Projekt domu „Malutki”. Mały dom z poddaszem użytkowym w stylu nowoczesnej stodoły

2022-10-01 7:05 Materiał sponsorowany
Projekt domu Malutki dr-S
Autor: www.domywstylu.pl Projekt domu MALUTKI dr-S, pracownia MTM Styl. Mimo prostej konstrukcji forma budynku prezentuje się niezwykle ciekawie, przyciąga spojrzenie.

Projekt domu MALUTKI dr-S autorstwa pracowni MTM Styl to nowoczesny dom jednorodzinny zaprojektowany w typie stodoły. Już przy pierwszym spojrzeniu projekt zwraca uwagę ciekawą formą i efektownym designem. Nowoczesny wygląd domu podkreślają duże przeszklenia, które doskonale doświetlają wnętrze i otwierają budynek na otoczenie. To ciekawa propozycja projektu dla osób, które szukają domu o prostej i zwartej bryle z funkcjonalnym, jak na niewielką powierzchnię, układem pomieszczeń. Sprawdź, czy jest to projekt dla Ciebie.

Projekt domu MALUTKI dr-S, jak sama nazwa wskazuje, to mały dom o powierzchni użytkowej 79,5 mkw. Ten projekt może być świetną alternatywą wobec mieszkania w bloku. To w pełni komfortowa przestrzeń stworzona z myślą o 4-osobowej rodzinie. Powierzchnia domu została starannie i pomysłowo zagospodarowana, dzięki czemu dom jest wygodny i w pełni funkcjonalny, a do tego prezentuje się efektownie i minimalistycznie.

Projekty małych domów od dłuższego czasu cieszą się nieprzerwaną popularnością. Powodów, dla których inwestorzy decydują się na takie rozwiązanie jest co najmniej kilka. Taki dom można wybudować na wąskiej działce. Jednak jednym z najważniejszych plusów takiego rozwiązania, są oczywiście względy ekonomiczne - niższe koszty budowy i późniejszej eksploatacji oraz utrzymania. Co, szczególnie w dzisiejszych czasach, odgrywa ogromne znaczenie. 

Dom stodoła z poddaszem użytkowym

Prosta bryła, dwuspadowy dach bez okapów, oryginalne pokrycie elewacji – to typowe cechy projektów domów w stylu nowoczesnej stodoły. Cechuje je estetyka i łatwość realizacji.

Zwarta bryła projektu MALUTKI prezentuje się bardzo nowocześnie. Wykończono ją drewnianą szalówką oraz blachą na rąbek stojący. Dodatkowego uroku dodają jej duże przeszklenia. Starannie dopracowane proporcje, stonowana kolorystyka oraz naturalne materiały wykończeniowe sprawiają, że dom prezentuje się efektownie i minimalistycznie.

Dom ma 79,5 mkw. powierzchni użytkowej i 4 pokoje. Aby go wybudować wystarczy działka, która ma wymiary 23,34 x 17,60 m.

Autor projektu domu
Tomasz Sobieszuk
architekt Tomasz Sobieszuk

Okazuje się, że zmieniająca się moda dotyczy nie tylko ubiorów, ale również domów. Projektując od lat byłem świadkiem mody na domy ,,dworkopodobne”, domy o rozbudowanej bryle i skomplikowanych dachach, domy w stylu śródziemnomorskim, domy parterowe o płaskich lub spadzistych dachach. Trendy zmieniały się co około 5-7 lat. Znając przywiązanie naszego społeczeństwa do tradycyjnych form byłem nieco zaskoczony, kiedy przed kilku laty zaprezentowany projekt o nazwie ,,Malutki” został bardzo dobrze przyjęty przez potencjalnych inwestorów. Miarą jego powodzenia jest powstanie kolejnych wersji projektu, również wpisujących się w estetykę określaną mianem ,,nowoczesnej stodoły”.

Mały dom dobrze zaplanowany

Przy niewielkiej powierzchni domu ważne jest racjonalne gospodarowanie każdym metrem kwadratowym. Przejrzysty rozkład pomieszczeń posiada wyraźny podział na funkcjonalne strefy: dzienną na parterze i nocną na poddaszu. Na parterze centralne miejsce zajmuje salon z jadalnią, w której warto zaplanować budujący klimatyczny nastrój kominek. W drugiej części budynku zaprojektowano zamkniętą kuchnię, obok której znajduje się niewielka kotłownia. Obie przestrzenie oddzielono zabiegowymi schodami, w osi których znajduje się toaleta. Na poddaszu, w części nocnej, znajdują się trzy sypialnie, garderoba oraz duża łazienka. Wszystkie pokoje posiadają dostęp do balkonów, zaprojektowanych po obu stronach budynku. 

Rzut parteru
Pomieszczenia Powierzchnia użytkowa
1 przedsionek 2,9 m²
2 hol 3,4 m²
3 pokój dzienny + jadalnia 21,4 m²
4 schowek 1,6 m²
5 kuchnia 7,4 m²
6 wc 1,7 m²
7 pom. gosp. 2,4 m²
Razem 40,7 m²
Projekt domu Malutki
Autor: www.domywstylu.pl Projekt domu Malutki dr-S, rzut parteru
Rzut poddasza
Pomieszczenia Powierzchnia użytkowa
1 hol 5,0 m²
2 sypialnia 8,4 m²
3 garderoba 1,6 m²
4 łazienka 3,1 m²
5 sypialnia 8,5m²
6 sypialnia 7,9 m²
7 schody 4,3 m²
Razem 42,9 m²
Projekt domu Malutki
Autor: www.domywstylu.pl Projekt domu Malutki dr-S, rzut poddasza

Modne duże przeszklenia w projekcie MALUTKI

To, co zwraca uwagę i dodaje temu projektowi uroku to duże przeszklenia, które wizualnie nadają bryle lekkości, doskonale doświetlają wnętrze i otwierają dom na otoczenie, dzięki czemu mieszkańcy mogą cieszyć się bezpośrednią bliskością natury.

Mały dom z zadaszonym tarasem

Przed domem MALUTKI dr-S przewidziano wąski, ale długi, zadaszony taras, który rozpoczyna się w strefie wejścia do budynku i ciągnie wzdłuż jego dwóch, przylegających do siebie ścian. Taras to przedłużenie części mieszkalnej i swojego rodzaju łącznik domu z przynależącym do niego ogrodem. Pomysłowe zaaranżowanie tej przestrzeni pozwoli stworzyć komfortowe miejsce sprzyjające wypoczynkowi i relaksowi na świeżym powietrzu.

Projekt domu Malutki
Autor: www.domywstylu.pl Bryłę wykończono drewnianą szalówką oraz blachą na rąbek stojący. Dodatkowego uroku dodają jej duże przeszklenia

Budowa domu MALUTKI dr-S bez pozwolenia

Powierzchni zabudowy w projekcie MALUTKI dr-S wynosi 60,3 mkw. a więc nie przekracza 70 mkw., co daje możliwość jego realizacji na tzw. zgłoszenie. Domy bez pozwolenia na budowę o maksymalnej powierzchni 70 mkw. to jeden z elementów wpisanych w rządowy program "Polski ład", który ma wspierać obywateli w budowie własnego domu. W ramach programu można wznieść dom jednorodzinny (parterowy lub z poddaszem użytkowym) bez pozwolenia na budowę, bez kierownika budowy i bez dziennika budowy.

Poznaj inne warianty projektu MALUTKI!

Projekt domu MALUTKI 2
Autor: www.domywstylu.pl Projekt domu MALUTKI 2
Projekt domu MALUTKI 2
Powierzchnia użytkowa 90,3 m²
Powierzchnia zabudowy  69,6 m²
Liczba pokoi 4
Wymiary działki  19,90 x 17,05 m
Prosta bryła, dwuspadowy dach bez okapów, oryginalne pokrycie elewacji. To dom dla 3-4-osobowej rodziny. Powierzchni zabudowy nie przekracza 70 m², co daje możliwość jego realizacji na tzw. zgłoszenie. 
Projekt domu Malutki 4
Autor: www.domywstylu.pl Projekt domu MALUTKI 4
Projekt domu MALUTKI 4
Powierzchnia użytkowa 110,0 m²
Powierzchnia zabudowy  128,9 m²
Liczba pokoi 4
Wymiary działki  20,81 x 21,26 m
Dom o nowoczesnej bryle z dwustanowiskowym garażem w wersji murowanej. Budynek zapewni wygodne warunki dla 4-osobowej rodziny. W układzie funkcjonalnym zastosowano podział na strefę wspólną i prywatną pokrywający się z podziałem na kondygnacje. Kuchnia, jadalnia i pokój dzienny tworzą wspólną otwartą przestrzeń. Poddasze jest przestrzenią przeznaczoną dla domowników.
Projekt domu Malutki 5
Autor: www.domywstylu.pl Projekt domu MALUTKI 5
Projekt domu MALUTKI 5
Powierzchnia użytkowa 122,0 m²
Powierzchnia zabudowy  89,7 m²
Liczba pokoi 4
Wymiary działki  19,49 x 16,57 m
Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym, w konstrukcji murowanej, wolnostojący. Projekt posiada wyraźnie oddzielone dwie strefy: dzienną i nocną. Strefa dzienna wyróżnia się dużą kuchnią oraz przestronnym, przepięknie doświetlonym salonem z jadalnią. Powierzchnia użytkowa jest większa o 40 mkw. od wariantu Malutki dr-S.
Projekt domu Malutki 7
Autor: www.domywstylu.pl Projekt domu MALUTKI 7
Projekt domu MALUTKI 7
Powierzchnia użytkowa 119,0 m²
Powierzchnia zabudowy  101,3 m²
Liczba pokoi 5
Wymiary działki  20,99 x 19,99 m
Projekt domu z poddaszem użytkowym, który podobnie jak pozostałe projekty z tej serii, został zaprojektowany w stylu nowoczesnej stodoły. Nowoczesna bryła budynku została rozbudowana o przestronny salon, a więc zyskujemy dodatkowy pokój na parterze, przez co zmienia się układ funkcjonalny części dziennej.
Projekt domu Malutki 8
Autor: www.domywstylu.pl Projekt domu MALUTKI 8
Projekt domu MALUTKI 8
Powierzchnia użytkowa 102,7 m²
Powierzchnia zabudowy  77,6 m²
Liczba pokoi 5
Wymiary działki  19,04 x 16,14 m
Prosta bryła budynku została przykryta dwuspadowym dachem bez okapów, który przykryto blachą na rąbek w kolorze piaskowym. Elewacja domu została wykończona tynkiem, którego kolorystyka jest spójna z dachem. W projekcie zaplanowano większą otwartą strefę dzienną z kuchnią i salonem oraz o dodatkową sypialnię na parterze.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE