Czy można zrezygnować z polisy?
Czy mogę wypowiedzieć umowę ubezpieczenia budynku i wycofać część zapłaconej składki, jeśli w innej firmie znajdę tańszą polisę o podobnym zakresie?
Niestety, nie jest to raczej możliwe, chyba że ubezpieczyciel pójdzie na rękę i rozwiąże umowę za porozumieniem stron. Zgodnie z Kodeksem cywilnym umowę ubezpieczenia można wypowiedzieć lub od niej odstąpić tylko w określonych warunkach.
Odstąpienie od umowy ubezpieczenia jest możliwe w trzech sytuacjach:
- zakład ubezpieczeń może od niej odstąpić ze skutkiem natychmiastowym, jeżeli ponosił odpowiedzialność jeszcze przed opłaceniem składki, a ta nie została zapłacona w terminie. Jeśli zakład nie odstąpił od umowy ani nie powiadomił klienta o odstąpieniu, umowa rozwiązuje się z mocy prawa z końcem okresu, na który przypada nieopłacona składka (art. 814 § 2 k.c.);
- zakład ubezpieczeń ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia w ciągu miesiąca od ujawnienia okoliczności, która pociąga za sobą takie zwiększenie ryzyka, że zakład nie zawarłby umowy, gdyby o niej wiedział (art. 816 § 2 k.c.);
- ubezpieczający ma możliwość odstąpienia od umowy ubezpieczenia zawieranej na okres dłuższy niż sześć miesięcy. Gdy jest osobą fizyczną, ma na to 30 dni od daty zawarcia umowy, a gdy przedsiębiorcą - siedem dni. Odstąpienie nie zwalnia go jednak z obowiązku opłacenia składki za okres, w którym była udzielana ochrona (art. 812 § 4 k.c.).
Umowa ubezpieczenia wygasa z chwilą:
- zakończenia okresu ubezpieczenia, czyli po roku, miesiącu itp. - zależnie od tego, na jaki okres ją zawarto;
- przejścia własności rzeczy ruchomej na inną osobę (chyba że strony postanowią inaczej). W ubezpieczeniu nieruchomości obowiązki wynikające z umowy mogą przejść na nowego właściciela, chyba że umowa zostanie wypowiedziana.
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia jest możliwe:
- gdy własność ubezpieczonej nieruchomości przejdzie na inną osobę. Nowy właściciel i zakład ubezpieczeń mają prawo do wypowiedzenia umowy na zasadach określonych w ogólnych warunkach umów (art. 823 § 1 k.c.);
- gdy w ogólnych warunkach umów znajdują się zapisy pozwalające na wypowiedzenie umowy w przypadku całkowitego zniszczenia przedmiotu ubezpieczenia lub po wypłacie odszkodowania (bądź odmowie wypłaty).
Postanowienia OWU mogą regulować dodatkowe okoliczności, w których można rozwiązać umowę ubezpieczenia. Przed podpisaniem umowy warto się zapoznać z ofertą nie tylko jednej firmy. Pomocą w wyborze najlepszej opcji ubezpieczeniowej służą multiagenci oraz brokerzy ubezpieczeniowi.
Opisane powyżej ograniczenia dotyczą ubezpieczeń majątkowych. W ubezpieczeniach osobowych klient może w każdej chwili wypowiedzieć umowę.