
Generator Synova foG może być używany także w systemach bezpieczeństwa przeciwpożarowego i jako system antykradzieżowy. Straż pożarna wykorzystuje tego typu zamgławiacze do sprawdzania systemów oddymiania (poprawności zaprojektowanych klap dymnych i ich wysterowania). Spotyka się także instalacje, w których generator zamontowany na stałe pełni w danym obiekcie dwie funkcje:
- cyklicznie sanityzuje po załadowaniu płynu z substancją czynną,
- elementu systemu antykradzieżowego. Generator sterowany przez system przeciwwłamaniowy lub kamery CCTV, w chwili wykrycia włamania do obiektu zamgławia przestrzeń. W takiej sytuacji intruz po 10 sekundach traci orientację w wyniku gwałtownego spadku przejrzystości powietrza, nawet do 0,5 m.
System Synova Fog pozbawiony jest wad ozonowania. Nie jest szkodliwy dla elektroniki i nie wchodzi w reakcję z elementami gumowymi. Można więc zamgławiać tą metodą wyposażony w komputer domowy gabinet czy pokój ucznia. Nie powoduje korozji, nie pozostawia osadu, smug, itp. Czy używając podstawowego płynu z surfaktantem można dokonać dezynfekcji powierzchni gwarantującej 99,99 % odkażenia? Zalecane jest wówczas przetarcie mechaniczne powierzchni z użyciem odpowiednich preparatów, gdyż wszystkie patogeny zostały sprowadzone przez opadającą mgłę „do parteru”.
Szeroka gama generatorów Synova foG pozwala na dobór urządzenia do wielkości pomieszczeń poddawanych zamgleniu i intensywności używania. Najmniejsze generatory pozwalają na zamglenie kubatury od 50 m3 do 200 m3 w kilkanaście sekund, bardziej wydajne od 1500 m3 do 6000 m3 w kilka minut. Ceny zaczynają się od ok. 3 tys. zł. Płyn stanowiący źródło aerozolu jest umieszczany w prostym, łatwo dostępnym zasobniku urządzenia i jest elementem eksploatacyjnym.