Kominiarz zakwestionował wymianę pieca gazowego

2013-08-23 12:37

3 miesiące temu wymieniłem w łazience o powierzchni 4,6 mkw. piec gazowy na nowy. Dodatkowo zamontowałem we wszystkich oknach w mieszkaniu wywietrzniki, zainstalowałem w łazience sygnalizator czadu jak i dodatkowe wywietrzniki w drzwiach. Niestety podczas ostatniej wizyty kominiarza okazało się, iż piecyk należy zdemontować a na jego miejsce założyć piec przepływowy, co wiąże się z przyłączeniem "siły" a to są już spore koszty. Czy kominiarz miał racje twierdząc, iż piecyk ten nie może funkcjonować w tak małym pomieszczeniu pomimo tylu dodatkowych zabezpieczeń?

Co najmniej 8 m3 kubatury dla pomieszczeń, w których instaluje się urządzenie grzewcze z tzw. otwartą komorą spalania lub 6,5 m3 kubatury, gdy jest to urządzenie gazowe z zamkniętą komorą spalania. Wydaje mi się, że to wymaganie ma Pan spełnione, bo pisze Pan raczej o POWIERZCHNI łazienki (4,6 m) co daje pewnie ok 11 m3 kubatury.

 

W drugim z przepisów jest podane maksymalne obciążenie cieplne przypadające na 1 m3 kubatury: dla pomieszczeń nie przeznaczonych na stały pobyt ludzi jest to 4650 W. Np dla kubatury 11 m3 oznacza to maksymalne obciążenie cieplne kociołka: ok 51 kW.

 

Proponuję, aby dopytał Pan, jaka jest podstawa prawna, na której oparł swoją opinię kominarz. Oczywiście powyższe rozważania nie mają sensu jeśli kubatura Pana łazienki jest mniejsza niż 8 m3 (w przypadku gdy zakupił Pan kocioł z otwartą komorą spalania).

 

Pozdrawiam

Mariusz Kiedos, Specjalista ds techniki kominowej Schiedel Sp. z o.o.