Zamgławianie termiczne: sposób na bezpieczny dom wolny od patogenów

2021-02-08 10:06 Materiał sponsorowany
System alarmowy UKARA
Autor: Euroalarm Generator mgły Synova foG serii M300 do mieszkania lub biura o kubaturze do 300 m3. Dostępne są wersje o wydajności do 500 / 800 / 1500 m3

Zamgławianie termiczne pozwoli na skuteczną dezynfekcję wnętrz naszego domu. Odpowiednio zastosowane urządzenie usunie z powietrza grzyby, bakterie a także wirusy, w tym COVID-19. To jednak nie wszystko, generator mgły połączony z systemem alarmowym wpłynie także na bezpieczeństwo budynku. Dowiedz się więcej o generatorach mgły.

Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna jest ogromnym problemem z uwagi na zagrożenie zdrowia, życia i uciążliwe obostrzenia społeczne. Trudności, z jakimi spotykają się służby sanitarne, spowodowane są głównie wysokim współczynnikiem reprodukcji wirusa SARS CoV -2. Neutralizacja samego koronawirusa jest stosunkowo łatwa w porównaniu z endosporami, jednakże istnieją obawy że skuteczny lek na COVID – 19 może nigdy nie powstać. Wyścig firm farmaceutycznych trwa. Od rozpoczęcia pandemii równolegle do badań nad szczepionką trwały prace nad  opracowaniem szybkiej i bezpiecznej metody sanityzacji dużych obiektów i pomieszczeń przy relatywnie niskich kosztach. Twórcom zależało na jak najkrótszym wyłączeniu z użytkowania obiektu, w którym pojawiło się ognisko zakażeń.

Nowatorskim sposobem który zyskuje przewagę nad bardzo popularną metodą ozonowania, jest dezynfekcja przez zamgławianie termiczne. Takie rozwiązanie zapewnia generator mgły Synova foG w ofercie firmy EUROALARM. Wydajność tego urządzenia pozwala w czasie ok 6 minut wypełnić aerozolem pomieszczenie o kubaturze do 4000 m3. Dzięki tak dużej wydajności i wyjątkowym właściwościom aerozolu dochodzi do bardzo szybkiego oczyszczenia powietrza. W pierwszej kolejności następuje oczyszczenie mechanicznie, przez kontakt mikrokropel, które sumarycznie mają bardzo dużą powierzchnię.

Synova Euroalarm - stop patogenom
Autor: Euroalarm

Jak skutecznie zdezynfekować dom?

Producent przygotował również ofertę dla klienta indywidualnego, który chciałby korzystać z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie także w swoim domu. Do tego celu stworzono model serii 300, który pozwala na jednorazową sanityzację mieszkania o kubaturze 300 m3. Aerozol skutecznie dotrze do wszystkich pomieszczeń, o ile zostaną otwarte przejścia. W przypadku większych domów, takim urządzeniem zamgławiać należy każdą kondygnację osobno. Do samodzielnego zamgławiania mieszkań należy używać płynu, o którym piszemy w punkcie ( a ) – poniżej.                                                                                                                                                            

Inwestora indywidualnego do systemu Synova foG  może przekonać jeszcze dodatkowa funkcja – automatyczne zamglenie pomieszczeń w chwili włamania. 

Bezpieczeństwo i skuteczność tej metody wzrasta dzięki zastosowaniu odpowiednich procedur i substancji biobójczych, które mogą być dodawane w zależności od potrzeb. Należy zaznaczyć, że tylko nieliczne substancje biobójcze mogą być stosowane w metodzie termicznej. Aerozol w 80% składa się z nośnika i w 20 % z pozostałych składników i substancji czynnej. Przewagą tak wytworzonej mgły są małe krople o średnicy od 1 do 5 mikronów, dzięki czemu zawiesina może długo utrzymywać się w powietrzu, głęboko penetrując mikroszczeliny wszystkich powierzchni. Mgła utrzymuje się przez ok 1-3 godziny (można przewietrzyć już po 30 minutach) i samoistnie zanika. Stosowany w Synova foG specjalny płyn eksploatacyjny posiada analizę mikrobiologiczną i ocenę toksykologiczną producenta. Podstawowy preparat jest nietoksyczny  – składa się z glikolu, wody, alkoholu, surfaktantów i substancji zapachowych.

W ofercie są również płyny zawierające substancje biobójcze, które zapewniają rozpylanemu aerozolowi różne zastosowania:

  • a – Płyn który zawiera surfaktant służy do mechanicznego oczyszczania i odświeżania powietrza (także w obecności ludzi i zwierząt). Użycie Synova foG nie wymaga przeszkolonego personelu i środków ochrony osobistej;                                                                                                                                                       
  • b – Płyn do dezynfekcji z zarejestrowanym preparatem w Urzędzie Wyrobów Medycznych i Biobójczych (do neutralizacji grzybów, bakterii, koronawirusów i spor) z zachowaniem obostrzeń BHP;                                                                                                                                                                         
  • c – Płyn do zwalczania insektów (głównie w przemyśle hodowlanym i obróbce drewna) z zachowaniem rygorów BHP.
Synova Euroalarm - stop patogenom
Autor: Euroalarm

Dom bezpieczny i chroniony - nie tylko przed patogenami

Generator Synova foG może być używany także w systemach bezpieczeństwa przeciwpożarowego i jako system antykradzieżowy. Straż pożarna wykorzystuje tego typu zamgławiacze do sprawdzania systemów oddymiania (poprawności zaprojektowanych klap dymnych i ich wysterowania). Spotyka się także instalacje, w których generator zamontowany na stałe pełni w danym obiekcie dwie funkcje:

  • cyklicznie sanityzuje po załadowaniu płynu z substancją czynną,
  • elementu systemu antykradzieżowego. Generator sterowany przez system przeciwwłamaniowy lub kamery CCTV, w chwili wykrycia włamania do obiektu zamgławia przestrzeń. W takiej sytuacji intruz po 10 sekundach traci orientację w wyniku gwałtownego spadku przejrzystości powietrza, nawet do 0,5 m.

System Synova Fog pozbawiony jest wad ozonowania. Nie jest szkodliwy dla elektroniki i nie wchodzi w reakcję z elementami gumowymi. Można więc zamgławiać tą metodą wyposażony w komputer domowy gabinet czy pokój ucznia. Nie powoduje korozji, nie pozostawia osadu, smug, itp. Czy używając podstawowego płynu z surfaktantem można dokonać dezynfekcji powierzchni gwarantującej 99,99 % odkażenia? Zalecane jest wówczas przetarcie mechaniczne powierzchni z użyciem odpowiednich preparatów, gdyż wszystkie patogeny zostały sprowadzone przez opadającą mgłę „do parteru”.

Synova foG od Euroalarm

Szeroka gama generatorów Synova foG pozwala na dobór urządzenia do  wielkości pomieszczeń poddawanych zamgleniu i intensywności używania. Najmniejsze generatory pozwalają na zamglenie  kubatury od 50 m3 do 200 m3 w kilkanaście sekund, bardziej wydajne od 1500 m3 do 6000 m3 w kilka minut. Ceny zaczynają się od ok. 3 tys. zł. Płyn stanowiący źródło aerozolu  jest umieszczany w prostym, łatwo dostępnym zasobniku urządzenia i jest elementem eksploatacyjnym. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE