Jak zaprojektować odpowiednią wentylację łazienki?

2014-03-24 12:03

Chciałbym zapytać o prawidłową wentylację w łazience oraz w kuchni. W tej chwili poprawiłem swoją wentylację w łazience poprzez zamontowanie na kominie TURBO WENTYLATORA. Poprawił on wentylację w łazience, ale spodziałem się lepszych rezultatów. Dlatego w tej chwili myślę o dostarczeniu do łazienki nawiewu powietrza z zewnątrz.   Czy doprowadzić je bezpośrednio przez ścianę łazienki z tarasem? Czy może w przedpokoju zrobić taki nawiew, a drugi we wspomnianej łazience z przedpokoju? Czy takie rozwiązanie może wspomóc wentylację w łazience? Które z rozwązań jest lepsze? Gdzie powinien znajdować się ewentualny nawiew (na dole czy u góry)?   Nie ukrywam, że chodzi mi o to, żeby też nie nawiewało zimne powietrze do łazienki lub do mieszkania w zimę, ponieważ posiadam ogrzewanie gazowe, piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania, który znajduje się w łazience. Mieszkanie ma okna PCV, ocieplone styropianem obie ściany zewnętrzne. Czy podobne rozwiązanie mógłbym dać w dużym pokoju, który jest połączony jest z kuchnią? Czy też jeden wspomniany nawiew na całe mieszkanie np. w przedpokoju?

Z uwagi na komfort użytkowania łazienki wybrałbym ten drugi wariant (zewnętrzne powietrze doprowadzone przez przedpokój i otworami w dolnej części drzwi łazienkowych). Rozwiązanie to pomoże poprawić skuteczność działania wentylacji w łazience tylko pod takim warunkiem, że aktualne problemy są związane z brakiem nadmiaru powietrza wewnątrz budynku w pobliżu łazienki. A skoro turbo wentylator pomógł tylko nieznacznie to prawdopodobieństwo właśnie braku powietrza jest dość spore.

 

Gdyby przyjął Pan opcję nawiewu bezpośrednio przez ścianę łazienki to lepiej wykonać go u góry, natomiast w przedpokoju to już mniejsze znaczenie, choć mimo wszystko optowałbym za „u góry”. Nawiewniki sugerowałbym zlokalizować w kilku pomieszczeniach a nie tylko w jednym („centralny”), a ich liczba powinna wynikać z indywidualnych przeliczeń dla całego budynku.