Szybciej, bez wykopów i zrywania podłóg. Wzmacnianie fundamentów i naprawa posadzek za pomocą iniekcji geopolimerowych

2020-12-02 8:41 Materiał sponsorowany Katarzyna Sarba
Artykuł Geobear
Autor: Geobear

Bardzo częstym problemem, z jakim borykają się właściciele domów jednorodzinnych jest osiadanie budynku w wyniku niewłaściwego zagęszczenia gruntu na początkowym etapie budowy. Po kilku latach użytkowania pojawiają się problemy z osiadaniem domu, fundamentów i posadzek.

Jak rozpoznać osiadanie budynków?

Pierwszą oznaką osiadania domu jest pojawienie się pęknięć na ścianach lub zapadanie się posadzek. Pęknięcia spowodowane osiadaniem (zazwyczaj poziome, lub w narożnikach domu) zwykle pojawiają się nagle na tynkach wewnątrz i na zewnątrz budynku. Łatwo je rozpoznać, bo zwykle są grubsze niż te drobne, włoskowate, które mogą powstawać w wyniku naturalnych ruchów konstrukcji. Będą najczęściej wyglądać tak, jak na zdjęciu:

Pęknięcia na ścianach
Autor: Geobear Link: Pęknięcia na ścianach

Łatwo również zauważyć dostrzec osiadanie podłogi. Między listwami przypodłogowymi, a podłogą zaczynają się pojawiać szczeliny, a na powierzchniach posadzek mogą pojawić się pęknięcia lub nierówności.

Pęknięcia na ścianach
Autor: Geobear

W wyniku osiadania również drzwi i okna mogą się blokować i nie domykać. Często też pojawiają się rozszczelnienia w miejscu styku przybudówki (np. garażu, tarasu, czy ganku) z budynkiem głównym. Sprawiają wrażenie, jakby odrywały się od domu.

Widząc to wszystko właściciel często decyduje się na generalny remont, chcąc zamaskować nieestetyczne i uciążliwe pęknięcia. Zaczyna się zrywanie i wymiana popękanych płytek, tynkowanie spękanych ścian. To błąd! Takie działania tylko maskują problem, który zaraz ponownie wypłynie, narażając nas na niepotrzebne koszty dodatkowe. Należy zażegnać problem u źródła. Kiedy przyczyna problemu zostanie zdiagnozowana, lub właściciel podejrzewa, że jest to osiadanie domu, staje przed wyborem metody. Zazwyczaj ma do wyboru albo tradycyjne, uciążliwe metody betonowe, wiążące się z  wykopami, albo szybkie, małoinwazyjne iniekcje geopolimerowe.

Czym są iniekcje geopolimerowe i ich zastosowanie we wzmocnieniu fundamentów

Iniekcje geopolimerowe to jedna z metod napraw budowlanych polegająca na “wstrzyknięciu” w grunt ekspansywnych żywic, które szybko penetrują podłoże i osiągają swoje właściwości nośne w bardzo krótkim czasie. Materiał osiąga 90-95% zakładanej wytrzymałości w czasie ok. 90  sekund. Co w praktyce oznacza, że metoda jest nieodczuwalna dla codziennego funkcjonowania - nie ma konieczności opuszczania domu, czy usuwania mebli.

Dzięki temu iniekcje stanowią szybką i nieuciążliwą alternatywę dla tradycyjnych metod betonowych, które wiążą się z długim oczekiwaniem na związanie i zastygnięcie cementu.

Zobacz WIDEO:

Iniekcja geopolimerowa
Autor: Geobear Link: Zobacz WIDEO

Jakie korzyści, dla właściciela domu oznaczają naprawy z użyciem iniekcji geopolimerowych?

  • Metoda nieodczuwalna dla normalnego funkcjonowania domu i domowników. Bez wyprowadzki z domu, czy usuwania mebli na czas napraw.
  • Małoinwazyjne – bez zrywania posadzek, naprawa wykonywana z użyciem przewiertów w podłodze o średnicy 12 mm
  • Szybkie – większość prac naprawczych w domach jednorodzinnych zamyka się w przedziale 1-2 dni
  • Gwarancja – zapewniamy 5-letnią gwarancję na nasze usługi
  • Precyzyjne – proces dokładnie monitorowany przy użyciu laserowych narzędzi
Pęknięcia na ścianach
Autor: Geobear

Bardzo istotną właściwością iniekcji geopolimerowych jest możliwość ich zastosowania w bardzo szerokim zakresie temperaturowym: od - 20°C do + 60°C. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne w Polsce, prace naprawcze można wykonywać niezależnie od pory roku.

Jak w praktyce wygląda naprawa z użyciem metody iniekcji geopolimerowych?

Tradycyjne metody polegające na wylaniu, czy wtryskiwaniu betonu wymagają dużej ingerencji w posadowienie domu. W praktyce oznacza to zerwanie posadzki, głębokie wykopy z użyciem ciężkiego sprzętu budowlanego w celu bądź to wylania betonu, bądź instalacji betonowych pali. Teren wokół domu, którego fundamenty podbijane są w ten sposób zamienia się w zrujnowany plac budowy. Zniszczone zostają nie tylko podłogi i posadzki, ale podwórko, podjazd i teren zielony (trawnik, ogródek) wokół remontowanego domu.

Tymczasem iniekcje geopolimerowe ograniczają się do minimalnie uciążliwych przewiertów o średnicy 12 mm, w których umieszczane są pakery iniekcyjne - metalowe rurki, przez który wstrzykiwany jest geopolimer. Otwory iniekcyjne po podaniu materiału są na powrót zasklepiane. Jak zostało to wspomniane wcześniej, geopolimer osiąga swoją wytrzymałość użytkową w pierwszych minutach po iniekcji, co oznacza, że w tym czasie można normalnie korzystać z posadzki. Co więcej - nie ma konieczności usuwania mebli, czy wyprowadzki z domu na czas remontu. Życie domowe może toczyć się normalnym trybem podczas naszych prac.

Iniekcja geopolimerowa
Autor: Geobear

Zobacz prawdziwe realizacje z użyciem iniekcji geopolimerowych.OBEJRZYJ WIDEO, poznaj opinie Klientów

Realizacja nr 1: Dom jednorodzinny położony w Lubinie. W domu pana Marka popękała posadzka w kuchni i łazience. Zaczęła osiadać podłoga. Listwy przypodłogowe odkleiły się od podłóg, odsłaniając 2-centymetrowe szpary. Panele na podłogach w salonie i sypialni zaczęły sprężynować, co dawało się wyraźnie odczuć podczas chodzenia. W wyniku badań geotechnicznych okazało się, że wykonawca nie zagęścił odpowiednio gruntu pod fundamentami. Stąd przyczyna osiadania.

Szczegółowy opis realizacji projektu: TUTAJ

Obejrzyj WIDEO z wypowiedzią właściciela domu w Lubinie, któy zdecydował się na naprawy w technologii iniekcji geopolimerowych.

Iniekcja geopolimerowa
Autor: Geobear Link: Zobacz WIDEO

Realizacja nr 2: Podbijanie fundamentów domu za pomocą pali geopolimerowych, Świebodzin

Domu jednorodzinny w miejscowości Nowy Dworek, ok. Świebodzina. Dom w stanie surowym zamkniętym, w trakcie budowy i wykańczania. Właściciele już podczas budowy odkryli problemy z osiadaniem. Wykonali badania geotechniczne, które wykazały, że dom jest posadowiony na torfie, który praktycznie nie ma żadnych właściwości nośnych.

Szczegółowy opis realizacji projektu: TUTAJ

Obejrzyj WIDEO z wypowiedzią właściciela domu w Świebodzinie, któy zdecydował się na naprawy w technologii iniekcji geopolimerowych.

Iniekcja geopolimerowa
Autor: Geobear Link: Zobacz WIDEO

ZAMÓW konsultację i badanie geotechniczne - skontaktuj się!

Jeśli podejrzewasz, że Twój dom osiada - SKONTAKTUJ się w celu niezobowiązującej konsultacji jednego z inżynierów firmy Geobear: 

  • 885 804 600 lub kontakt@geobear.com
Partnerzy

Geobear Poland, ul. Domaniewska 39A, 00-761 Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE