Jak ochronić rury przed zamarzaniem? Systemy grzewcze do rur

2021-01-07 13:26 Materiał sponsorowany
Elektryczne instalacje grzewcze nVent
Autor: nVent RAYCHEM

Zima to nie tylko białe, zjawiskowe krajobrazy ale również zamarzające rury i wrażliwe instalacje domowe. Dlatego warto zainstalować systemy grzewcze, które zapewnią pełen komfort i bezpieczeństwo utrzymania budynków.

Elektryczne znaczy drogie?

Taki panuje stereotyp. Jednak nowoczesne, inteligentne systemy sterowania potrafią ograniczyć zużycie energii tak – aby systemy pracowały tylko wtedy, gdy są potrzebne. Utrzymanie dodatnich temperatur wzdłuż rur narażonych na zamarzanie które załączają się kilka razy w zimowych miesiącach, gdy temperatura spada poniżej zera  jest praktycznie niezauważalne na rachunkach za energię elektryczną. Właśnie wtedy system zapobiega kosztownym awariom i oszczędza nam wielu kłopotów.

Elektryczne instalacje grzewcze nVent
Autor: nVent RAYCHEM

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych

Zbyt długa zima potrafi dać się we znaki nie tylko nam wszystkim, ale również pozostawia swoje piętno na budynkach i instalacjach. Wraz z wiosną w całej okazałości pojawiają się uszkodzenia instalacji wodnych i kanalizacyjnych. Jest to najlepszy moment, żeby wraz a naprawą i konserwacją zabezpieczyć rury i pozbyć się problemów raz na zawsze. Najskuteczniejsze rozwiązanie to kompletny, elektryczny system grzewczy wraz ze sterownikiem, zapewniający ochronę tylko podczas ujemnych temperatur.

Zamarznięte rury są kosz­townym problemem - gdy są nara­żone na działanie ujemnych tem­peratur, pękają, prowadząc do istotnych zniszczeń i zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów. Samoregulujący przewód grzejny nVent RAYCHEM FroStop lub nowe, bezhalogenowe, niskodymne przewody XL-Trace w połączeniu z odpowied­nią izolacją termiczną skutecznie zabezpieczy przed zamarzaniem rury z wodą, systemy hydrantowe i tryskaczowe.

Zadaniem elektrycznych systemów grzewczych jest ochrona przed zamarzaniem rur wodociągowych i kanalizacyjnych, zabezpieczenie instalacji doprowadzających olej opałowy lub inne ciecze zmieniające swoje właściwości fizyko-chemiczne pod działaniem niskich temperatur oraz utrzymanie właściwej temperatury rurociągu. Stosowanie samej izolacji cieplnej lub zwiększanie jej grubości często jest niewystarczające lub niekorzystne ze względów ekonomicznych. Szczególnie przy braku ciągłego przepływu czynnika w instalacji, stosowanie ogrzewania elektrycznego jest konieczne.

Elektryczne instalacje grzewcze nVent
Autor: nVent RAYCHEM

Elektryczne systemy do ochrony rur 

  • Zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane na rurach: nVent RAYCHEM 10XL2-ZH (10 W/m przy 5°C), nVent RAYCHEM FroStop Black (18 W/m przy 5°C)
  • Zabezpieczenie przed zamarzaniem rur z wodą, przewody układane wewnątrz rur: nVent RAYCHEM ETL-10 (10 W/m przy 5°C w powietrzu, 20W/m przy 5°C w wodzie)
  • Utrzymanie temperatury rur kanalizacyjnych zawierających substancje tłuszczowe: nVent RAYCHEM 31XL2-ZH (31 W/m przy 5°C).

Przewody mogą być stosowane zarówno do rur metalowych jak i rur z tworzyw sztucznych. Układa się je wzdłuż rurociągu pod warstwą izolacji. Moc grzejna, jaką należy doprowadzić w celu skompensowania strat ciepła, a więc jaki przewód należy zastosować i jaką izolację cieplną – obliczamy lub dobieramy na podstawie gotowych tabel strat ciepła. Do każdego systemu można dobrać kompletny zestaw komponentów oraz sterowników. W celu sterowania pracą takich obwodów stosuje się termostaty. Podstawowe sterowanie polega na pomiarze temperatury powierzchni rurociągu w najzimniejszym jego punkcie i załączaniu obwodów grzejnych, gdy temperatura osiągnie nastawioną wartość. Do większych instalacji uzasadnione jest stosowanie termostatów z funkcją oszczędzania energii np. nVent RAYCHEM RAYSTAT-ECO-10. Wyznaczają one cykl pracy obwodów w oparciu o pomiar temperatury otoczenia zgodnie z opracowanym w tym celu specjalnym algorytmem PASC (sterowanie proporcjonalne względem temperatury otoczenia).

Elektryczne instalacje grzewcze nVent
Autor: nVent RAYCHEM

Jak poradzić sobie z już zamarzniętymi rurami?

Gdy zima już nadeszła a rury w budynku już zamarzły jest za późno na pełen proces montażu systemu grzewczego. Nie jesteśmy zupełnie bezradni – to jest odpowiedni moment żeby zastosować nVent RAYCHEM FrostGuard – samoregulujący, zakończony fabrycznie przewód grzewczy, który wystarczy zamocować wzdłuż lub wewnątrz rury (metalowej lub PCV), zaizolować i podłączyć do zasilania. Do tego systemu dostępny jest specjalnie zaprojektowany termostat FrostGuard-ECO, który pozwala na dodatkową oszczędność energii.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE