Wentylacja mieszkania w bloku

2011-03-29 18:04

Mam mieszkanie w bloku. W ciągu ostatnich dwóch lat pojawił się problem z wentylacją. Chodzi głównie o to, że kominem, którym mają uchodzić spaliny z piecyka gazowego napływa zimne powietrze do łazienki. W ubiegłym roku w styczniu przy temperaturze -15 st.C zamarzł piecyk gazowy, a w łazience miałam 5-7 st.C na plusie. Kominiarz sprawdził przewody wentylacyjne i stwierdził, że nie ma ciągu z powodu plastikowych okien (które mam ponad dziesięć lat). Okazało się, że kratki wentylacyjne są za małe, otwory w drzwiach łazienkowych również, że mamy kąpać się przy otwartym oknie (co tam mróz?) i zalecił zainstalowanie nawiewników powietrza. Dodam, że kominy na dachu zostały przebudowane ok. dwóch lat temu. Ekspert budowlany, który został wezwany na naszą prośbę przez szefa wspólnoty powiedział, że czytał protokół kominiarza, że to wszystko bzdury i nakaże usunięcie tego problemu. Latem pojawił się inny ekspert, który sugerował zainstalowanie nawiewników. Jeden o drugim mówi, że się nie zna i zasłania się ustawami, przepisami na których z kolei ja się nie znam. Nie mogę zrozumieć dlaczego prawa grawitacji są zaburzone tylko w moim mieszkaniu, a u sąsiada np. nie (też ma okna plastikowe). Ludzie, którzy mieszkają tu od momentu, w którym oddano mieszkania nie pamiętają takich historii. Chciałabym wiedzieć czy ten problem mam rozwiązać we własnym zakresie, czy może należy to do obowiązków wspólnoty. A przede wszystkim jak mam go rozwiązać, żebym mogła bezpiecznie wraz z dzieckiem korzystać z łazienki...

Montaż nawiewników powietrza sterowanych automatycznie różnicą ciśnień jest bez wątpienia tutaj dobrym rozwiązaniem. Oczywiście pociąga ono za sobą nieznaczne straty ciepła, ale chodzi tu przecież o zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników mieszkania.
Jeśli chodzi o przepisy to nakazują one stosowanie elementów nawiewnych w oknach, gdy mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną. W tym przypadku montaż nawiewników leży po stronie wspólnoty mieszkaniowej. Inną przyczyną odwrócenia ciągu wentylacyjnego może być ograniczony dopływ powietrza do łazienki, czyli zbyt małe otwory w drzwiach.