Szybciej, bez wykopów i zrywania podłóg. Wzmacnianie fundamentów i naprawa posadzek za pomocą iniekcji geopolimerowych

2021-12-06 14:00 Materiał sponsorowany
Artykuł Geobear
Autor: Geobear

Bardzo częstym problemem, z jakim borykają się właściciele domów jednorodzinnych jest osiadanie budynku w wyniku niewłaściwego zagęszczenia gruntu na początkowym etapie budowy. Po kilku latach użytkowania pojawiają się problemy z osiadaniem domu, fundamentów i posadzek.

Jak rozpoznać osiadanie budynków?

Pierwszą oznaką osiadania domu jest pojawienie się pęknięć na ścianach lub zapadanie się posadzek. Pęknięcia spowodowane osiadaniem (zazwyczaj poziome, lub w narożnikach domu) zwykle pojawiają się nagle na tynkach wewnątrz i na zewnątrz budynku. Łatwo je rozpoznać, bo zwykle są grubsze niż te drobne, włoskowate, które mogą powstawać w wyniku naturalnych ruchów konstrukcji. Będą najczęściej wyglądać tak, jak na zdjęciu:

Pęknięcia na ścianach
Autor: Geobear Link: Pęknięcia na ścianach

Łatwo również zauważyć dostrzec osiadanie podłogi. Między listwami przypodłogowymi, a podłogą zaczynają się pojawiać szczeliny, a na powierzchniach posadzek mogą pojawić się pęknięcia lub nierówności.

Pęknięcia na ścianach
Autor: Geobear

W wyniku osiadania również drzwi i okna mogą się blokować i nie domykać. Często też pojawiają się rozszczelnienia w miejscu styku przybudówki (np. garażu, tarasu, czy ganku) z budynkiem głównym. Sprawiają wrażenie, jakby odrywały się od domu.

Widząc to wszystko właściciel często decyduje się na generalny remont, chcąc zamaskować nieestetyczne i uciążliwe pęknięcia. Zaczyna się zrywanie i wymiana popękanych płytek, tynkowanie spękanych ścian. To błąd! Takie działania tylko maskują problem, który zaraz ponownie wypłynie, narażając nas na niepotrzebne koszty dodatkowe. Należy zażegnać problem u źródła. Kiedy przyczyna problemu zostanie zdiagnozowana, lub właściciel podejrzewa, że jest to osiadanie domu, staje przed wyborem metody. Zazwyczaj ma do wyboru albo tradycyjne, uciążliwe metody betonowe, wiążące się z  wykopami, albo szybkie, małoinwazyjne iniekcje geopolimerowe.

Czym są iniekcje geopolimerowe i ich zastosowanie we wzmocnieniu fundamentów

Iniekcje geopolimerowe to jedna z metod napraw budowlanych polegająca na “wstrzyknięciu” w grunt ekspansywnych żywic, które szybko penetrują podłoże i osiągają swoje właściwości nośne w bardzo krótkim czasie. Materiał osiąga 90-95% zakładanej wytrzymałości w czasie ok. 90  sekund. Co w praktyce oznacza, że metoda jest nieodczuwalna dla codziennego funkcjonowania - nie ma konieczności opuszczania domu, czy usuwania mebli.

Dzięki temu iniekcje stanowią szybką i nieuciążliwą alternatywę dla tradycyjnych metod betonowych, które wiążą się z długim oczekiwaniem na związanie i zastygnięcie cementu.

Zobacz WIDEO:

Iniekcja geopolimerowa
Autor: Geobear Link: Zobacz WIDEO

Jakie korzyści, dla właściciela domu oznaczają naprawy z użyciem iniekcji geopolimerowych?

  • Metoda nieodczuwalna dla normalnego funkcjonowania domu i domowników. Bez wyprowadzki z domu, czy usuwania mebli na czas napraw.
  • Małoinwazyjne – bez zrywania posadzek, naprawa wykonywana z użyciem przewiertów w podłodze o średnicy 12 mm
  • Szybkie – większość prac naprawczych w domach jednorodzinnych zamyka się w przedziale 1-2 dni
  • Gwarancja – zapewniamy 5-letnią gwarancję na nasze usługi
  • Precyzyjne – proces dokładnie monitorowany przy użyciu laserowych narzędzi
Pęknięcia na ścianach
Autor: Geobear

Bardzo istotną właściwością iniekcji geopolimerowych jest możliwość ich zastosowania w bardzo szerokim zakresie temperaturowym: od - 20°C do + 60°C. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne w Polsce, prace naprawcze można wykonywać niezależnie od pory roku.

Jak w praktyce wygląda naprawa z użyciem metody iniekcji geopolimerowych?

Tradycyjne metody polegające na wylaniu, czy wtryskiwaniu betonu wymagają dużej ingerencji w posadowienie domu. W praktyce oznacza to zerwanie posadzki, głębokie wykopy z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego w celu bądź to wylania betonu, bądź instalacji betonowych pali. Teren wokół domu, którego fundamenty podbijane są w ten sposób zamienia się w zrujnowany plac budowy. Zniszczone zostają nie tylko podłogi i posadzki, ale podwórko, podjazd i teren zielony (trawnik, ogródek) wokół remontowanego domu.

Tymczasem iniekcje geopolimerowe ograniczają się do minimalnie uciążliwych przewiertów o średnicy 12 mm, w których umieszczane są pakery iniekcyjne - metalowe rurki, przez który wstrzykiwany jest geopolimer. Otwory iniekcyjne po podaniu materiału są na powrót zasklepiane. Jak zostało to wspomniane wcześniej, geopolimer osiąga swoją wytrzymałość użytkową w pierwszych minutach po iniekcji, co oznacza, że w tym czasie można normalnie korzystać z posadzki. Co więcej - nie ma konieczności usuwania mebli, czy wyprowadzki z domu na czas remontu. Życie domowe może toczyć się normalnym trybem podczas naszych prac.

Iniekcja geopolimerowa
Autor: Geobear

Zobacz prawdziwe realizacje z użyciem iniekcji geopolimerowych.OBEJRZYJ WIDEO, poznaj opinie Klientów

Realizacja nr 1: Dom jednorodzinny położony w Lubinie. W domu pana Marka popękała posadzka w kuchni i łazience. Zaczęła osiadać podłoga. Listwy przypodłogowe odkleiły się od podłóg, odsłaniając 2-centymetrowe szpary. Panele na podłogach w salonie i sypialni zaczęły sprężynować, co dawało się wyraźnie odczuć podczas chodzenia. W wyniku badań geotechnicznych okazało się, że wykonawca nie zagęścił odpowiednio gruntu pod fundamentami. Stąd przyczyna osiadania.

Szczegółowy opis realizacji projektu: TUTAJ

Obejrzyj WIDEO z wypowiedzią właściciela domu w Lubinie, któy zdecydował się na naprawy w technologii iniekcji geopolimerowych.

Iniekcja geopolimerowa
Autor: Geobear Link: Zobacz WIDEO

Realizacja nr 2: Podbijanie fundamentów domu za pomocą pali geopolimerowych, Świebodzin

Domu jednorodzinny w miejscowości Nowy Dworek, ok. Świebodzina. Dom w stanie surowym zamkniętym, w trakcie budowy i wykańczania. Właściciele już podczas budowy odkryli problemy z osiadaniem. Wykonali badania geotechniczne, które wykazały, że dom jest posadowiony na torfie, który praktycznie nie ma żadnych właściwości nośnych.

Szczegółowy opis realizacji projektu: TUTAJ

Obejrzyj WIDEO z wypowiedzią właściciela domu w Świebodzinie, któy zdecydował się na naprawy w technologii iniekcji geopolimerowych.

Iniekcja geopolimerowa
Autor: Geobear Link: Zobacz WIDEO

ZAMÓW konsultację i badanie geotechniczne - skontaktuj się!

Jeśli podejrzewasz, że Twój dom osiada - SKONTAKTUJ się w celu niezobowiązującej konsultacji jednego z inżynierów firmy Geobear: 

Partnerzy

Geobear Poland, ul. Domaniewska 39A, 00-761 Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE