Bezpieczeństwo w domu. Jak chronić swoje mienie przed kradzieżą

2021-02-08 14:20 Materiał partnerski
Generator dymu Synova FoG
Autor: Euroalarm Generator antykradzieżowy – błyskawicznie obniża przejrzystość powietrz w chronionym mieszkaniu – 100 m3 / 10 sekund. Mgła zanika samoistnie i nie pozostawia śladów. Bezpieczna dla ludzi, roślin i urządzeń elektronicznych

Majątek stanowiący nasz dorobek życiowy kusi złodziei. Dlatego na wiele sposobów zabezpieczamy nasze domy i mieszkania przed włamaniem. Obecnie systemy alarmowe, poza swoją podstawową funkcją sygnalizowania o niebezpieczeństwie mogą podjąć aktywne działania zapobiegawcze w sytuacji zagrożenia.

W 2019 r. w Polsce stwierdzono prawie 70 tys. kradzieży z włamaniem. Stosujemy solidne zabezpieczenia – drzwi antywłamaniowe z atestowanymi zamkami, okna z okuciami zabezpieczającymi skrzydła przed wyważeniem, kontaktrony, czujniki ruchu i inne urządzenia uruchamiające instalacje alarmowe. To wszystko nie jest w stanie odstraszyć złodziei, ponieważ pokusa szybkiego zysku jest bardzo duża. Ba! Złodzeje bywają tak zuchwali, że wchodzą do naszych domów w czasie obecności mieszkańców, a często nawet gości.

Włamania zuchwałe są dokonywane w biały dzień. W ciągu dnia, gdy dom jest otwarty od strony ogrodu, domownicy wypoczywają wśród zieleni, bywa nawet, że na tarasie jest przyjęcie dla gości. W tym czasie złodziej wchodzi z drugiej strony domu i zgarnia to, co jest w szybkim zasięgu jego rąk – szkatułki z biżuterią stojące na komodzie, portfel, zegarki i pierścionki odłożone w szufladzie lub na stoliku.

Bywa, że złodzieje próbują metod siłowych. Podają się za inkasenta lub kuriera. W ten sposób wchodzą do domu, a potem siłą lub groźbą zmuszają do wydania wartościowych przedmiotów. Złodzieje dostają się do naszych domów również w nocy, metodą „na śpiocha” - przez wentylację albo system rekuperacji wpuszczają gaz usypiający, a potem mają czas na splądrowanie domu lub mieszkania.

Złodzieje często przed wejściem zakładają kominiarki, więc są nie do rozpoznania. Obecnie wszyscy nosimy maseczki ochronne. Widok takiej postaci za drzwiami nikogo nie dziwi, więc bezwiednie możemy wpuścić do domu złodzieja. W takich sytuacjach materiał z kamer cctv jest mało przydatny do rozpoznania intruzów.

Umowa z firmą ochroniarską

Podpisanie umowy na ochronę mienia z firmą ochroniarską nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Słyszy się, że system zadziałał poprawnie, ale grupa patrolowa dojeżdża po 15-20 minutach i dom jest już okradziony. Powodem spóźnionej interwencji grupy patrolowej bywają także chwilowe utrudnienia  w ruchu drogowym spowodowane szczytem komunikacyjnym lub innymi zdarzeniami losowymi. Negatywnie ocenia się także fakt, że obiekty chronione przez agencje mają na ogrodzeniu lub sygnalizatorze identyfikator w postaci logo danej agencji. To podpowiedź dla złodziei, że mogą wywołać jednocześnie w innych obiektach chronionych przez daną firmę alarmy fałszywe, np. 1 lub 2 pozorne włamania w sąsiedztwie, a w rzeczywistości okraść inny obiekt. W takiej sytuacji jeden patrol w gęstej zabudowie lub na dużym osiedlu nie jest w stanie wszędzie być na czas. Dlatego warto odradzać takie praktyki. Obiekt powinien mieć informację, że jest chroniony, ale nie w formie reklamy danej agencji.

Generator mgły jako bezpieczna forma obrony aktywnej

Firma Euroalarm w prowadziła do swojej oferty antykradzieżowe generatory dymu i mgły. Oba mają za zadanie uniemożliwić swobodne poruszanie się intruza w chronionym obiekcie przez szybkie obniżenie przejrzystości powietrza. Model UKARA DyM wykorzystuje do zadymienia kapsułę pirotechniczną i to rozwiązanie zalecane jest do mniejszych pomieszczeń o kubaturze do 100 m3 ( np. garaż, warsztat, pomieszczenia piwniczne). Urządzenie w ciągu kilkunastu sekund wypełnia całe pomieszczenie bardzo gęstym dymem, przez co następuje ograniczenie widoczności na odległość mniejszą niż 50 cm. Złodziej nie widzi, co się gdzie znajduje. Nawet używając latarki, nie może odnaleźć potencjalnego łupu. Ponadto działa efekt zaskoczenia i dezorientacji, więc próbuje salwować się ucieczką. Mgła utrzymuje się w pomieszczeniu dość długo - ustępuje samoistnie po około 3 godzinach. Można ją zlikwidować przez intensywne przewietrzenie. Po otwarciu okien i drzwi na przestrzał zamglenie ustępuje po około 10 minutach.

Kolejne urządzenie Synova foG jest bardziej wydajne i wytwarza bardzo gęstą mgłę. W zależności od wersji można zamglić tym urządzeniem pomieszczenia o kubaturze do 1500 m3. Mgła w przeciwieństwie do dymu ma przyjemny zapach. Obie substancje zanikają samoistnie po ok 2-3 godzinach i nie pozostawiają śladów. W przypadku użycia systemu UKARA DyM zaleca się przewietrzenia pomieszczeń przed upływem 20 minut.

Generator mgły to obecnie jedyne rozwiązanie, które można wykorzystać do aktywnej obrony obiektu - na długo przed przybyciem mobilnej grupy patrolowej. Warto podkreślić, że dym nie jest szkodliwy. Mgła jest w pełni bezpieczna dla elektroniki, dzięki czemu można stosować ją w pomieszczeniach, w których znajdują się komputery. Nie powoduje korozji, nie pozostawia osadu na podłodze lub smug na meblach. Generator mgły Synova Fog dostępny jest w kilku wariantach, które pozwalają dobrać odpowiedni model do kubatury pomieszczenia, np. do 200, 800, 1500 m3 przy pojedynczym wyrzucie mgły.

Jak uruchomić system SynovaFog

Generator mgły/dymu może być uruchamiany w korelacji z systemem sygnalizacji włamania i napadu - przez automatykę budynku, np. w godzinach nocnych albo pod nieobecność mieszkańców. W razie włamania zuchwałego może być wyzwolony manualnie za pomocą pilota.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE