Gotowe projekty domów z tarasem na piętrze lub poddaszu: nowoczesna architektura

2020-06-03 16:46 Anna Kazimierowicz

Taras, na który wychodzi się z salonu na parterze to standard. Teraz chcemy więcej tarasów – również na piętrze lub poddaszu – żeby móc podziwiać świat z wyższej perspektywy. Wybraliśmy gotowe projekty domów mające takie rozwiązania.

Dom i ogród to jedność. Taras jest przestrzenią wspólną. Możliwość patrzenia na ogród, a także dalszą okolicę z wyżej położonego tarasu daje inną perspektywę. Daje tę perspektywą także o innej porze dnia. Na wyższej kondygnacji zwykle są sypialnie, możemy więc wyjść na taras zaraz po przebudzeniu albo po porannej kąpieli, jak również zakończyć dzień chwilą skupienia, medytacją na tarasie.

Domy z tarasem na wyższej kondygnacji
Autor: HomeKONCEPT, muratorprojekty.pl Projekt domu HK30. Taras na piętrze pozwala korzystać z niego, będąc w sypialni Link: Zobacz więcej szczegółów>>>

Spis treści

  1. Projekt domu z tarasem na poddaszu
  2. Taras w domu piętrowym
  3. Taras przy każdej sypialni
  4. Taras, loggia, balkon
  5. Projekt domu z tarasem nad garażem
  6. Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Projekt domu z tarasem na poddaszu

Taras na górnej kondygnacji znajdziemy w projektach domów zarówno z poddaszem, jak i piętrowych. W projekcie domu Fotogeniczny – C357 - taras na poddaszu jest zbudowany przy dwóch sypialniach, z których można nań wyjść (warto wiedzieć, że po przeciwległej stronie domu przy kolejnej sypialni zaprojektowano balkon). Taras jest przykryty dwuspadowym dachem. Architekt zaprojektował konstrukcję drewnianą stropu, która jest atrakcyjnie wyeksponowana na zewnątrz. Taras okalają szklane balustrady, które nie zasłaniają widoku.

Domy z tarasem na wyższej kondygnacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C357 - Fotogeniczny, inż. Witold Korus Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Ciekawe rozwiązanie tarasu w małym domu znajdziemy w projekcie Zaczarowany – C356. Mały taras o powierzchni 4 m2 jest umieszczony wewnątrz bryły domu - przerywa ciągłość dachu. Przylega do reprezentacyjnej sypialni gospodarzy o powierzchni 22 m2. Jest więc ich tarasem prywatnym.

Domy z tarasem na wyższej kondygnacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C356 - Zaczarowany, arch. Witold Dominik tech. arch. Tomasz Waligórski. Taras wcięty w dach wygląda bardzo oryginalnie Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Taras w domu piętrowym

Znacznie częściej znajdziemy tarasy w budynkach piętrowych, w których część parteru przeznacza się pod zabudowę tarasową. Zwykle są to nowoczesne w stylu domu o kubistycznych formach (choć wcale nie musi to być regułą). W projekcie domu Kalabria – GL1136 – taras jest dyskretnie schowany za ramą okalającą niżej położony taras na poziomie gruntu. Daje to bardzo ciekawy efekt wizualny.

Domy z tarasem na wyższej kondygnacji
Autor: Studio Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu GL 1136 – Punto, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek. Bryła kubistycznego domu z tarasem jest bardzo urozmaicona Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Taras na piętrze ma dużą powierzchnię i przylega do reprezentacyjnej sypialni z bardzo dużą łazienką, a właściwie pokojem kąpielowym. Można na niego wyjść z obu tych pomieszczeń. Warto wiedzieć, że po drugiej stronie domu jest dobudówka z garażem, na którym, po odpowiedniej adaptacji projektu, można urządzić drugi taras na piętrze.

Taras przy każdej sypialni

W projekcie domu o nazwie Wielka zmiana – M 228 – na piętrze są zaprojektowane dwa tarasy. Jeden od frontu, drugi od ogrodu. Dzięki temu z każdej sypialni (a są one 4) można wyjść na taras! W master bedroom, do którego przylega większy taras (18,2 m2), oprócz drzwi tarasowych jest wielkie przeszklenie dające widok na zewnątrz. Po drugiej stronie domu (od ogrodu) jest szeroki taras, na który można wyjść z sypialni dzieci.

Podobne rozwiązania tarasowe znajdziemy w innych wariantach projektu M228 przeznaczonych na różnego rodzaju działki, np. szerokie lub działki wąskie.

Domy z tarasem na wyższej kondygnacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M228 - Wielka zmiana, arch. Katarzyna Słupeczańska. Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Taras, loggia, balkon

Żeby umożliwić podziwianie perspektywy z góry w domu może być nie tylko taras, ale także loggia lub balkon. W wielu projektach wykorzystuje się te różne formy umożliwiające korzystanie z zewnętrza domu.

W projekcie domu Bez tajemnic - wariant III – M220c – architekt przygotował trzy sposoby wyjścia na zewnątrz na piętrze. Jest tam taras, loggia i balkon. Na olbrzymi taras (35 m2) można wyjść z sypialni, łazienki i pralni. 10-metrowa loggia przylega do dwóch sypialni. Dla gospodarzy domu autorka projektu przewidziała narożny balkon, na który można wyjść z dwóch stron sypialni.

Domy z tarasem na wyższej kondygnacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M220c - Bez tajemnic, arch. Katarzyna Słupeczańska. W tym domu jest taras, loggia i balkon Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Podobne rozwiązanie znajdziemy w projekcie domu Szczęśliwy – M253. Duży taras (29 m2) przylega do reprezentacyjnej sypialni gospodarzy. Z ich łazienki można podziwiać widok z tarasu. Po drugiej stronie jest mniejszy balkon, na który można wyjść z dwóch sypialni.

Domy z tarasem na wyższej kondygnacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M253 - Szczęśliwy, arch. Katarzyna Słupeczańska. W tym domu na piętrze jest taras i balkon Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Projekt domu z tarasem nad garażem

Taras na wyższej kondygnacji może być zbudowany na wiele sposobów. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest umieszczenie go nad garażem. Powierzchnia płaskiego dachu jedno- lub dwustanowiskowego garażu świetnie nadaje się na taras. Takie rozwiązania znajduje się często w projektach domów z dachem płaskim. Podobnie wykorzystuje się garaż w domach zbudowanych z dwóch połączonych brył: pod dachem dwuspadowym i pod dachem płaskim.

Przeczytaj też:

Budowa tarasu nad garażem i innym ogrzewanym pomieszczeniem >>>

Nad garażem na dwa samochody jest umieszczony taras w projekcie domu HomeKoncept 07. Ma on ponad 40 m2 powierzchni. Po schodkach schodzi się nań z jednej z sypialni. Na elewacji ogrodowej jest balkon przylegający do głównej sypialni właścicieli domu.

Domy z tarasem na wyższej kondygnacji
Autor: HomeKONCEPT, muratorprojekty.pl Projekt domu HK07. Są w nim wielki taras nad garażem oraz balkon od ogrodu Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Podobne rozwiązanie zastosowano w gotowym projekcie domu HomeKoncept-02 G2 EN W1. Nad garażem powstał wielki taras, który z boku domu przechodzi w balkon obsługujący drugą sypialnię. Dla wszystkich domowników jest przeznaczony balkon na przeciwległej elewacji, na który można wyjść z korytarza. Wielkim atutem tego projektu jest cichy zakątek utworzony za garażem dobudowanym z boku bryły domu.

Domy z tarasem na wyższej kondygnacji
Autor: HomeKONCEPT, muratorprojekty.pl Projekt domu HK 02 G2 EN W1. Link: Zobacz więcej szczegółów >>>

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:

Szukasz projektu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów. W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.
Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE