Czemu temperatura w jednym pokoju jest znacznie niższa niż w pozostałych?

2015-01-20 23:05

Jeden z moich pokoi pozostaje dużo zimniejszy niż inne. Sąsiadujący z nim przez ścianę pokój jest najcieplejszym w domu. Zauważyłem, że nad tym pokojem na strychu/poddaszu są braki wełny mineralnej. Pokój znajduje się nad pomieszczeniem gospodarczym, które nie jest ogrzewane (w zasadzie zależy nam żeby było chłodne bo pełni rolę spiżarki). To chyba mogą być przyczyny, ale czy coś jeszcze? Na co jeszcze zwrócić uwagę? W pokoju czasami czuć jakby lekki przeciąg, gdy okna i drzwi są pozamykane.

Przyczyny przez Pana podane są najprawdopodobniej sprawcami ucieczki ciepła z pomieszczenia. Proszę pamiętać, że jedyna skuteczna izolacja, to izolacja ciągła. W przypadku jakichkolwiek braków, przerw pojawia się problem z ucieczką ciepła.

 

Co do uczucia przeciągów, przyczyny mogą być dwie: faktyczny przepływ powietrza spowodowany nieszczelnościami w pobliżu okien (niedokładny montaż, niszczelności ram okiennych itp.- proszę to sprawdzić) lub też różnica temperatur pomiędzy temperaturą ściany zewnętrznej bądź okna a ogrzewanym wnętrzem pokoju. W takim przypadku, nawet gdy nie mamy napływu zimnego powietrza z zewnątrz czujemy tzw. wianie po plecach. W tym drugim przypadku dobra izolacja rozwiąże problem. Wracając do ciągłości izolacji – z pewnością należy uzupełnić braki w wełnie oraz zaizolować strop w pomieszczeniu gospodarczym (można wykonać sufit podwieszany wypełniony wełną mineralną). Po wykonaniu tych zabiegów, klimat w pomieszczeniu powinien ulec znacznej poprawie. Pozdrawiam serdecznie,